Ochotnicza Straż Pożarna w Pilchowicach

Ochotnicza Straż Pożarna w Pilchowicach

Stowarzyszenie OSP w Pilchowicach w obecnym składzie ukonstytuowało się w 2003 r., gdy wybrano nowe władze i postawiono sobie nowe cele.

Strażacy z Pilchowic dysponowali wówczas jedynie wysłużonym żukiem z 1970 r. Mieli też zapał i pasję, aby kontynuować tradycje zainicjowane i realizowane na tych ziemiach przez pokolenia od 1945 roku. Posłuchali wskazówek ostatniego naczelnika OSP Pilchowice - druha Edwarda Serdyńskiego i rozpoczęli starania o zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Już w 2004 r. do ich remizy trafił Star 244 GBA z OSP Ścięgny, zakupiony przez Urząd Miasta i Gminy we Wleniu. Dzięki zaangażowaniu strażaków i mieszkańców auto doposażono i wyremontowano. W latach 2004-2006 ze środków pozyskanych od instytucji i fundacji całkowicie wyposażono obydwa wozy bojowe będące na stanie strażaków z Pilchowic.

Ratownicy z Pilchowic nieustannie podnoszą kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach dla strażaków-szeregowców, dowódców, operatorów sprzętu hydraulicznego, czy kwalifikowanej pierwszej pomocy, organizowanych przez Komendę PSP w Lwówku Śl. Nabyta wiedza wykorzystywana jest nie tylko podczas działań ratowniczo-gaśniczych, ale także w zawodach sportowo-pożarniczych. W 2011 r. strażacy z OSP Pilchowice wygrali po raz trzeci z rzędu organizowane co dwa lata zawody powiatowe i otrzymali na własność puchar przechodni starosty lwóweckiego. Rok wcześniej drużyna reprezentowała powiat lwówecki na zawodach wojewódzkich, gdzie uplasowała się na VII miejscu. W 2013, 2015 i 2017 r. druhowie z Pilchowic po raz kolejny byli najlepsi podczas zawodów powiatowych, czego konsekwencją był ich udział w wojewódzkich zawodach w Złotoryi.

W kwietniu 2006 r. wysłużonego stara zastąpił, zakupiony w Austrii przez władze Miasta i Gminy Wleń, średni samochód ratowniczo-gaśniczy Steyr 791/210. W 2009 i 2010 r. rozbudowano remizę, a prace wykonane zostały w całości przez strażaków i społeczność Pilchowic.

W 2011 r. OSP w Pilchowicach otrzymała samochód ratowniczo-gaśniczy ford transit. Auto było fabrycznie nowe, a jego zakup sfinansowali m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Zarząd Główny ZOSP RP (dotacja MSWiA), Urząd Miasta i Gminy Wleń, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (dotacja). Samochód został doposażony w dwie pilarki spalinowe, otrzymane za zwycięstwa w zawodach powiatowych od Nadleśnictwa Lwówek Śl., agregat prądotwórczy oraz narzędzia hydrauliczne marki Lucas. W 2017 r. doszło do kolejnego przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego - IVECO EUROCARGO 4x4. Zakup nie byłby możliwy bez wsparcia: Urzędu Miasta i Gminy we Wleniu (409.284 zł), Komendy Głównej PSP w Warszawie (220.647 zł), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (dotacja 80.000 zł) i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (40.000 zł). Samochód doposażony został w kompletną torbę ratowniczą, którą strażacy wygrali podczas zawodów powiatowych oraz defibrylator AED marki Philips, zakupiony dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego i Nadleśnictwa w Lwówku Śl.

20 maja 2013 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilchowicach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ratownicy z Pilchowic ściśle współpracują ze szkołą w Pilchowicach, gdzie cyklicznie prowadzą szkolenia dla dzieci z zakresu pierwszej pomocy oraz zasad bezpieczeństwa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.