Noc Muzeuów 2017: Muzea otwarte do późna i z mnóstwem atrakcji

Czytaj dalej
Fot. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Małgorzata Matuszewska

Noc Muzeuów 2017: Muzea otwarte do późna i z mnóstwem atrakcji

Małgorzata Matuszewska

Noc Muzeów 2017 przed nami. Oby w sobotę dopisała pogoda, bo Dolnoślązaków czeka i fascynująca wyprawa tropami sztuki. Nie tylko w salach muzealnych. Sprawdź, co się będzie działo w regionie

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się 20 lat temu w Berlinie, w styczniu 1997 roku. Dziś Noce Muzeów cieszą się tak ogromnym powodzeniem, że imprezy i wystawy organizowane są w wielu zupełnie niemuzealnych przestrzeniach. Bo i tak wiadomo, że mieszkańcy i turyści przyjdą, zwabieni urokiem nocnym odkrywania.

We Wrocławiu „Tajemnice, duchy, nocne stwory” będą tematem tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym. Najmłodsi sprawdzą, co straszy w muzeum, młodzież weźmie udział w interaktywnym spacerze „W rytmie danse macabre”. Czekają spacery tematyczne oraz gra „Na tropie tajemnic”. Wieczorny wykład odkryje tajemnice nawiedzonego muzeum i jego zbiorów. Artyści oprowadzą po wystawie w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO 2017. Program przy pl. Powstańców Warszawy 5: w godz. 16-23 „Na tropie tajemnic” - gra dla zwiedzających w każdym wieku, godz. 17 i 19 otwarte spacery tematyczne odbywające się równolegle: „Muzealne tajemnice i osobliwości”, „W świecie legend, baśni i mitów”, „Piekielne straszydła i anielskie duchy”. W godz. 18-19.30 „Danse Macabre. Szlakiem zabytków przypominających o przemijaniu i śmierci”, interaktywny spacer dla młodzieży w wieku 12-17 lat. Uczestnicy przemierzą galerie muzealne szlakiem przedmiotów zabytkowych o zagadkowym przeznaczeniu. O godz. 20 kuratorzy oprowadzą po wystawie w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO 2017, a o godz. 21 Agnieszka Naglik opowie o muzealnych duchach. Pierwszy raz w Nocy uczestniczyć będzie Pawilon Czterech Kopuł (ul. Wystawowa 1). Program: godz. 16-23 „Sztuka tajemna” - gra dla dorosłych, godz. 16 „Idę ku słońcu. O Xawerym Dunikowskim” - wykład Barbary Andruszkiewicz, godz. 20 „Tłum to my!” - happening z udziałem zwiedzających. Dla dzieci w wieku 7-12 lat o godz. 18 zaczną się warsztaty rodzinne.

Muzeum Etnograficzne (ul. Traugutta 111/113) zaprasza na imprezy poświęcone wystawie „Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów”. Wszystko zacznie się przejazdem wozu cygańskiego, od Muzeum Etnograficznego, przez Rynek (pl. Gołębi), powrót do Muzeum Etnograficznego (o godz. 11.30). Wystawa „Pe drom baro... Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów” zostanie otwarta o godz. 18, o godz. 19.30 zacznie się wieczór z muzyką cygańską, o godz. 21 kuratorskie zwiedzanie ekspozycji, o godz. 23 pokaz filmu „Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, muzyka, tańce… Romowie”. Dla dzieci warsztaty trwać będą w godz. 16-17.30.

W Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5) w godz. 18-24 można obejrzeć czasowe wystawy: „Józef Hałas. Poszukiwania” oraz „JEMS Architekci””, wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich.

Muzeum Farmacji (Kurzy Targ 4) planuje wykłady już od godz. 15, ale miejsc na nie już nie ma. Muzeum można zwiedzać w godz. 18-23.

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, (UWr.) przy ul. Cybulskiego 30 zaprasza w godz. 13-18 dzieci. W programie m.in. własnoręczne wykonywanie odlewów skamieniałości. Zajęcia rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie, w grupach ośmioosobowych, zapisy pod nr. tel. 71/375-93-27. Muzeum będzie czynne do godz. 23.

Ossolineum przy ul. Szewskiej zaprasza dzieci już o godz. 16 na „Z lutnią w chmurach - anielskie instrumenty” ( rezerwacja: 71/355-64-83/[email protected]). Zwiedzanie z przewodnikiem refektarza, dziedzińca i ogrodu zacznie się o godz. 22.

