Niby tylko 1 mały procent podatku, a może działać tak wiele

Czytaj dalej
Akcja Specjalna - 1% podatku

Niby tylko 1 mały procent podatku, a może działać tak wiele

Akcja Specjalna - 1% podatku

„ (…) Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”- to cytat z listu Benjamin Franklin do Jean-Baptiste Leroy’a, napisanego w roku 1789. Prawdziwość tych słów sprawiła, że to zdanie często jest cytowane, szczególnie wtedy, gdy przychodzi czas rozliczeń. Każdy dorosły obywatel naszego kraju, raz w roku musi rozliczyć się z państwem ze swoich dochodów. I nie musi to być tylko przykrym obowiązkiem. Przy tej okazji bowiem, bez żadnego wysiłku, ponoszenia dodatkowych kosztów czy tracenia czasu - można zrobić coś dobrego.

Skarb Państwa czy organizacje, fundacje, stowarzyszenia

Jak to zrobić? Przekazując 1 procent podatku w zeznaniu podatkowym PIT. Podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać. Ma wybór czy przekaże pieniądze na rzecz Skarbu Państwa czy ofiaruje je dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP) na jej działalność. Status OPP organizacjom nadaje sąd, a jego potwierdzeniem jest odpowiedni wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Co trzeba zrobić, aby 1 procent naszego podatku trafił do wybranej organizacji OPP? Ci, którzy już wcześniej zdecydowali się zainteresować losami swojego 1 proc. podatku i w poprzednich latach darowali je na szlachetny cel, wiedzą, że to bardzo proste.

Wystarczy w zeznaniu rocznym wypełnić dwa dodatkowe pola a urząd skarbowy w naszym imieniu, przeleje te środki na konto wybranej organizacji. Wpisanie nazwy i numeru ewidencyjnego wybranej organizacji trwa chwilę – nie tracimy więc ani czasu, ani pieniędzy. Co ważne forma rozliczenia nie ma tu znaczenia, obojętnie czy rozliczamy się tradycyjnie (wypełniając druk i dostarczając go do urzędu skarbowego właściwego do naszego miejsca zamieszkania) czy też korzystamy z formy elektronicznej – mamy prawo przekazać 1 proc. na wybrany przez nas cel.

Czy pomożesz organizacji działającej na rzecz dzieci, zwierząt, osób zaginionych, praw kobiet, niepełnosprawnych, borykających się z bezdomnością czy też społeczności lokalnej, zależy wyłącznie od nas.

Także seniorzy, za których w rozliczeniach podatkowych wyręcza ZUS, nie tracą prawa do dysponowania swoimi pieniędzmi. Emeryci i renciści nie muszą jeszcze raz samodzielnie składać zeznania podatkowego, jeśli chcą przekazać 1 procent swojego podatku. Wystarczy, że poinformują urząd o chęci przekazania tych pieniędzy dowolnie wybranej OPP, czyli złożą PIT-OP.

Niby tylko 1 mały procent podatku, a może działać tak wiele

Zastrzyk dla trzeciego sektora

Dla wielu organizacji wpływy z 1 procenta podatków to jedno z ważniejszych źródeł finansowania. Pieniądze kierowane do tzw. trzeciego sektora nie trafiają w próżnię, nie są wydawane na jakiś anonimowy cel. Każda organizacja czy fundacja na swojej stronie internetowej musi nie tylko przedstawić swoje działania, ale umieścić roczne sprawozdanie finansowe, a w nim rozliczyć się z prowadzonych projektów i wydanych na ich realizację pieniędzy, z uwzględnieniem wpływów z 1 procenta. Łatwo więc zweryfikować, to na co poszły nasze pieniądze. Reasumując, zestawiając efekty działalności organizacji, którą chcemy wesprzeć lub wsparliśmy w zeznaniu podatkowym, z finansową stroną jej działalności, możemy ocenić efektywność jej poczynań. To często podstawa do podjęcia decyzji, czy właśnie tę organizację, wesprzemy ją również za rok.

Dobre samopoczucie

Warto pomagać innym, bo …. każdy sam może uzupełnić to zdanie. Dla jednych to poprawa samopoczucia, dla innych to moda czy wyzwanie, bo znajomy wspierają fundację X czy Y, więc my też. Jeszcze inni uważają, że dobre uczynki wracają, więc gdy oni będą w potrzebie, to może i im ktoś poda pomocną dłoń. Nie liczy się motywacja, tylko czyny.

Jeśli ktoś nie chce chwalić się swoimi dobrymi uczynkami, nie musi. Przekazujący 1 procent, można bowiem pozostać anonimowi dla obdarowanej OPP, wystarczy w zeznaniu nie zaznaczyć pola wyrażającego zgodę na przekazanie danych.

Niby tylko 1 mały procent podatku, a może działać tak wiele

Co za rok?

Z 2022 r. weszły nowe rozwiązania podatkowe. Wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, oznacza zmniejszenie wysokości płaconego podatku PIT lub jego całkowitą likwidację dla 18 mln pracujących Polaków i emerytów. Oznacza to, że owe 18 mln osób nie będzie mogło już przekazać 1 procenta, ale OPP, zgodnie z obietnicami rządu, nie stracą na wysokości wpływów. W przypadku rozliczenia w 2023 r. nie jest to już tak oczywiste.

Chcesz zamieścić artykuł o swojej Organizacji na gazetawroclawska.pl?
Skontaktuj się z Nami:

Email: [email protected]

Akcja Specjalna - 1% podatku

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.