Krzysztof Bednarek

Mój dom, moje miasto, moja mała ojczyzna

Lucyna Jabłońska i Henryk Krasucki. - By poczuć się lokalnym patriotą trzeba mieć wiedzę o naszej małej ojczyźnie - mówi pani Lucyna. Fot. Krzysztof Bednarek Lucyna Jabłońska i Henryk Krasucki. - By poczuć się lokalnym patriotą trzeba mieć wiedzę o naszej małej ojczyźnie - mówi pani Lucyna.
Krzysztof Bednarek

Edukacja regionalna - autorski program Lucyny Jabłońskiej zbiera pochlebne recenzje. Stowarzyszenie „Meander” wydało zeszyt ćwiczeń dla dzieci i przewodnik dla nauczycieli.

- Prowadzi Pani z dziećmi zajęcia z edukacji regionalnej. Co to za przedmiot?

Lucyna Jabłońska: - Edukacja regionalna to nauka o naszej małej ojczyźnie. By poczuć się lokalnym patriotą trzeba mieć wiedzę o niej, przejawiać uczucia i wreszcie działać na jej rzecz. Dość łatwo można pokochać lasy, jeziora i piękną szachulcową architekturę. Można uczestniczyć w imprezach, wystawach, wycieczkach. Ale skąd dzieci mają czerpać wiedzę o swoim regionie, skoro w szkołach nie ma takiego przedmiotu jak edukacja regionalna? Jest tylko takie pojęcie. Mój autorski program nosił tytuł „Moja gmina Drawsko Pomorskie. Moje miejsce w Europie”. Ten program, składający się z 30 tematów, rozpisany na 70 godzin lekcyjnych, przeznaczony jest dla uczniów z klas I-III. W ubiegłym roku szkolnym, i w tym również, realizuję go w klasach drugich. Do tej pory korzystałam z kart pracy, które sama przygotowałam. Teraz na podstawie tych materiałów wydany został zeszyt ćwiczeń.

- Jak w praktyce wyglądają zajęcia z edukacji regionalnej?

L.J.: - W tym roku szkolnym 140 uczniów klas drugich poznaje swoją małą ojczyznę. Zaczynaliśmy od szkoły. Dzieci dowiedziały się, że kiedyś w tym miejscu był klasztor franciszkanów, że kamienny mur, który przebiega przez szkolny dziedziniec to fragment dawnych murów miejskich. Dzieci poznały patrona szkoły, symbole takie jak sztandar szkoły, herb, flagę, miasta oraz symbole narodowe. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstało miasto, jak budowane były domy. Poznali legendy drawskie. Zajęcia prowadzone są w formie wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, a także prezentacji, ćwiczeń konkursów i zabaw.

- Autorskim programem edukacji regionalnej przygotowanym przez Lucynę Jabłońską zainteresowało się Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska „Meander”. Jak do tego doszło?

Eryk Krasucki: - Stowarzyszenie „Meander” wspiera tego typu inicjatywy. Podczas jednego ze „Spotkań dworcowych” organizowanych przez Stowarzyszenie „Meander” uznaliśmy z Lucyną Jabłońską, że warto byłoby wyjść z tym programem na szersze wody. Uzgodniliśmy, że oprócz ćwiczeń dla ucznów powinno się opracować przewodnik dla nauczycieli realizujących program edukacji regionalnej. Taki przewodnik już powstał i wkrótce zostanie wydany w nakładzie 150 egzemplarzy. Jest to wspólna praca Lucyny Jabłońskiej i moja.

- Co będzie w tym przewodniku?

E. K. : - Znalazł się tam esej wprowadzający, drawskie kalendarium, kompedium wiedzy o zeszycie ćwiczeń opracowanym wcześniej przez Lucynę Jabłońską, przykładowe scenariusze lekcji, bibliografia dotycząca edukacji regionalnej.

- No dobrze, ale wydanie zeszytu ćwiczeń i przewodnika dla nauczycieli to kosztowna sprawa. Kto to sfinansuje?

E. K. : - Stowarzyszenie „Meander” przygotowało projekt pn. „Moja gmina Drawsko Pomorskie. Moje miejsce w Europie - program edukacji regionalnej”. Ten projekt zgłoszony został do konkursu pt. „Patriotyzm jutra”, realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ocena projektu była pozytywna. Otrzymaliśmy dofinansowanie i dzięki temu mogliśmy wydać zarówno zeszyt ćwiczeń dla uczniów, jak i przewodnik dla nauczycieli. Chciałbym jeszcze dodać, że finansowo wspomogło nas również Nadleśnictwo Drawsko.

- Wydrukowanych zostało - 600 zeszytów ćwiczeń. Wkrótce będzie 150 przewodników dla nauczycieli. Czy to oznacza, że program będzie realizowany również w innych szkołach?

L.J.: - Bardzo byśmy chcieli, żeby tak było. Odbyliśmy już spotkania z dyrekcją i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Nętnie, a 30 stycznia będziemy w Szkole Podstawowej w Mielenku Drawskim. Opracowałam zindywidualizowane karty pracy dla tych szkół. Tak, by uczniowie mogli poznawać miejsca, w których mieszkają i uczą się. Natomiast w sobotę o godz. 15 wspólnie z Erykiem Krasuckim zaprezentujemy program „Mój dom, moje miasto, moja mała ojczyzna w teorii i w praktyce” podczas XII Henrykowskich Spotkań Kulturalnych w Siemczynie. Nasz program regionalnej edukacji znajdzie się również na stronach internetowych i będą mogły korzystać z niego inne szkoły na zasadzie wolnej licencji, bez żadnych opłat.

***
Lucyna Jabłońska jest mieszkanką Złocieńca, wicedyrektorem Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim i nauczycielką edukacji regionalnej.

Dr Eryk Krasucki jest mieszkańcem Drawska, historykiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego, a także prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Drawska „Meander”.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.