Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Wołowie

Czytaj dalej

Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Wołowie

Mieszkańcy Starego Wołowa doświadczeni pożarami pól uprawnych, lasów oraz budynków inwentarskich, podjęli w listopadzie 1953 r. na zebraniu wiejskim uchwałę o założeniu Ochotniczej Straży Pożarnej.

W dniu 10 maja 1954 r. po raz pierwszy został powołany Zarząd OSP. Komendantem został druh Czesław Tatarczuk, zastępcą Kazimierz Kwiatkowski, gospodarzem remizy został druh Władysław Bicz. Liczba członków w tym czasie wynosiła około 40. Do dyspozycji otrzymali budynek remizy, który został zbudowany po pierwszej wojnie światowej wraz z wyposażeniem, tj. umundurowaniem poniemieckim z hełmami, maskami, wężami oraz wozem dwukołowym z pompą. Do wozu przewożącego sprzęt pożarniczy używano koni lub ciągnika, który często się psuł. W tamtym czasie podstawowym środkiem lokomocji strażaków był rower. Do niego mocowano tłumice, bosaki, wiadra, a nawet sikawki ręczne. Druhowie, nie mogąc pogodzić się z opisaną sytuacją, za własne środki kupują pierwszy samochód pochodzący z demobilu. W 1956 r. zostają zorganizowane I Powiatowe Zawody Strażackie. OSP Stary Wołów zajmuje I miejsce w kategorii drużynowej, a indywidualnie wygrywa druh Michał Bicz (OSP Stary Wołów). Ten sam sukces osiągają na zawodach wojewódzkich. W tym samym roku zostaje zamontowana syrena alarmowa, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

Kolejne lata to dalszy rozwój jednostki pod względem sprzętowym, szkoleniowym, socjalnym. Zostaje rozbudowana remiza. Działania OSP wychodzą poza tylko i wyłącznie likwidację zagrożeń. Jednostka podejmuje wiele akcji związanych z funkcjonowaniem wsi i jej mieszkańców. Realizuje działania edukacyjne, sportowe, wspiera (współorganizuje) imprezy lokalne. Uczestniczy w projektach związanych z zadaniami ratowniczymi oraz społecznością wiejską. Działalność edukacyjna prowadzona jest na terenie całego powiatu.

W chwili obecnej Ochotnicza Straż Pożarna liczy 36 członków. Średnia ilość interwencji w ciągu roku wynosi około 45.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.