Ochotnicza Straż Pożarna w Radomicach

Czytaj dalej

Ochotnicza Straż Pożarna w Radomicach

OSP w Radomicach istnieje od 1949. Założycielami byli: S. Guński – prezes, Z. Kocan – naczelnik, B. Sierota – sekretarz i J. Imiołek – sygnalista.

Pozostali rolnicy byli ochotnikami straży pożarnej. Na stanie posiadali wówczas ręczną pompę, którą przewozili na specjalistycznym wozie konnym, służącym do akcji gaszenia pożarów.

Po likwidacji Gromadzkich Rad Narodowych powstały gminy i od tego momentu wieś Radomice wraz z jednostką OSP podlegają pod Gminę Wleń.

Po tych zmianach organizacyjnych OSP Radomice otrzymała motopompę PO.5 wraz z osprzętem, jednak wyjazdy do pożarów w dalszym ciągu odbywały się transportem konnym.

Radykalny przełom nastąpił w 2003 r., gdy ochotnicy z Radomic otrzymali wóz bojowy. Był to STEYR z 1979 r. wraz z autopompą oraz zbiornikiem na 2000 litrów wody.

W 2004 r. działalność OSP Radomice została oficjalnie zarejestrowana, jako stowarzyszenie . W tym samym czasie druhowie zostali przeszkoleni na kursie podstawowym Państwowych Straży Pożarnych. W skład zarządu weszli wówczas: Z. Lebiedź (prezes), P. Niedbałowski (naczelnik), H. Imiołek (szef komisji rewizyjnej). Po zmianie sekretarza, którym jest teraz R Orzeszek, w skład zarządu wszedł też J. Seostianin.

Jednostka z Radomic liczy obecnie 19. druhów. Ich wóz bojowy posiada podstawowy sprzęt gaśniczy oraz sprzęt oświetleniowy z masztami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.