Niezrealizowane projekty Maksa Berga

Czytaj dalej

Niezrealizowane projekty Maksa Berga

Maks Berg jako główny architekt miejski w swoim dorobku zawodowym ma wiele projektów, które nie zostały zrealizowane. Planował przebudowę Wrocławia kierując się społeczną utopią.

Rozwój Ameryki był inspiracją i wzorcem do tworzenia wizji a następnie projektów drapaczy chmur. Wieżowiec na Rynku Głównym to jeden z najpopularniejszych projektów Maksa Berga, nie tylko przez to że jest to wizja nowoczesnego budynku, liczącego ponad 90 metrów, rozwiązującego w pewnym stopniu problem mieszkaniowy, wynikający z ogromnego w tamtejszych czasach przeludnienia, kontrowersje wzbudził swoją lokalizacją oraz pomysłem architekta na wyburzenie części zabytkowych kamienic.

Twórca Hali Stulecia nie poprzestał na jednym projekcie. Ciekawą propozycją był największy pod względem powierzchni 20-sto kondygnacyjny wysokościowiec w miejscu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego, czy plan zabudowy przy Dworcu Świebodzkim o nietypowym kształcie. Max Berg stworzył nowoczesną koncepcję budynku zarządu miasta i straży pożarnej przy Placu Powstańców Warszawy, cechującą się horyzontalną strukturą.

Ciekawą propozycją była również czerwona w projekcie sala koncertowa na Placu Powstańców Śląskich. Projekty Maksa Berga nie zostały zrealizowane z wielu powodów, za główny podaje się ich wysoki koszt, kolejnym jest forma budowli niepasujących według urzędników do wyglądu miasta.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.