Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Wrocławskim

Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Wrocławskim

Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Wrocławskim powstała w 1948 roku.

Jej założycielami byli Szczepan Miarka, Stefan Hadyniak, Paweł Długosz, Marian Smolak oraz Jan Ruszkowski.

Wyposażenie stanowił wtedy jedynie wóz konny i ręczna pompa. Konie do zaprzęgu dysponowane były od mieszkańców wsi.

Budynek po piekarni, później po kuźni zaadaptowany został jako strażnica, a znaleziona syrena alarmowa odremontowana przez ochotników i zainstalowana na terenie jednostki.

Po okresie aktywnej działalności, nastąpiło zawieszenie działań i rozpad zarządu OSP.

W roku 1995 powstał nowy Zarząd, którego prezesem został Artur Dalecki, a naczelnikiem Dariusz Bożek.

Od tego czasu jednostka zaczęła rozwijać się na nowo i prężnie działać. Powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która uczestniczy w zawodach na szczeblu gminnym oraz powiatowym, dumnie reprezentując Kamieniec Wrocławski.

W 1997 roku jednostka brała udział w akcji związanej z „Wielką Wodą” - powodzią. Przez ponad pół miesiąca główną siedzibą był wał przeciwpowodziowy. Wraz z mieszkańcami Kamieńca Wrocławskiego i okolicznych miejscowości umacniali wał, chroniący lokalną ludność przez zalaniem. W celu upamiętnienia tego wydarzenia organizowany jest festyn. Podczas pierwszego odsłonięto pomnik upamiętniający walkę z „Wielką Wodą”.

W 2006 roku rozpoczęto rozbudowę i generalny remont remizy strażackiej, w wyniku której powstał dodatkowy boks garażowy, łazienki oraz kotłownia. Budynek został również ocieplony. W jednym z pomieszczeń stworzono centrum kształcenia, które zostało wyposażone w sprzęt komputerowy. Remiza posiada system antywłamaniowy i jest podłączona do monitoringu ochrony. Prace przy remizie wykonali społecznie strażacy. Niezbędne materiały zostały zakupione przez Gminę Czernica.

Strażacy ochotnicy prowadzą szeroką działalność statutową. Angażują się w lokalną działalność społeczną, między innymi pomagają przy organizacji festynów, pikników czy dożynek.

Organizują też pokazy ratownictwa medycznego w placówkach oświaty, pomagają przy akcji „Sprzątanie Świata”, WOŚP, współpracują z innymi służbami, takimi jak: Policja, koło PZW, etc.

W 2018 roku jednostka obchodzi Jubileusz 75-lecia istnienia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.