Ochotnicza Straż Pożarna w Mieście i Gminie Olszyna

Czytaj dalej

Ochotnicza Straż Pożarna w Mieście i Gminie Olszyna

Strażacy ochotnicy funkcjonują w Olszynie już ponad 45 lat.

Na terenie gminy działają obecnie trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: w Olszynie, w Biedrzychowicach i w Bożkowicach. Stan organizacyjny i gospodarczy jednostek jest zróżnicowany. Wynika to między innymi z warunków, w jakich dana jednostka działa, a także z miejsca jej położenia. Wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne dysponują murowanymi strażnicami, które są własnością gminy.

Strażacy z Olszyny w ciągu roku wyjeżdżają kilkaset razy do różnych zdarzeń - pożarów, wypadków drogowych, podtopień, powodzi, palących się nieużytków, zagrożeń chemicznych, poszukiwań ludzi, czy zatruć czadem. Oprócz tego są zawsze gotowi do pomocy lokalnej społeczności - współuczestniczą w organizacji wielu imprez i uroczystości lokalnych (dożynki, festiwal orkiestr dętych, pielgrzymki, itp.).

Organizują też uroczystości związane ze Świętem Strażaka, występują o nadanie odznaczeń zasłużonym mieszkańcom, zajmują się zakupem umundurowania i sprzętu gaśniczego, prowadzą działalność kulturalną integrującą mieszkańców gminy i prowadzą szkolenia.

Wielu druhów z OSP aktywnie działa w różnych organizacjach społecznych funkcjonujących na terenie gminy, między innymi w klubach sportowych (piłka nożna, moto-cross), a także w stowarzyszeniach zajmujących się pszczelarstwem, wędkarstwem, czy też w gminnej orkiestrze dętej.

Warto podkreślić, że Ochotnicza Straż Pożarna w Olszynie wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W skład tej jednostki wchodzi 18 osób (w wieku 18-60 lat). Strażacy z Olszyny stale pogłębiają swoją wiedzę i kwalifikacje - 14 z nich odbyło specjalne szkolenie włączające ich do Jednostki Operacyjno-Technicznej, 6 osób odbyło szkolenie dowódców sekcji, 5 - medyczne, a 4 - operatorów sprzętu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.