Ochotnicza Straż Pożarna w Krzydlinie Wielkiej

Czytaj dalej

Ochotnicza Straż Pożarna w Krzydlinie Wielkiej

W 1960 roku mieszkańcy Krzydliny Wielkiej postanowili założyć Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwszym prezesem został Józef Dżumyk, zastępcą Władysław Aleksandrowicz, naczelnikiem Władysław Lechociński, skarbnikiem Antoni Pawłowski, a sekretarzem Wacław Sielicki. Jednostka liczyła 23 strażaków. Posiadany wówczas sprzęt to: wóz konny, motopompa, 10 odcinków węża, 3 sikawki.

Zarząd OSP w 1963 roku podjął uchwałę o budowie remizy. W 1964 r. zbudowano zbiornik ppoż. i zamontowano syrenę elektryczną. W 1965 roku strażacy otrzymali samochód wojskowy DODGE. W 1967 roku zawiązano Społeczny Komitet Budowy Remizy i rozpoczęto budowę budynku. Brali w niej udział nie tylko strażacy, ale i mieszkańcy wsi w czynie społecznym. Do celów transportowych OSP otrzymała samochód ciężarowy Star 20, który służył przy budowie oraz do przewożenia sprzętu ppoż. w razie alarmu. Budowa remizy trwała 2 lata.

W 1978 roku straż otrzymała od Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Wołowie samochód pożarniczy Star 25 GBAM 2,5/8, którym jeździła do 1993 roku. Strażacy oprócz swoich obowiązków brali również udział w zawodach pożarniczych. W 1978 roku zajęli I miejsce w województwie. W nagrodę otrzymali telewizor oraz przelot samolotem nad Wrocławiem. Wielkim osiągnięciem było zdobycie III miejsca na zawodach krajowych w Kalsku.

W 1993 roku w ramach współpracy pomiędzy miastami Graben-Neudorf w Niemczech a Wołowem, z inicjatywy niemieckiego komendanta OSP przekazano samochód pożarniczy typu GBA 1,5/16 marki Mercedes 1113D. Wiosną 2007 roku OSP otrzymała drugi samochód pożarniczy GBM 2,5/8 marki Star 200, który służył do roku 2013 r. W tym samym roku zakupiony został od Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczercowie ciężki samochód gaśniczy Jelcz 422. W 2010 r. jednostka obchodziła jubileusz 50-lecia powstania, władze samorządowe ufundowały sztandar. W roku 2015 jednostka kupuje ze składek członków łódź ratowniczą.

Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Krzydlinie Wielkiej dysponuje dwoma wozami bojowymi i łodzią ratowniczą. Jednostka OSP Krzydlina Wielka od 2009 r. jest częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W chwili obecnej zrzesza 79 członków, w tym młodzieżową i kobiecą drużynę pożarniczą. Jednostka Operacyjno-Techniczna składa się z 33 osób.

Poza akcjami ratowniczymi, podejmuje wiele działań edukacyjnych, skierowanych do dzieci i młodzieży.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.