Ochotnicza Straż Pożarna w Nadolicach Wielkich

Ochotnicza Straż Pożarna w Nadolicach Wielkich

Jednostka OSP w Nadolicach Wielkich powstała w roku 1946 z inicjatywy mieszkańców tej miejscowości. Byli to: Bronisław Bęczarski, Stanisław Chmieluk, Tadeusz Czerniatowicz, Jan Florków, Dominik Okurzały, Tomasz Marcinów, Władysław Marcinów, Stanisław Szandała, Kazimierz Walków, Władysław Walków, Marian Wielgusz i Józef Zatylny.

Na pierwszym zebraniu wybrano Zarząd OSP w Nadolicach Wielkich w składzie:

Stanisław Marcinów - Prezes

Stanisław Chmieluk - Naczelnik

Marian Wielgusz - Skarbnik

Bronisław Bęczarski - Mechanik

Józef Zatylny - członek zarządu

Stanisław Szandała - członek zarządu

Stanisław Michno - członek zarządu

Początkowo remiza znajdowała się w pomieszczeniu gospodarczym. W 1984 r. rozpoczęto budowę nowej strażnicy oddanej do użytku w tym samym roku. W 2008 roku dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy oraz bezinteresownej pomocy inż. Karola Pietruchy dokonano rozbudowy remizy oraz remontu starej części. Sztandar dla OSP Nadolice Wielkie ufundowali mieszkańcy w 1997 r., kiedy to jednostka obchodziła jubileusz 50-lecia.

W roku 2005 jako jedyna w gminie wstąpiła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Powstała wówczas Jednostka Operacyjno-Taktyczna z 20 strażakami-ratownikami.

Pierwszym samochodem od roku 1985 był Star 25, w roku 1990 zastąpił go JELCZ GCBA-6/32, który OSP Nadolice Wielkie otrzymała z Komendy Powiatowej w Oławie. W 1994 r. OSP Nadolice Wlk. wyposażono w samochód gaśniczy Żuk - w 2005 r. zastąpił go Ford Transit GLB-Rd 0,1. W 2009 roku dzięki staraniom Andrzeja Łabentowicza - komendanta gminnego oraz Marka Szafrańca - naczelnika OSP został zakupiony średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Atego 13-29 GBA.

W latach 2015-2016 OSP w Nadolicach Wielkich organizowała Festyny Strażackie. Ten drugi połączony był z obchodami 70-lecia OSP.

W 2016 roku wybrano nowy Zarząd OSP, w skład którego weszli:

Marek Szafraniec - Prezes

Mateusz Szafraniec - Wiceprezes - Naczelnik

Adam Wołkowi - Sekretarz

Kacper Węglarz - Skarbnik

Krzysztof Jakubek - Członek zarządu

Na przełomie lat 2016 i 2017 dokonano rozbudowy remizy strażackiej polegającej na dobudowie jednego boksu garażowego, szatni oraz części socjalnej. Obiekt oddano do użytkowania w maju 2017 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.