Ochotnicza Straż Pożarna w Porajowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Porajowie

Ochotnicza Straż Pożarna w Porajowie powstała 20 czerwca 1960 roku.

Pierwszym prezesem stowarzyszenia był druh Kazimierz Mikołajczyk, który kierował strażą nieprzerwanie przez 34 lata. W roku 1994 stery objął druh Leszek Klimczak, a po nim (w 1998 roku) druh Stanisław Surma. Od 2001 roku pracami straży w Porajowie kieruje druh Jan Sareło.

Pierwszą siedzibą straży była poniemiecka remiza ze stojącą obok drewnianą wspinalnią ulokowaną przy ulicy Różanej. W 2004 roku OSP w Porajowie przeniosła się do wyremontowanej własnymi siłami, nowej remizy, na której potrzeby zaadaptowano budynek dawnego sklepu spółdzielczego przy ul. Poniatowskiego. Aktualna siedziba przeszła w latach 2014-2016 gruntowny remont, dzięki czemu remiza uzyskała dodatkowy garaż na drugi pojazd.

Początki istnienia jednostki, głównie ze względu na jej położenie, były trudne. Do 1985 r. straż gasiła pożary za pomocą niezawodnej motopompy Polonia M8/8, która transportowana była na miejsce pożaru przez wyznaczonego spośród mieszkańców Porajowa obywatela posiadającego... konia lub ciągnik i przyczepę. Pierwszym wozem bojowym w straży był otrzymany w 1985 roku pożarniczy FSC Żuk A-15C. W czerwcu 1999 roku straż otrzymała nową wersję pojazdu FSC „ŻUK”- typ A156B. Od 2009 roku OSP w Porajowie w swoim wyposażeniu posiada nowoczesny wóz bojowy VOLVO FL 240.

Od początku istnienia jednostki w szeregi OSP w Porajowie wstąpiło przeszło 135 druhów. Obecnie do porajowskiej straży zapisanych jest 30 druhów. Przy OSP funkcjonuje Jednostka Operacyjno-Techniczna zasilana przez 23 przeszkolonych strażaków, biorących czynny udział w akcjach ratowniczo--gaśniczych. Spośród strażaków 9 osób ukończyło kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Aktualnie terenem działania OSP w Porajowie jest zamieszkana przez ponad 25 tys. ludzi gmina Bogatynia. Strażacy z Porajowa angażują się czynnie w życie lokalnej społeczności poprzez różnego rodzaju pomoc w imprezach i wydarzeniach kulturalnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.