Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

MetroPolska. Ile jest prawdy w tej absurdalnej plotce?

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Marcin Zasada

MetroPolska. Ile jest prawdy w tej absurdalnej plotce?

Marcin Zasada

Metropolia wymaga zmian? Nowa ustawa metropolitalna? Metropolie we wszystkich regionach Polski z jednym ciekawym rozwiązaniem: to premier miałby powoływać ich władze. Oto najnowsza plotka dotycząca rządowych zamiarów wobec metropolii, również tej działającej w miastach Śląska i Zagłębia. Rząd chyba myśli inaczej.

Ustawa o metropolii państwowej. Tak miałby nazywać się dokument opracowywany rzekomo w rządowych gabinetach. Gdyby wszedł w życie, wywróciłby do góry nogami funkcjonowanie samorządu w Polsce. Szalonych plotek na jego temat nie potwierdzają politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy. Ale już faktem jest, żew partii rządzącej są chętni, by zmienić zasady, na których od roku funkcjonuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Dlatego w tej sytuacji zasadne jest pytanie o zamiary.

W maju poseł Waldemar Andzel z PiS mówił w DZ, że powinno dojść do nowelizacji ustawy metropolitalnej, m.in. po to, by „skończyło się wyrzucanie pieniędzy w błoto”. Andzel był zdania, że takim marnotrawieniem pieniędzy publicznych jest fundusz solidarności, współfinansujący inwestycje w mniejszych i biedniejszych gminach metropolii. Poseł PiS zaznaczał też, że nowelizacja powinna wprowadzić kadencyjność zarządu związku, a także wyłanianie go w wyborach powszechnych.

Co to takiego ta ustawa o metropolii państwowej? Przed tygodniem napisał o niej tygodnik „Nie”. Według jego ustaleń, PiS ma gotowy projekt dokumentu, na mocy którego metropolie mogłyby powstać w każdym regionie kraju. Nowe przepisy naprawiłyby np. partyjną porażkę w GZM, w którym działaczom PiS nie udało się obsadzić zarządu swoimi ludźmi. Teraz ludzie kierujący kolejnymi metropoliami byliby nominatami premiera. Teoretycznie, w ten sposób partia rządząca byłaby też w stanie budować ośrodki władzy centralnej w aglomeracjach, w których nie ma szans na wygranie wyborów samorządowych, jak Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Wygląda to jak szatański plan podporządkowania sobie samorządów bez wygrywania wyborów? Na szczęście, tylko w teorii. Choćby dlatego, że trudno wyobrazić sobie, by prezydenci wprowadzali swoje miasta do takich metropolii. A nie da się ich do tego przymusić.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.