W Muzeum Miejskim Wrocławia w Rynku będzie można oglądać wystawy w godz. 18-24, a warsztaty plastyczne dla dzieci trwać będą w godz. 18-21.

W nowym Muzeum Teatru przy pl. Wolności (to oddział Muzeum Miejskiego) możemy zobaczyć teatr od „kuchni”, m.in. gabinet prof. Janusza Deglera, atelier Stefana Arczyńskiego, mieszkanie Henryka Tomaszewskiego.

Muzeum Archeologiczne i Muzeum Militariów (ul. Cieszyńskiego 9) będzie można się przebrać w w kostiumy sceniczne z sali wystaw czasowych (w godz. 18-20), a muzeum będzie czynne do północy.

Muzeum Mineralogiczne (ul. Cybulskiego 30) już o godz. 10 zaprosi dzieci na warsztaty (rezerwacja pod nr tel. 71/ 375-92-06, w godz. 10-15), wystawy będą czynne w godz. 14-23, a do godz. 20 w pobliżu będzie można kupić kamienie na minigiełdzie.

Muzeum Odry przy wybrzeżu Wyspiańskiego 27 zaprasza w godz. 18-23 na prezentację zbiorów, projekcje filmów.

W Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) o godz. 16 zaczną się warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat, obowiązują zapisy ([email protected]) . W godz. 17-23 będzie można oglądać wystawy i posłuchać minikoncertów w muzealnych zakątkach.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji przy ul. Krasińskiego 1 w godz. 16.30-18.30 trwać będą warsztaty z dyliżansem pocztowym w tle (wiek: 5+), w godz. 18-19 gra „Tajemnice komunikacji” (wiek: 7+), od godz. 20 gra terenowa. Muzeum Przyrodnicze UWr. czynne będzie w godz. 17-22 (czynne wystawy: „Świat zwierząt”, „Owady i człowiek” oraz „Świat roślin”).

W Muzeum Współczesnym Wrocław (pl. Strzegomski) w godz. 18-24 będzie można zwiedzać wystawy, o godz. 19 zacznie się spotkanie z Joanną Pawlik i oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Joanna Pawlik, o godz. 20.30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czarna wiosna. Wokół niezależnej sceny muzycznej Wrocławia lat 80. XX wieku”.

Społeczne Muzeum Militarne (ul. Pełczyńska 33) będzie czynne w godz. 18-23.30, w programie m.in. multimedialna żywa wystawa pt. „Linia Maginota” - z francuskim sprzętem wojskowym oraz piknik militarny.

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta (ul. Traugutta 21) zaprasza w godz. 15-20 na warsztaty plenerowe (ilość miejsc ograniczona,[email protected]), warsztaty w pracowniach malarskich w godz. 15-24, a nawet jam session o północy.

Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 zaprasza do wcześniejszej rezerwacji miejsc (tel. 71/715-96-80 lub [email protected] ). W godz. 18-01 trwa będą wejścia indywidualne na wystawę główną „Wrocław 1945-2016” oraz „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”. Do północy będzie można zwiedzać wystawę „Wrocław 1945-2016” z przewodnikiem wg. ścieżek tematycznych. Liczba miejsc w grupie ograniczona. O godz. 21 zacznie się pokaz kina plenerowego, o północy ostatnie wejście na wystawę z przewodnikiem.

Noc Muzeów w innych przestrzeniach i galeriach

Muzealna noc zagości nawet w Barbarze (ul. Świdnicka 8c), gdzie w godz. 18-20 odbędą się spotkania z autorami oraz autorskie prezentacje projektu „Facebook Algorithmic Factory”.

W Browarze Mieszczańskim przy ul. Hubskiej w godz. 18-22 będzie można oglądać „Wystawę jako źródło cierpień” z udziałem studentów Katedry Mediacji Sztuki, Malarstwa, Rzeźby i Grafiki ASP Wrocław.

W Brzuch Centrum Trawienia Wizji (ul. Białoskórnicza 26) w godz. 10-15 trwać będzie bazar ekologiczny, a od godz. 18 do 24 można obejrzeć wystawę Patrycji Mastej.

