Medycyna estetyczna to wciąż medycyna

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Medycyna estetyczna to wciąż medycyna

Materiał informacyjny

Zaufaj wiedzy i doświadczeniu lekarza, który oceniając Twój stan zdrowia, dobierze bezpieczny i skuteczny zabieg.

lek. Piotr Gajos

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz podyplomowych studiów Medycyna Estetyczna w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. W swojej praktyce skupia się przede wszystkim na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta, korzystając z najnowszych technik i wytycznych Evidenced Based Medicine. Obecnie odbywa szkolenie specjalizacyjne na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Najbardziej ceni sobie zdrową i piękną skórę. Prywatnie miłośnik motoryzacji oraz włoskiego la dolce vita.

Celem uzyskania satysfakcjonujących efektów u pacjentów, w ramach swojej praktyki wykorzystuje różne metody takie jak m.in.:

Radiofrekwecja mikroigłowa

Nowoczesny zabieg będący połączeniem dwóch technik – mikronakłuwania skóry oraz ogrzewania tkanek za pomocą fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej. Nakłucia przy pomocy mikroigieł umożliwiają kontrolowane mechaniczne uszkodzenie tkanki, stanowiące dla organizmu sygnał do rozpoczęcia procesów naprawczych. Jednorazowe, sterylne kartridże wyposażone są odpowiednio w 25, 49 lub 81 cieniutkich igieł, pozwalających na nakłucia o głębokości od 0,5 do 3,5 mm, w zależności od obszaru ciała oraz stopnia zaawansowania problemu. Kiedy igły znajdują się na pożądanej głębokości, lekarz generuje impuls fali radiowej o indywidualnie dobranej częstotliwości. Krótkotrwałe ogrzanie tkanki jest dodatkowym bodźcem stymulującym regenerację skóry.

Pierwsze efekty widoczne są od razu po zabiegu (zwiększa się sprężystość i elastyczność), a przez kolejne tygodnie następuje docelowa odbudowa i regeneracja tkanek.

Zabiegi radiofrekwencji można wykonywać niezależnie od pory roku, a rekonwalescencja pozabiegowa przebiega szybko - zaczerwienienie i niewielka opuchlizna utrzymują się maksymalnie do 2 dni.

Efekty:

Karboksyterapia

Zabieg polegający na kontrolowanym, podskórnym lub śródskórnym podaniu medycznego dwutlenku węgla. W odpowiedzi na zwiększone lokalne stężenie CO2, następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzrost przepływu krwi, zaś na skutek dalszych reakcji - wzmożone uwalnianie tlenu z hemoglobiny i utlenianie tłuszczów w komórkach. Poprawa mikrokrążenia i utlenienia tkanek za pomocą dwutlenku węgla stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, przyspiesza metabolizm komórkowy i neoangiogenezę oraz likwiduje lokalne złogi tłuszczowe.

Metoda ta znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu wskazaniach natury estetycznej jak i zdrowotnej, również ze względu na małą inwazyjność i wysoki profil bezpieczeństwa.

Efekty:

Toksyna botulinowa (tzw. botoks)

Choć współczesna medycyna nie istnieje bez toksyny botulinowej, wokół samej substancji nadal krąży wiele mitów i obaw.
Uśmiech, mrużenie oczu, marszczenie czoła, uniesienie brwi – każdy z tych ruchów angażuje wiele partii mięśni twarzy, a nadmierna mimika skutkuje utrwaleniem na skórze zmarszczek i bruzd. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej powoduje relaksację jedynie wybranych mięśni, umożliwiając nie tylko redukcję istniejących zmarszczek, ale także zapobieżenie powstawaniu kolejnych zmian. Dobrze przeprowadzona iniekcja daje naturalny efekt – twarz wygląda młodo i świeżo, jednocześnie zachowując swoją swobodną mimikę.

Największą obawę wśród pacjentów przed zastosowaniem tzw. botoksu stanowi utrwalony w popkulturze efekt nieruchomej, niemalże woskowej twarzy. Obawa ta jest całkowicie nieuzasadniona, o ile zabieg przeprowadzany jest przez doświadczonego lekarza. Na podstawie dokładnej znajomości anatomii, lekarz za pomocą iniekcji domięśniowej precyzyjnie podaje substancję jedynie w kilka określonych punktów na twarzy, a niewielka ilość podawanej toksyny nie oddziałuje na elementy układu nerwowo-mięśniowego poza okolicą iniekcji.

Pierwsze efekty widoczne są już po 7 dniach od zabiegu i utrzymują się do około pół roku.
Poza działaniem estetycznym na skórę twarzy, właściwości toksyny botulinowej wykorzystujemy również w terapii nadpotliwości, leczeniu bruksizmu, czy zniwelowaniu uśmiechu dziąsłowego (tzw. gummy smile).

Efekty:

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (HA) jest naturalnym polisacharydem występującym w skórze właściwej. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego ma zdolność wiązania od 200 do 500 cząsteczek wody, dzięki czemu skóra jest nawilżona, jędrna i sprężysta. Niestety wraz z upływem lat jego ilość w skórze maleje, powodując najbardziej widoczne objawi starzenia – zmarszczki, utratę objętości, suchość i wiotkość.

