Ochotnicza Straż Pożarna w Bogatyni

Czytaj dalej

Ochotnicza Straż Pożarna w Bogatyni

OSP w Bogatyni jest najmłodszą jednostką na terenie gminy - została zarejestrowana w KRS 11 marca 2014 r. Od tego momentu działania jednostki były skupione na szkoleniach dla strażaków-ratowników, na pozyskiwaniu niezbędnego wyposażenia oraz na dbałości o obiekt przeznaczony na remizę.

W 2014 r. dla OSP zakupiono ze środków własnych samochód terenowy rozpoznawczo-ratowniczy oraz pozyskano pierwszy sprzęt pożarniczy i medyczny. Dzięki przychylności władz samorządowych jednostka otrzymała obiekt, który wymagał gruntownego remontu. Na ten cel władze miasta i gminy także przeznaczyły znaczne środki finansowe i już w 2015 r. strażacy ochotnicy i lokalna społeczność mogli cieszyć się z pięknej, wyremontowanej i wyposażonej remizy.

Pierwszy pojazd pożarniczy marki Star 244 GBA2.5/16 jednostka otrzymała w darowiźnie w marcu 2015 r. od OSP KSRG Sieniawka. 1 kwietnia 2015 r. Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu włączył OSP w Bogatyni do systemu ochrony przeciwpożarowej powiatu zgorzeleckiego. Ten rok był również bogaty w szkolenia, kursy, jak też w działania służące pozyskaniu niezbędnego wyposażenia oraz tworzeniu sekcji poszukiwawczo-ratowniczej z psami. W 2016 r. dzięki dużemu wsparciu ludzi dobrej woli zakupiono quada dla sekcji po-szukiwawczo-ratowniczej oraz sprzęt GPS.

W bogatyńskiej jednostce szkoli się 8 zespołów z psami ratowniczymi, w tym jeden posiadający zdany egzamin specjalności ratowniczej terenowej klasy I - uprawniający do udziału w akcjach ratowniczych na terenie i poza granicami kraju, a także zdany egzamin specjalności gruzowej klasy 0. Trzy kolejne zespoły z psami zdały egzaminy specjalności terenowej klasy 0. W szeregach jednostki szkoli się też Młodzieżowa Drużyna Ratowniczo-Pożarnicza, która w przyszłości będzie reprezentowała jednostkę nazawodach oraz zasili z pewnością szeregi Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP Bogatynia.

Stan osobowy jednostki OSP w Bogatyni: 38 członków zwyczajnych, 23 w Jednostce Operacyjno-Technicznej, 35 w MDRP. Wyszkolenie przedstawia się następująco: 23 - podstawowe, 20 - techniczne, 18 - ratownictwo na wodzie i lodzie, 5 - dowódców, 14 - ratowników KPP, 3 - techników i taktyki poszukiwań.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.