Lwów, Paryż, Londyn, Tel Awiw... Dokąd dolecimy z Wrocławia?

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Ryszard Kaźmierski

Lwów, Paryż, Londyn, Tel Awiw... Dokąd dolecimy z Wrocławia?

Ryszard Kaźmierski

Wrocławskie lotnisko oferuje 47 stałych połączeń. Aż 41 z nich obsługują tanie linie lotnicze. W sezonie wakacyjnym z Wrocławia polecimy także do 25 europejskich kurortów.

Latanie staje się coraz popularniejsze i tańsze. Samoloty nie są już wyłącznie środkiem komunikacji dla najbogatszych. W ostatnich latach stale wzrasta liczba osób korzystających z polskich lotnisk. W 2016 r. w Polsce do samolotów wsiadło 34,1 mln pasażerów. Na wrocławskim lotnisku im. Mikołaja Kopernika było ich 2,42 mln, a więc o ponad 100 tys. więcej niż w 2015 r.

Z Wrocławia bezpośrednio dolecimy na 47 europejskich lotnisk. Do 41 polecimy tanimi liniami, m.in. na Maltę, Teneryfę, Islandię, ale także do Kijowa, czy na dwa londyńskie lotniska - Luton i Stansted. Jeśli jednak wybierzemy przesiadkę w Warszawie lub którymś z tzw. hubów, a więc lotnisk przesiadkowych m.in. w Dusseldorfie, Monachium, ale również Warszawie otworem stanie przed nami cały świat. W przeciwieństwie do połączeń kolejowych, ceny lotów ulegają sporym wahaniom. Kupując bilet odpowiednio wcześniej możemy zaoszczędzić nawet 90 procent.

Na Wyspy, pod Wieżę Eiffla i do Lwowa

Z Wrocławia dolecimy do 14 brytyjskich miast. T0 Londyn, Birmingham, Bristol, Doncaster, Leeds/Bradford, Liverpool, Newcastle, Manchester, Newcastle, a także lotnisko East Midlands położone pomiędzy Leicester a Nottingham.

Ze wszystkich brytyjskich miast jedynie do Londynu dolecimy codziennie. Kursy na lotnisko Luton obsługują linie Wizz Air. Samoloty w poniedziałki, środy, piątki i niedziele odlatują o godz. 6.05, a we wtorki, czwartki i soboty o 6.25. Lot trwa 2 godz. i 15 min, a wliczając różnicę czasu na miejscu będziemy ok. 7.30. Do położonego na północnym-wschodzie Londynu lotniska Stanted dolecimy dzięki liniom Ryanair. Samoloty wylatują codziennie o godz. 7.00. Dodatkowe kursy o godz. 19.05 uruchamiane są w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele. Jeśli chcielibyśmy się wybrać do Londynu w ten weekend za bilet zapłacilibyśmy nawet 800 zł. Bilety warto rezerwować jednak znacznie wcześniej, ponieważ możemy zapłacić nawet 10-krotnie mniej. Lot 11 lipca kosztuje 74 zł.

Lecąc do Irlandii, również Północnej, możemy wybrać jedno z czterech lotnisk. Najmniejszym kosztem dotrzemy do Dublina. Samoloty nie latają tam jedynie we wtorki i soboty. W poniedziałki samolot startuje o g. 13.45, w środy o g. 21.50, w czwartki o go. 17.25, w piątki o g. 22.20, a w niedziele o godz. 21.25. Lot trwa ok. 2,5 godziny. Rezerwując już dziś podroż na środę 21 czerwca zapłacimy 125 zł. Jeszcze taniej dolecimy do największego miasta po północnej stronie wyspy. Lot do Belfastu wyniesie nas 65 zł.

Mniej korzystnie na tym tle wypadają połączenia ze Szkocją. Obecnie samolotem dotrzemy jedynie do Glasgow w poniedziałki i piątki o g. 9.40. Rezerwując lot na piątek 23 czerwca zapłacimy 109 zł. Od 27 października dolecimy także bezpośrednio do Edynburga. Samoloty będą kursowały w czwartki i soboty o g. 15.10. W pierwszym miesiącu lotów ceny będą wahały się od 109 do niemal 179 zł.

Wrocławskie lotnisko umożliwia także dolecenie pod Wieżę Eiffla. Do Paryża dotrzemy samolotem we wtorki, czwartki i niedziele. Choć za lot 1 czerwca zapłacimy 519 zł, to rezerwując miejscówkę na 27 czerwca zapłacimy jedynie 65 zł.

Z Wrocławia we wtorki, środy, czwartki i soboty dolecimy także do Lwowa. Kupując już teraz bilet na połowę listopada zapłacimy jedynie 89 zł. Dla porównania ceny biletów na pociąg rozpoczynają się od 236 zł, a na autokar od 100 zł.

Ku słońcu i na plażę

Połączenia z nadmorskimi kurortami na południu Europy, północy Afryki i w Turcji zapewniają m.in. loty czarterowe. Wrocławskie lotnisko zapewnia 25 takich połączeń. W większości są to loty w wakacyjnym sezonie od kwietnia do października lub od czerwca do września. Samolotami wynajmowanymi przez biura podróży dolecimy m.in. do Hurghady i Sharm el-Sheikh w Egipcie, do Chanii i Heraklionu na Krecie, a także na położone na Atlantyku Wyspy Kanaryjskie i Maderę. Od tego sezonu czarterami dzięki biurom podróży Grecos i Itaka dolecimy również na Kefalonię w Grecji (ceny od 815 zł w lipcu) oraz do Tirany w Albani (ceny od 488 zł w czerwcu).

