McDonald's wycofuje się z Rosji. Do zmaknięcia 850 lokali

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Maciej Badowski

McDonald's wycofuje się z Rosji. Do zmaknięcia 850 lokali

Maciej Badowski

McDonald's po ponad 30 latach działalności na stałe wycofuje się z Rosji i sprzedaje swój biznes. Firma szacuje, że transakcja wyniesie od 1,2 miliarda do 1,4 miliarda dolarów. Wcześniej, na początku marca firma podjęła decyzję o czasowym zawieszeniu swojej działalności w Rosji.

Jak podaje Bloomberg, McDonald’s, który w Rosji ma 850 restauracji i zatrudnia 62 tys. pracowników – podjął decyzję o sprzedaży swojego biznesu.

– Kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie oraz nieprzewidywalne warunki prowadzenia działalności doprowadziły McDonald's do wniosku, że dalsze prowadzenie działalności w Rosji nie jest już możliwe, ani zgodne z wartościami McDonald's" – podała w oświadczeniu sieć.

[polecane]23004999,22972975[/polecane]

Zamkniętych zostanie 850 restauracji

Cytowany w komunikacie dyrektor generalny i prezydent McDonald's Chris Kempczinski poinformował, że w Rosji pracuje dla McDonald's 62 tys. pracowników, a korporacja współpracuje z lokalnymi franczyzobiorcami i z setkami rosyjskich dostawców.

– Ich oddanie i lojalność wobec McDonald's sprawiają, że dzisiejsza informacja jest niezwykle trudna. Mamy jednak zobowiązania wobec naszej globalnej społeczności i musimy pozostać niezłomni w naszych wartościach – wyjaśnił.

Sieć dąży do sprzedaży całego portfolio restauracji w Rosji "lokalnemu nabywcy". Jednocześnie poinformowano, że po zmianie właściciela, restauracje nie będą używały "nazwy, logo, brandingu i menu McDonald's, choć spółka nadal zachowa swoje znaki towarowe w Rosji". Ponadto spółka chce aby nowy nabywca zatrudnił osoby pracujące w McDonald's.

[polecane]22993039,22986565,22985767,22947935[/polecane]

Jak podaje Bloomberg, akcje McDonald's wzrosły o 1 proc. w obrocie przedrynkowym.

Pierwszą restaurację, jeszcze w Związku Radzieckim, McDonald’s otworzył w Moskwie w styczniu 1990 r.

Maciej Badowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.