Do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis przy ul. Na Grobli w godz. 20-24 wejścia co pół godziny wg kolejki przed Hydropolis. Zwiedzanie odbywać się będzie z przewodnikiem, w grupie do 60 osób. Przewidywany czas zwiedzania to 1,5 godziny.

W Centrum Kultury Agora (ul. Serbska 5) w godz. 14-22 będzie można oglądać wystawę zabawek „Wzorowo!”, a godz. 15 zaczną się warsztaty dla dzieci w wieku 7-13 lat „Stwórz swojego stwora”, zapisy: [email protected] (decyduje kolejność zgłoszeń).

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w synagodze pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica) otworzy się dla zwiedzających o godz. 21.47. Do godz. 24.30 można zwiedzać wystawy: „Historia odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”, „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”, „10-lecie Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem”, - „Babiniec - kobiety w kulturze jidysz”.

Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański) o godz. 16 zaprezentuje japońskie festiwale, bo o godz. 17 zacznie sie pokaz szermierki kendo, o godz. 18 warsztaty z jej podstaw i warsztaty szycia oraz noszenia strojów tradycyjnych (kimono/obi), pokaz dawnej japońskiej sztuki wojennej (bushi/samurai), warsztaty tworzenia lampionów, ozdób i talizmanów oraz pokaz lampionów i świateł. Noc zakończy się o godz. 22.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia i Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa (ul. Wystawowa) organizują w godz. 16-24 zwiedzanie.

Centrum Sztuki WRO (Widok 7) o godz. 16 organizuje Niebieskości - spacer rodzinny / dla dzieci w poszukiwaniu błękitu nieba, inspirowany instalacją „Cyjanometr” Martina Bricelj Baragi, a w godz. 20-24 oprowadzanie po wystawie „znane, nieznane i nie|odwracalne” Norimichiego Hirakawy.

Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a zaprasza w godz. 15-19 na prezentację uczestników Fresh Design 2017, gry i zabawy dla dzieci, w tym: malowanie wielkoformatowe, otwarta strefa chillout, a o godz. 20 na pokaz filmowy niezależnych realizatorów filmowych z Wrocławia.

Dolnośląska Szkoła Wyższa (ul. Wagonowa 9) w godz. 18-22 zaprasza na zwiedzanie wystawy „Przepływy - ruch, energia, światło”, a godz. 21.30 rozświetlenie instalacji.

W Domu Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38 od godz. 15 zwiedzających oprowadzać będzie przewodnik (o godz. 17 także anlojęzyczny). O godz. 18 zacznie się zwiedzanie wystawy „Biała Róża” z projekcją filmu „Sophie Scholl - ostatnie dni”.

Food Art Gallery (ul. Księcia Witolda 1) w godz. 17-22 zaprasza na zwiedzanie wystawy Marianny Stuhr zatytułowanej „Erg”. Galeria ArtBrut i Pracownia Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej (ul. Ruska 46a) organizuje o godz. 18.30 wmurowanie płaskorzeźby autorstwa Renaty Konopelnej w ścianę budynku przy ul. Ruskiej46, spotkanie z artystką i oprowadzanie po wystawie. Galeria Arttrakt (Ofiar Oświęcimskich 1) o godz. 19 otworzy wystawę „Moja sztuka nie jest nikomu do niczego potrzebna”, będzie ją można oglądać do północy.

Galeria Awangarda BWA Wrocław (ul. Wita Stwosza 32) zaprasza w godz. 16-24, a o godz. 20 na oprowadzanie po wystawie z kuratorką Joanną Stembalską.

Galeria BB, Jatki 3-6 będzie czynna do godz. 23, o godz. 17 otworzy wystawę prac Dąbrówki Idy Huk.

Galeria Dizajn BWA Wrocław (ul. Świdnicka 2-4) ma w programie: zwiedzanie w godz. 16-24, o godz. 19 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mózgi elektronowe. Elwro i jego plastycy”, prowadzanie: Iwona Kałuża, o godz. 21 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mózgi elektronowe. Elwro i jego plastycy”, prowadzanie: Iwona Kałuża. Galeria Entropia (ul. Rzeźnicza 4) zaprasza w godz. 16-22 na wystawę przygotowaną przez Centrum Sztuki WRO w ramach 17. Biennale Sztuki Mediów WRO . W godz. 17-20 potrwa to realizacja filmu animowanego przez dzieci.

Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki (pl. Nankiera 8) zaprasza w godz. 10-23.59 na „Twarze sztuki” w fotografii Czesława Czaplińskiego.

Galeria Miejska przy ul. Kiełbaśniczej zaprasza w godz. 16-22 na zwiedzanie ekspozycji „Wratislavia pro Bratislava, Bratislava pro Wratislavia”.

Humanitarium (ul. Stabłowicka 147a) w godz. 19-22 co godzinę zaprasza na wystawę, a o godz. 19.15, 20.15 i 21.15 pokaz „Światła drogowe”.

Noc Muzeów będzie można podziwiać z punktu widokowego Sky Tower (ul. Powstańców Śląskich). Godziny wjazdu w grupach po 50 osób: 22, 22.30, 23, 23.30, 24, 24.30, 01, 01.30, 02. Wchodzić można od ul. Gwiaździstej. W Wojnowicach koło Wrocławia czynny będzie Zamek na Wodzie. Kustosze oprowadzą gości po zabytku i opowiedzą jego historię od czasów Bonerów do Kolegium Europy Wschodniej. Goście zobaczą sale reprezentacyjne, bibliotekę oraz kolekcję historycznych mebli. Zwiedzanie w grupach do 30 osób zacznie się o godz. 16 i potrwa do 22. Ostatnia grupa rozpocznie zwiedzanie o godz. 21.30. Czas zwiedzania to 50 minut.

Związek Polskich Artystów Fotografików, ul. św. Marcina 4 zaprasza w godz. 19-24 na oprowadzanie autorskie Magdaleny Lasoty i przedstawienie zrealizowanego projektu fotograficznego „Oddycham Wrocławiem”. UFF Klub (pl. Nankiera 1) zaprasza w godz. 20-4 na performensy audiowizualne.

Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne, Fort Piechoty nr 6, ul. Polanowicka, otworzy sie o godz. 16, co 15-20 minut będzie można go zwiedzać z przewodnikiem. O godz. 16.30 zostanie otwarta wystawa prezentująca schrony i budowle ochronne okresu zimnej wojny, a od godz. 20 do północy potrwa nocne zwiedzanie fortu. W godz. 16-24 zostaną zaprezentowane działania systemów alarmowych i komunikacyjnych fortu.

Kino Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21) odkrywa swoje zakamarki. Zaprasza małych i dużych widzów na seanse filmowe oraz na spacer po miejscach, które na co dzień nie są dostępne dla publiczności. Wstęp wolny po uprzednim odebraniu wejściówek. Można będzie też obejrzeć za darmo filmy: „Biuro detektywistyczne” o godz. 12 (wejściówki do odbioru w sobotę od godz. 10), „Samotny mężczyzna” o godz. 17 (wejściówki w sobotę od godz. 16), „Neon Demon” o godz. 19 (wejściówki w sobotę od godz. 16).

Mnóstwo imprez wypełni też 15. Noc Nadorza. W MiserArt (ul. Cybulskiego 35) będzie pieczony chleb już od godz. 11), w MaluMika (ul.Władysława Jagiełły 3/5) będzie malowanie ceramiki, do Macondo (ul. Pomorska 19) warto zabrać „Sto lat samotności”. W HART - Hostel & Art [ul. Rydygiera 25a trwać będzie kiermasz sztuki. Na odwiedziny czekają aż 53 miejsca.

Komunikacja w Noc Muzeów

Uruchomiona zostanie zabytkowa linia tramwajowa „M1”, Konstal z 1960 r., którym będzie można jeździć po centrum (tramwaj kursować będzie co 30 min, w godzinach 17-23 na trasie: pl. Społeczny, Sienkiewicza, Uniwersytet, Kazimierza Wielkiego), a także wysłuchać krótkiego wykładu na temat historii wrocławskich tramwajów.

Poza centrum jeździć będą autobusy „M2”, co 30 minut w godz. 17-23.30 na trasie: Browar Mieszczański (Hubska), Dworzec PKS i PKP, Muzeum Etnograficzne (pl. Wróblewskiego), Muzeum Narodowe (pl. Społeczny), Muzeum Przyrodnicze (Sienkiewicza), Muzeum Mineralogiczne i Geologiczne (Drobnera), Nadodrze- galerie (pl. Staszica), Społeczne Muzeum Militarne (Pełczyńska).

