Miłośnicy ogrodów w Hali Ludowej

Czytaj dalej
Fot. fot. Cristoforo, Fotopolska.Eu
Kinga Czernichowska

Miłośnicy ogrodów w Hali Ludowej

Kinga Czernichowska

Latem 1920 roku „Breslauer Zeitung” zapraszała swoich czytelników do Hali Ludowej, wtedy znanej jako Jahrhunderthalle, gdzie organizowano wystawę dla działkowców i hodowców zwierząt domowych

Powstała w latach 1911 - 1913 Hala Ludowa, zbudowana według projektu Maxa Berga, była miejscem, gdzie na początku XX wieku organizowano rozmaite wystawy i targi. Tę swoją funkcję Hala Ludowa spełnia do dzisiaj. I tak w Hali Ludowej organizowane są targi mieszkaniowe, targi kamieni szlachetnych, imprezy kulinarne, targi z żywnością ekologiczną albo z drzewkami bonsai.

Równie dobrze obiekt radzi sobie jako jedno z miejsc na koncertowej mapie Wrocławia. Zmieniła się może jedynie muzyka. Na początku XX wieku w Hali Ludowej organizowano koncerty muzyki klasycznej, a obecnie na przykład to właśnie tam odbywa się największy halowy festiwal muzyki reggae, One Love Sound Fest (najbliższa edycja przypada na 18 listopada). My tymczasem przenosimy się do roku 1920, kiedy to Hala Ludowa była miejscem spotkań działkowców i miłośników ogrodnictwa.

Jednak targi to nie wszystko. Latem 1920 roku dziennikarze relacjonowali protest mieszkańców Dolnego Śląska. Okazuje się, że mierzyli się oni z podobnymi problemami jak my dzisiaj. Wrocławian szokuje dziś ogromny wzrost cen masła (eksperci szacują, że niebawem za kostkę zapłacimy 10 złotych). Przeciwko wzrostowi cen żywności protestowano również w 1920 roku. Tyle że przedwojenni mieszkańcy naszego miasta mieli najwyraźniej więcej determinacji, by oprzeć się narzuconym podwyżkom cen.

Zobaczcie, o czym pisała „Breslauer Zeitung” latem 1920 roku.

Z miasta i prowincji

Breslau, 12 lipca

WYSTAWA W HALI LUDOWEJ

Wschodnioniemiecki związek zrzeszający działkowców i ogrodników z siedzibą w Breslau organizuje wystawę od 23 do 24 sierpnia 1920 roku w obrębie terenów należących do Hali Ludowej (oryg. Jahrhunderthalle). Ekspozycja przeznaczona jest przede wszystkim właśnie dla działkowców oraz hodowców zwierząt domowych.

W związku z ogromnym sukcesem, jakie przyniosły minione edycje tego wydarzenia, przedstawiciele związku jednomyślnie zdecydowali, że w tym roku impreza obejmie jeszcze więcej zakresów tematycznych. I tak ekspozycja powinna dotyczyć ogromnego obszaru tematyki związanej z ogrodnictwem. Przewidziane tematy można podzielić na cztery grupy:

1. ogródki działkowe

2. hodowla zwierząt domowych

3. wystawy obrazów i grafik

4. przemysł i produkty

Kilka słów na temat organizacji wystawy dla działkowców i ogrodników:

Wszyscy chętni działkowcy zostaną zarejestrowani jako wystawcy, nie będą pobierane od nich opłaty. Na wystawę wystarczy przyjść z takimi produktami, jak: owoce, warzywa, kartofle czy kwiaty, oczywiście własnej produkcji. Docenione zostaną także soki i wina z owoców z działek.

Wprowadzony zostanie podział na:

a. związki działkowców

b. osoby niezrzeszone w związkach działkowców

c. pojedynczy właściciele ogródków działkowych

d. właściciele pól i gruntów uprawnych

e. przedstawiciele ogrodów, znajdujących się przy szkołach

Kilka słów na temat organizacji wystawy dla hodowców zwierząt domowych:

Zostaną wprowadzone tutaj dwa działy: pierwszy dział ma skupiać hodowców zwierząt domowych i drobnych ogrodników, ocenianych według wartości użytkowej tego, co będą prezentować na wystawie, natomiast drugi dział zrzeszać będzie związki hodowlane (chodzi oczywiście o hodowlę zwierząt domowych - przyp. red.)

Kilka słów na temat organizacji wystawy dla artystów:

W tej grupie prezentowane będą: szkice, modele, pomoce naukowe, dzieła literackie oraz statystyki dotyczące drobnego ogrodnictwa oraz hodowli zwierząt domowych.

Kilka słów na temat organizacji wystawy dla przedstawicieli przemysłu:

W tej grupie uczestnicy będą mogli zobaczyć produkty związane z przemysłem ogrodniczym, a więc takie, które mogą się przydać hodowcom i działkowcom w ich działalności.

Program wystawy

W pierwszy dzień wystawy (niedziela) przed południem odbędzie się publiczne zebranie, a po południu będzie można już podziwiać to, co mają do zaprezentowania w poszczególnych salach wystawcy. W drugim dniu wydarzenia przeprowadzone zostaną pokazy i slajdowiska, natomiast w trzecim dniu imprezy wygłoszony zostanie pouczający wykład związany z tematyką ogrodnictwa. Szczegółowy program wraz z warunkami, jakie muszą spełniać wystawcy, jest dostępny już teraz we wrocławskiej filii związku, mającej swoją siedzibę przy ulicy Hubskiej 1 i 8 (dawniej Hubenstrasse, dokładny adres: Breslau 23, Hubenstrasse 1 i 8 - przyp. red.).

Kinga Czernichowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.