Na południe Europy dolecimy również dzięki planowym połączeniom. W poniedziałki i piątki o g. 10.20 z Wrocławia startuje samolot do Malagi. W sezonie ceny biletów wahają się od 300 do 800 zł, ale rezerwując kurs na październik zapłacimy 149 zł. Do Rzymu dolecimy we wtorki i soboty. Najtańsze loty w czerwcu kosztują 188 zł.

Również we wtorki i soboty dolecimy na Majorkę. Samoloty na lotnisko w Palmie latają z Wrocławia od marca. Rezerwując już teraz bilety na październik dolecimy na Baleary za nawet 126 zł.

Z kolei w środy i niedziele z Wrocławia odlatują samoloty na Maltę. W środy jest to połączenie poranne o g. 9.40. W niedzielę na tę śródziemnomorską wyspę odlecimy o g.21.05. Lot trwa trzy godziny, a wybierając kurs w niedzielę 4 czerwca zapłacimy za niego 126 zł.

20 czerwca z Wrocławia odleci pierwszy samolot do Tel Awiwu. Do Izraela samolotami PLL Lot dolecimy we wtorki o g. 7.05 i piątki o g. 6.30. Ceny biletów będą wahały się od 259 do 299 zł.

W świat, ale z przesiadkami

Wrocławskie lotnisko pozwala nam dolecieć do 3 niemieckich hubów - Frankfurtu nad Menem, Monachium i Dusseldorfu, a więc portów przesiadkowych, z których dotrzemy niemal w każde miejsce na Ziemi. Podobną rolę dla wrocławian pełnić może także lotnisko Chopina w Warszawie. Co ciekawe, bilety na lot do Warszawy kosztują nawet 17 zł. Dla porównania ceny biletów autokarowych wahają się od 12 do 39 zł, a za podróż koleją zapłacimy od 59 zł wzwyż.

Do Monachium i Frankfurtu nad Menem dolecimy dzięki Lufthansie. Samoloty latają tam codziennie. Do położonego w Zagłębiu Ruhry Dusseldofru dotrzemy dzięki liniom Eurowings codziennie za wyjątkiem sobót. Podróż samolotem do Monachium wyniesie nas od 199 zł , do Frankurtu od 246 zł a za lot do Dusseldorfu zapłacimy od 166 zł.

Niemieckie lotniska tak jak i londyńskie Heathrow są dla wielu Polaków bramą na świat.

Z Dusseldorfu przez Stambuł dolecimy m.in. do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rezerwując bilety na 27 października zapłacimy za nie 1144 zł w obie strony.

Z Warszawy z przesiadką w Londynie dotrzemy np. do Miami na Florydzie. Lot na początku września wyniesie nas 1839 zł w obie strony. Jeszcze mniej zapłacimy za lot do Nowego Jorku z przesiadką w Helsinkach. Koszty listopadowych lotów zaczynają się od 1550 zł w obie strony.

Z londyńskiego Heathrow za mniej niż 2 tys. zł dolecimy także do Indii (lot do Kalkuty i z powrotem z przesiadką w New Delhi pod koniec września za 1841 zł), Singapuru (lot z przesiadką w Bombaju pod koniec października od 1788zł w obie strony) oraz Tanzanii (lot 15 września z przesiadką w Kigali za 1455 zł w obie strony).

Rewolucja w Ryanairze

Nowością Ryanaira są m.in. bilety łączone na loty do Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej. Będą je wykonywały samoloty Ryanaira dolatujące do Madrytu oraz Air Europa z Madrytu do Argentyny, Boliwii, Brazylii, Dominikany, Ekwadoru, Hondurasu, Kolumbii, na Kubę, do Meksyku, Paragwaju, Peru, Portoryko, Stanów Zjednoczonych, Urugwaju i Wenezueli. Bilety z Madrytu do obu Ameryk są już dostępne na stronie Ryanaira, jednak w praktyce nadal musimy dokonać rezerwacji dwa razy. Raz z Wrocławia do Madrytu i z powrotem, a drugi raz z Madrytu np. na Kubę i z powrotem.

Bilety łączone oferowałyby wszystkie cztery loty (dwa w jedną z międzylądowaniem i dwa w drugą stronę) na jednej rezerwacji. To nowość w tanich liniach. Oznaczałoby to gwarancję, że samolot na nas poczeka.

Przykładowe ceny? Na razie drogie, ale z pewnością można liczyć na promocje. Na przykład lecąc na krótki wypad do Meksyku od 17 do 27 czerwca, za loty do i z Madrytu zapłacimy 295 zł. Ale już loty Madryt - Cancun - Madryt na te terminy kosztują prawie 6 tys. zł.

Pasażer Air Europa lecący z Madrytu może zabrać bagaż rejestrowany o wadze 23 kg i dwa podręczne do 10 kg każdy. Jednak lecąc Ryanairem na trasie z Wrocławia do Madrytu będziemy musieli... dopłacić. Ryanair zapowiada likwidację drugiego darmowego bagażu podręcznego. A to oznacza konieczność wykupienia bagażu rejestrowanego.

Współpraca: Weronika Skupin

Ryszard Kaźmierski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.