Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie Śląskim

Czytaj dalej

Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie Śląskim

Ochotnicza Straż Pożarna w Jordanowie Śląskim działa już 70 lat. Została powołana w 1948 roku przez osoby osiedlające się na naszych terenach.

Wśród założycieli OSP byli bracia Józef i Stanisław Filas, Władysław i August Chmielarczyk oraz Józef Stadnik, Tadeusz Stawczyński, Józef Szmer i Jan Ziemba. W głównej mierze byli to rolnicy, którzy czuli potrzebę pomagania innym.

W 1988 roku OSP Jordanów Śląski otrzymało swój sztandar. Dziś drużyna liczy sobie 25 członków, wśród nich coraz to młodsze pokolenia podtrzymujące rodzinne tradycje.

Na początku swej działalności dysponowali zaprzęgiem konnym z motopompą, pozyskując w kolejnych latach wozy bojowe. W chwili obecnej OSP dysponuje samochodami marki VOLVO 6fl i Jelcz, który po remoncie służy jako GCBA.

Na wyposażeniu OSP znajduje się specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie poszkodowanym. Dzięki pomocy Wójta Gminy Henryka Kuriaty, strażaków i mieszkańców zakupiono zestaw hydrauliczny ciężki Veber. Dużo sprzętu zostało pozyskane z dotacji KSRG oraz w ramach współpracy z pobliskimi zakładami produkcyjnymi, m.in. defibrylator, torby ratownicze, sprzęt hydrauliczny, piły spalinowe, itp.

W 2017 roku dzięki pozyskanej dotacji oraz wsparciu finansowemu Wójta Gminy została wyremontowana częściowo remiza strażacka.

Działając w KSRG podejmują wszystkie zgłoszenia. Strażacy w miarę swoich możliwości (związanych z pracą zawodową) stawiają się do wszystkich wyjazdów, dzięki czemu mają stuprocentowy udział w zdarzeniach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.