Nowe Muzeum Śląskie: Darmowe zwiedzanie także w listopadzie? Co widać z wieży widokowej?

Czytaj dalej
Fot. DN
DN

Nowe Muzeum Śląskie: Darmowe zwiedzanie także w listopadzie? Co widać z wieży widokowej?

DN

Zabawy dla dzieci, darmowy wjazd na taras widokowy na wieży szybu Warszawa, darmowe zwiedzanie Muzeum Śląskiego - tego nowego, jeszcze pustego, wykłady, filmy - w październikowe soboty w strefie kultury w Katowicach zawsze było tłoczno.

Akcja "Kto żyw bieży do wieży" miała skończyć się w październiku, ale jest bardzo możliwe, że będzie się odbywać także w listopadzie. Pod warunkiem, że pogoda dopisze. Wówczas plan może być podobny do tego z sobót październikowych: w każdą sobotę o godz. 12.30 rozpoczynały się bloki tematyczne poświęcone wieżom, o 12.45 było oprowadzanie po terenie dawnej KWK „Katowice” , o 13 i 14.15 - oprowadzanie po wnętrzach nowej siedziby Muzeum Śląskiego, od 14 do 15.30 - darmowe przejażdżki po okolicy nyską, a od 12 do 15.30 - darmowy wjazd na wieżę szybu Warszawa. Były też konkursy dla dzieci.

W połowie listopadzie ma być też czynna wystawa w podziemnej sali muzeum, jednak już wiadomo, że potem - w związku z przeprowadzką muzeum z alei Korfantego do strefy kultury - raczej już zwiedzania podziemnych sal nie będzie. Aż do czerwca 2015, kiedy nowe Muzeum Śląskie ma zostać otwarte.

Wieża ma 47 metrów wysokości, ale taras zlokalizowany jest na 36 m. Przy dobrej pogodzie, jak w sobotę, 25 października 2014, na zachodzie doskonale widać nowe biurowce na Dębie, osiedle Tysiąclecia i Stadion Śląski. A bliżej nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i jej otoczenie, a także Międzynarodowe Centrum Kongresowe z zielonym dachem z alejkami i Spodek.

Gdy spojrzycie na południe, zobaczycie najpierw bibliotekę akademicką i budowany biurowiec LC Copr, dalej kościół mariacki, archikatedrę, osiedle przy Mikołowskiej, biurowce przy A4, kopalnię Wujek-Śląsk na Brynowie. Oczywiście - także osiedle Paderewskiego i gwiazdy. Na wschód - prócz Bogucic i Dąbrówki Małej, także sporą część Sosnowca, łącznie ze Środulą i Zagórzem, a na północ: górę Dorotkę w Będzinie-Grodźcu, Wełnowiec, Bytków z wieżą telewizyjną. A bliżej - zabytkowe, jeszcze nie wyremontowane budynki po kopalni Katowice.

Na wieżę wjeżdża się windą. Taras pomieści naraz ok. 20-30 osób.

Choć Muzeum Śląskie nie jest jeszcze oficjalnie czynne i nie ma w nim eksponatów, możemy się tu napić kawy (ok. 5 zł), herbaty i coś zjeść (np. burgera za ok. 10 zł). Obok wieży stoją bowiem tzw. food trucki, czyli po prostu - bary na kółkach. A kawę można wypić np. na leżaku - leżaki są wystawiane przed przyszłą restaurację.

W ostatnią sobotę października ludzi wokół muzeum i NOSPR było sporo. To teraz najchętniej fotografowane miejsce w Katowicach. Nie zabrakło i państwa młodych podczas ślubnej sesji. Obejrzyjcie zdjęcia: oto co widać z tarasu widokowego wieży szybu Warszawa, części nowego Muzeum Śląskiego na terenie po dawnej kopalni Katowice, przy DTŚ. Najpierw jest widok na zachód, potem północ, wschód, południa, a na koniec - budynki muzeum.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Nowy Supersam w Katowicach będzie nową galerią handlową ZDJĘCIA
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Praca w Oplu w Gliwicach: Kogo poszukują, jakie zarobki SPRAWDŹ
*Śląsk, którego nie było. Niesamowite wizjonerskie projekty śląskich miast

DN

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

karlus

Całe szczęście, że widać Sosnowiec i Będzin - zawsze polckie i piastowskie ziemie należące do guberni kieleckiej!
A poza tym wszystko OK! Kawa 5 zł a burger 10 zł.
Napiszcie jeszcze tylko ile kosztują bryzgane i kutia "Śląska" - to bydzie fertig!

Auch Oberschlesier

Co widać z wieży widokowej?

Chylonce sie ku upadkowi, wyszabrowane bes te lata przes polckigo okupanta - Katowice.
Tosz gipko na wieża, jak dugo je jeszcze co oglondać - bo niydugo bydom jusz ino ruiny i polcki porzondek!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.