W medycynie estetycznej za pomocą kwasu hialuronowego możemy wykonać takie zabiegi jak:

Poza efektem wypełnienia i uwydatnienia, dzięki zdolności kwasu hialuronowego do wiązania wody, uzyskujemy znaczną poprawę nawilżenia i jędrności – twarz zyskuje młodszy i promienny wygląd.

Rezultaty zabiegów widoczne są natychmiastowo, jednak w pełni można je ocenić po kilku dniach, kiedy cały podany preparat zwiąże cząsteczki wody. W zależności od indywidualnych zdolności organizmu do usuwania kwasu hialuronowego, wieku pacjenta oraz stylu życia, efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.

Efekty:

Bogatopłytkowe osocze (PRP) i fibryna (I-PRF)

Choć medycyna estetyczna powszechnie kojarzy się głównie z „botoksem” i „wypełniaczami”, to bez wątpienia największym przebojem ostatnich lat w większości gabinetów są zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP).

Osocze bogatopłytkowe to preparat z własnej krwi pacjenta, pozyskiwany bezpośrednio przed zabiegiem. Składniki PRP uwalniają szereg substancji czynnych, których celem jest silne działanie regeneracyjne na okoliczne tkanki. Wśród najważniejszych zachodzących procesów należy wyróżnić przede wszystkim stymulację produkcji kolagenu, namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzenie syntezy substancji międzykomórkowej, czy angiogenezę.

Wielokierunkowe działanie oraz bezpieczeństwo kuracji umożliwia wykorzystanie osocza bogatopłytkowego niemal we wszystkich wskazaniach z jakimi zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej. Szczególnym zabiegiem jest tzw. „wampirzy lifting”, podczas którego na całym wybranym obszarze przeprowadza się szereg precyzyjnych nakłuć wraz z jednoczesnym podaniem niewielkiej ilości PRP. Zaraz po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, a na jej powierzchni widoczne są drobne ślady po ukłuciach oraz niewielkie krwawienie.

Poza samodzielnymi zabiegami z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, dobroczynne działanie PRP wykorzystuje się też jako wsparcie bardziej inwazyjnych zabiegów (m.in. radiofrekwencji mikroigłowej), aby przyspieszyć rekonwalescencję oraz spotęgować efekty regeneracyjne. Doskonałe efekty terapii PRP obserwuje się również u osób łysiejących lub borykających się nadmiernym wypadaniem włosów.

Efekty:

Peelingi medyczne

Choć drogeryjne półki uginają się od preparatów peelingujących, należy pamiętać, że szeroko dostępne kosmetyki mogą zadziałać jedynie na powierzchni naskórka. Peelingi chemiczne dostępne w gabinecie medycyny estetycznej nie ograniczają się jedynie do wizualnego efektu złuszczającego. Na podstawie oceny lekarza specjalisty, odpowiednio dobrany preparat może zadziałać na poziomie głębszych warstw skóry, prowadząc do jej głębokiej regeneracji i przebudowy.

Efekty:

Nici PDO

Polidioksanon (PDO) to silne włókno syntetyczne od wielu lat stosowane w chirurgii do zszywania ran operacyjnych. Nici PDO wprowadzone podskórnie rozpuszczają się przez około 6-12 miesięcy, pobudzając okoliczne fibroblasty do produkcji kolagenu, a także syntezę elastyny oraz kwasu hialuronowego. Efektem tego działania jest zagęszczenie i ujędrnienie skóry, spłycenie zmarszczek i wyraźne odmłodzenie konturu twarzy. Po uprzednim miejscowym znieczuleniu, nici wszczepiane są za pomocą cieniutkiej kaniuli w tkankę podskórną, dzięki czemu są zupełnie niewidoczne oraz niewyczuwalne w dotyku.

Zabiegi z użyciem nici PDO dają spektakularne efekty, cechując się przy tym małą inwazyjnością oraz krótkim czasem rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnego funkcjonowania, drobne zaczerwienienia od wkłuć znikają po kilku godzinach.

Efekty:

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to jeden z bardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Koktajl substancji aktywnych podawany jest za pomocą cieniutkiej igły w serii nakłuć bezpośrednio do skóry właściwej. W zależności od wybranego preparatu oraz okolicy poddanej zabiegowi uzyskać można głębokie odżywienie i odbudowę skóry, zahamowanie wypadania włosów, czy zmniejszenie cellulitu. W dostępnych preparatach najczęściej spotykane składniki to witaminy, aminokwasy, mikro- i makroelementy, peptydy biomimetyczne, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne czy kofeina.

Efekty:

HiFu – fala ultradźwiękowa o wysokiej intensywności

Zabieg mało inwazyjny wykorzystujący precyzyjnie dobraną falę ultradźwiękową. Zabieg cechuje się małą bolesnością, bardzo naturalnymi efektami. Dzięki HiFu uzyskujemy znaczne napięcie skóry, duże zagęszczenie, skracanie włókien kolagenowych, możliwa jest również redukcja tkanki tłuszczowej. Na pełen efekt trzeba poczekać około 3 miesięcy.

Medycyna estetyczna nie musi być synonimem sztuczności.
Pozwól podkreślić Twoje naturalne piękno.
Zapraszam.Praktyka Lekarska Piotr Gajos
Gabinet Team-Med

Ślężna 112/U5, 53-111 Wrocław

e-mail: [email protected]
tel.: +48 510 106 818

więcej szczegółów - www.drgajos.pl
www.znanylekarz.pl/piotr-gajos
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.