W Jeleniej Górze „Pamiątki rodzinne bez tajemnic”

Muzeum Karkonoskie przy ul. Jana Matejki 28, czynne będzie w godz. w godz. 16-24. W programie m.in.: warsztaty dla dzieci i młodzieży, rozmowy o pielęgnacji przedmiotów, otwarcie wystawy „Piotr Syposz - Tamte światy”, a o godz. 21 koncert muzyki elektronicznej.

Muzeum Historii i Militariów (ul. Sudecka 83) będzie można zwiedzać w godz. 17-21, a hasło brzmi „Radary i radiolokacja”.

Muzeum Przyrodnicze zaprasza w godz. 16-24, m.in. na wystawę „Zwierzęta mroku na znaczkach pocztowych” i wycieczkę z ornitologiem „W poszukiwaniu nocnych ptaków”.

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w godz. 17-22.30 zaplanowało „Odkrywanie nieznanego”.

Biuro Wystaw Artystycznych zaprosi m.in. na wykład „Konrad Czernik. Obraz w grze. Gra z obrazem” (o godz. 17.30).

W Legnicy zagrają w historię Polski

Muzeum Miedzi przy ul. Partyzantów 3 organizuje Noc w godz. 18-22. Impreza zacznie się o godz. 18, koncertem orkiestry Dętej Zespołu Szkół Muzycznych (w razie niepogody w sali Akademii Rycerskiej). W godz. 18-21.30 trwać będzie wyprawa tropem legnickich zabytków. Na uczestników czekają ukryte wskazówki i łamigłówki (zbiórka przy gmachu głównym, ul. Św. Jana). W godz. 18-22 planowana jest zabawa „Zagrajmy w historię” - to prezentacja gier planszowych i karcianych dotyczących dziejów Polski opracowanych przez IPN. O godz. 19 i 21.30 kurator oprowadzi po wystawie „Dzielni mali żołnierze. Wystawa dawnych i nowych figurek woskowych” (w Akademii Rycerskiej, ul. Chojnowska 2). O godz. 20, 21 i 22 kurator oprowadzi po ekspozycji „Matthaus Knote. Legnicki rzeźbiarz epoki baroku”. O godz. 20.30 planowane jest zwiedzanie z kuratorem wystaw Festiwalu Srebra: „Nature Morte” oraz „Harold O’Connor. Wędrówki - nie wszyscy błądzący są zgubieni”.

W godz. 18-23.30 trwać będzie zwiedzanie ekspozycji „Walter Bayer (1883-1946). Życie i twórczość”. W Legnickim Polu będzie można obejrzeć wystawę „Spotkanie dwóch światów. Pamięć o bitwie pod Legnicą 1241” (w godz. 18-23). O godz. 19, 23.30 i 22 odjeżdżać będzie specjalny autobus do Legnickiego Pola (wstęp z wejściówką, którą można dostać w Punktach Informacyjnych Nocy Muzealnej pół godziny przed wydarzeniem).

Od godz. 18 do 22 przewodnik oprowadzi po Zamku Piastowskim (pl. Zamkowy 1). O godz. 22 zacznie się koncert „na wysokim poziomie” w wieży św. Piotra, w wykonaniu muzyków Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy (wstęp z wejściówką, którą można dostać w Punktach Informacyjnych Nocy Muzealnej pół godziny przed wydarzeniem).

W wałbrzyskiej Starej Kopalni jazda do sztolni

Niestety, nie ma już wolnych miejsc na zwiedzanie Starej Kopalni, ale przecież zawsze może się okazać, że ktoś zrezygnuje, warto więc pójść i przekonać się, czy uda się zobaczyć kopalniane szyby, wagoniki z węglem oraz postindustrialne przestrzenie wypełnione zabytkowymi maszynam. Zwiedzanie Starej Kopalni obejmuje trasę podziemną, naziemną oraz wjazd na wieżę widokową. Godziny: 20.30, 21.30 i 22.30 a także: 20, 21, 22 i 23.

W Muzeum Porcelany przy ul. 1 Maja 9 od godz. 19 do północy komiksowe atrakcje dla dzieci i dorosłych, m.in. występy muzyczne, specjalna sesja fotograficzna, warsztaty kreatywne, komiksowe portrety i wiele innych. Na tę noc zmieni się nieco stała ekspozycja.

Małgorzata Matuszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.