Najlepsze licea przeżywają oblężenie. Piątki to za mało

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Malwina Gadawa

Najlepsze licea przeżywają oblężenie. Piątki to za mało

Malwina Gadawa

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych we Wrocławiu. W tym roku najtrudniej było się dostać do VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zaporoskiej. O jedno miejsce w liceum walczyło tam średnio aż pięciu kandydatów.

- Bardzo się cieszymy, że ciężka praca pedagogów przynosi efekty. Mamy coraz lepszą młodzież, która osiąga bardzo dobre wyniki - mówi Renata Januszewska, wicedyrektor tej szkoły. W VIII LO dopiero w drugiej klasie uczniowie wybierają przedmioty, jakich chcieliby się uczyć na poziomie rozszerzonym. W pierwszej klasie wybierają tylko język. I tak najwięcej punktów trzeba było mieć, żeby dostać się do klasy z językiem angielskim i francuskim. Absolwent gimnazjum, mający mniej niż 154 punkty, mógł tylko pomarzyć o miejscu w tej klasie w liceum na Zaporoskiej.

Renata Januszewska przyznaje, że coraz więcej uczniów na poziomie rozszerzonym wybiera przedmioty ścisłe. - Niewątpliwie uczniowie przy wyborze szkoły i profilu klasy myślą o swojej przyszłości - dodaje wicedyrektor LO z Zaporoskiej.

Co trzeba zrobić, żeby dostać się do najlepszych szkół w mieście?

Uczeń musi wykazać się nie tylko wiedzą, ale być także aktywny. Nie wystarczy bardzo dobrze zdać egzamin gimnazjalny i mieć świadectwo z wyróżnieniem. Najlepiej być jeszcze laureatem olimpiady czy udzielać się społecznie.

- Teraz młodzi ludzie chcą mieć pewność, że znajdą pracę po skończonych studiach. Stąd często stawiają na języki i przedmioty ścisłe - zauważa dr Barbara Kutrowska z Instytutu Pedagogiki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Ten nabór zawsze budzi wielkie emocje wśród uczniów. Nic dziwnego, bo to właśnie szkoła ponadgimnazjalna przygotowuje do matury, która jest przepustką na studia, a te otwierają drzwi do dobrze płatnego zawodu. Konkurencja jest ogromna. Każdy chce uczyć się w jak najlepszym liceum, więc o przyjęciu do szkoły często może zaważyć nawet jeden punkt.

Dr Kutrowska potwierdza, że uczniowie wybierają kierunki, które dadzą im gwarancje dobrej pracy i wysokiego wynagrodzenia.

Jakie jeszcze wrocławskie licea cieszyły się zainteresowaniem?

Podczas tegorocznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych we Wrocławiu najwięcej kandydatów (pięć osób) walczyło o jedno miejsce w VIII LO przy ul. Zaporoskiej. Tradycyjnie już w czołówce znalazło się V LO z ul. Grochowej. Tam o miejsce w pierwszej klasie zabiegało średnio ponad dwie osoby. Nieustającą popularnością cieszy się IX LO (ul. Piotra Skargi). W czołówce najbardziej popularnych szkół ponadgimnazjalnych we Wrocławiu są również: III LO (ul. Składowa) i XIV LO (al. Brücknera). Wszystkie te szkoły mogą również pochwalić się wysokimi średnimi wyników z egzaminu maturalnego.

Otworzyli dodatkową klasę

Izabela Koziej, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Piotra Skargi, nie ukrywa zadowolenia, że placówka, którą kieruje, już tradycyjnie cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. - Cieszy nas, że „dziewiątka” od lat jest czołówce najpopularniejszych szkół we Wrocławiu - mówi Izabela Koziej. Podobnie jak w ubiegłych latach, największe zainteresowanie było klasą matematyczno-fizyczną.

- Ponad 150 osób ubiegało się o 32 miejsca. Z powodu tak dużego zainteresowania postanowiliśmy, za zgodą ratusza, utworzyć drugi oddział - mówi Izabela Koziej. Niezmienną popularnością cieszy się także klasa językowa z rozszerzonym programem nauki języków hiszpańskiego i włoskiego.

Sporo chętnych do techników

Podczas tegorocznej rekrutacji, w kategorii szkół średnich, sporym zainteresowaniem cieszyły się niektóre technika. Więcej podań niż miejsc było m.in. w Technikum nr 10 przy ul. Braniborskiej, Technikum nr 15 przy ul. Skwierzyńskiej, Technikum nr 6 przy ul. Kiełczowskiej, Technikum nr 7 przy ul. Hauke-Bosaka i w Technikum nr 9 przy ul. Kamiennej.

W tym roku we Wrocławiu przygotowano ok. 5300 miejsc rekrutacyjnych, w tym ok. 2900 w szkołach zawodowych. 501 uczniów nie zakwalifikowało się do żadnej z trzech wskazanych przez siebie szkół. Mogło się tak stać w przypadku, kiedy absolwenci gimnazjów wybrali trzy najbardziej oblegane licea. Obecnie trwa rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadgimnazjalnych. 19 lipca zostaną wywieszone listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

We wrocławskich liceach jest jeszcze 176 wolnych miejsc, w technikach - 344, a szkołach branżowych - 392.

Mundury na topie

Nie tylko we Wrocławiu uczniowie bili się o miejsce w dobrej szkole. Na przykład w Głogowie najbardziej obleganym kierunkiem kształcenia była klasa mundurowa w Zespole Szkół im. Wyżykowskiego. Ze względu na dużą liczbę chętnych, zamiast oddziału powstały dwa po 30 osób.

Klasy o profilu górniczym i hutniczym również mają pełne obsady (po 30 osób). W I LO w Głogowie sporym zainteresowaniem cieszył się kierunek medyczny. Na 30 miejsc podanie złożyły aż 52 osoby. Ze względu na małą liczbę chętnych nie uruchomiono natomiast oddziału mistrzostwa sportowego w III LO w Zespole Szkół im. Wyżykowskie-go. Podobna sytuacja jest w Zespole Szkół Politechnicznych, gdzie nie utworzono oddziału ślusarz-elektryk oraz w Technikum nr 6, gdzie nie będzie oddziału o kierunku geodeta. Nie uruchomiono też dwóch zawodów w Technikum nr 2 (Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi) - technik organizacji reklamy oraz technik przemysłu mody.

Reforma niesie zmiany

Reforma edukacji wprowadzi zmiany w systemie szkół ponadgimnazjalnych. Od września wprowadzona zostanie szkoła branżowa, która zastąpi zasadniczą szkołę zawodową. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020. Wtedy w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i kończące klasę VIII szkoły podstawowej.
Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum.

Malwina Gadawa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.