Pola Janus

Najciekawsze studia podyplomowe we Wrocławiu

Uniwersytet Ekonomiczny w swojej ofercie ma m.in inżynierię procesów produkcyjnych Fot. fot.Uniwersytet Ekonomiczny Uniwersytet Ekonomiczny w swojej ofercie ma m.in inżynierię procesów produkcyjnych
Pola Janus

Coach, manager, programista - takimi kierunkami zachęcają do studiowania szkoły wyższe. Sprawdziliśmy, ile kosztuje nauka i do kiedy trwa rekrutacja.

W tym roku na Uniwersytecie Ekonomicznym znajdziemy wiele nowych kierunków studiów podyplomowych. Inżynieria procesów produkcyjnych, prawo i rachunkowość dla księgowych i autorozwój w relacjach społecznych i biznesie to tylko niektóre z propozycji. Na kilka z nich zapisy są już zamknięte lub zostały ostatnie miejsca. Podczas rekrutacji panuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Największym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się bezpieczeństwo i higiena pracy, którego edycja odbędzie się po raz 18. Również na finanse i rachunkowość, które pojawiły się już 9 raz, chętnych nie zabrakło.

- Główne motywy wyboru tych kierunków związane są z ich praktycznym charakterem. Studia są prowadzone we współpracy z przedsiębiorcami i instytucjami otoczenia biznesu - tłumaczy Jolanta Nowacka, rzecznik prasowy UE.

W ofercie Dolnośląskiej Szkoły Wyższej znajdziemy język i kulturę głuchych, integrację sensoryczną i coaching. Czesne zaczyna się już od 320 złotych miesięcznie, a do tego opłata za wpisowe.

Wiele osób decyduje się na kierunki, które według Dawida Frika, rzecznika prasowego DSW - są niemalże gwarantem pracy bądź stabilizacji swojej pozycji w firmie. To między innymi język angielski w wychowaniu przedszkolnym lub logopedia. Zainteresowani mogą składać podania jeszcze do 15 października.

Uniwersytet Wrocławski przygotował propozycje dla przyszłych mediatorów i kryminologów. Nie gorsza jest Politechnika, która w ofercie ma hałasy i wibracje w przemyśle czy zarządzanie w górnictwie skalnym. Trzeba się jednak spieszyć, bo rekrutacja trwa tam do końca września.

- Od połowy sierpnia odnotowaliśmy zwiększone zainteresowanie ofertą studiów podyplomowych - mówi Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Najbardziej obleganym kierunkiem są na tejże uczelni zarządzanie projektami i technologie internetowe, a także Android i iOS - nowoczesne aplikacje mobilne czy projektowanie instalacji i urządzeń elektrycznych wspomaganych komputerowo.

W Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu są miejsca dla osób zainteresowanych poszerzaniem wiedzy w zawodzie technika logistyki lub managera. Jak pisze na stronie internetowej uczelni jej kanclerz:

„Studia podyplomowe na MWSLiT pomogą w zdobyciu nowych kwalifikacji oraz doświadczenia od przedsiębiorców. Według rankingu Perspektyw 2016, wrocławska uczelnia logistyczna jest najlepsza w Polsce”.
Dodatkowe wykształcenie związane jest jednak z kosztami. W zależności od kierunków i uczelni ceny są oczywiście różne. Trzeba jednak liczyć się z sumą nawet paru tysięcy złotych za semestr. Przykładowo na Uniwersytecie Ekonomicznym kierunek podatki dla księgowych kosztuje 4400 złotych za 172 godziny zajęć.

Dla porównania na Dolnośląskiej Szkole Wyższej za wiedzę z zakresu coachingu zapłacimy 5900 zł (180 godzin). Ceny zazwyczaj wahają się od 3000 do 5500 tysiąca złotych za dwa semestry studiów.

Jak tłumaczy Jolanta Nowacka - wysokość kwoty związana jest zazwyczaj z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi, certyfikatami lub prowadzeniem zajęć w języku angielskim, co może podnosić cenę studiów.

Jak rekrutować się na studia podyplomowe? Przede wszystkim należy przynieść wymagane dokumenty. Są to głównie: podanie o przyjęcie na studia, oryginał odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych, kopia dowodu osobistego, potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej i dodatkowo, w przypadku - kiedy to pracodawca finansuje studia podyplomowe - skierowanie. W zależności od uczelni mogą dochodzić jeszcze zdjęcia do legitymacji lub aktualne CV (MWSLiT).

Należy pamiętać, że tego typu studia są uzupełnieniem kwalifikacji dla osób, które już mają wykształcenie wyższe. Są przedłużeniem kierunku, który wcześniej skończyliśmy (np. oligofrenopedagogika czy logopedia dla nauczycieli) lub wiążą się z rozpoczęciem nowych studiów i tym samym zmianą kwalifikacji. Osoby, które nie mają dyplomu ukończenia studiów licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich nie mogą rekrutować się na studia podyplomowe.

Pola Janus

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.