Narciarzu, nie lekceważ gór!

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Karolina Niemczyk

Narciarzu, nie lekceważ gór!

Karolina Niemczyk

Karkonosze to piękne pasmo górskie, jednak wielu turystów zapomina o tym, że potrafią one być niebezpieczne. Świadczy o tym liczba akcji ratunkowych przeprowadzanych przez Grupę Karkonoską GOPR.

- Od początku 2017 roku do końca października już 493 razy prowadziliśmy działania w górach, a w samym październiku wypraw ratunkowych było 180 - mówi Sławomir Czu-bak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR.
Od kilku lat górscy ratownicy notują wzrost liczby wypadków. Związane jest to ze wzrostem liczby turystów odwiedzających Karkonoski Park Narodowy i Góry Izerskie. Rocznie jest ich ponad 2 miliony.
- Niestety, Karkonosze są traktowane lekceważąco przez turystów, z tego względu, że są to góry dość niskie. W okresie letnim, przykładowo, szlak na szczyt Śnieżki jest łatwy do pokonania. Wędruje się brukową drogą. Turyści pamiętają letnią wyprawę i wyobrażają sobie, że zimą będzie równie łatwo. Niestety, tak nie jest. Karkonosze są bardzo kapryśne, mają zmienny i trudny klimat. Klimat panujący u nas na wysokości 1400 m.n.p.m. jest porównywalny z klimatem panującym w Alpach na poziomie 2400 m.n.p.m. - przestrzega Sławomir Czubak.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karolina Niemczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.