Małgorzata Matuszewska

Ludzie przybyli z Kresów na Dolny Śląsk po wojnie byli uchodźcami

Tanja Miletić Oručević jest jedną z najważniejszych reżyserek Bośni i Hercegowiny. Wyreżyserowała ponad 30 przedstawień w Polsce, Bośni, Macedonii, Czechach, Fot. Tomasz Hołod Tanja Miletić Oručević jest jedną z najważniejszych reżyserek Bośni i Hercegowiny. Wyreżyserowała ponad 30 przedstawień w Polsce, Bośni, Macedonii, Czechach, we Włoszech
Małgorzata Matuszewska

Wrocławski Teatr Współczesny w piątek pokaże premierę „Szaberplac, moja miłość”, inspirowaną wojnami. Z Tanją Miletić Oručević, reżyserką „Szaberplac, moja miłość” według tekstu Szymona Bogacza, o losach i zachowaniach ludzi w wojennych czasach rozmawia Małgorzata Matuszewska.

Czy Wrocław i Mostar mają wspólne mianowniki?

Uważam, że tak. Oczywiście już wcześniej wiedziałam, jak toczyły się dzieje Wrocławia w latach 1945-1946, ale, szukając tematu spektaklu, przestudiowałam je bardzo dokładnie. I dostrzegłam podobieństwo do historii Mostaru. I tu, i tam ogromna liczba ludzi musiała zmienić miejsce zamieszkania, przez wojenną zawieruchę i zmianę granic. Dzieje Wrocławia z tamtych czasów skojarzyły mi się z latami 90. ubiegłego wieku, kiedy w Europie znów zmieniały się granice. Podobieństwo historyczne jest uderzające. I tam, i w Środkowej Europie państwo przestało istnieć. Ludzie przenosili się z miejsca na miejsce ze strachu lub słuchając propagandy mówiącej, że gdzie indziej będzie im się lepiej żyło. We Wrocławiu te ruchy wiązały się z wypędzeniem z miasta mnóstwa Niemców, cywilów.

Jak przebiegała wojna w Bośni i Hercegowinie? Dowiesz się w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Matuszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.