Adriana Boruszewska

Lekarze kontra żłobki. Spór o poświadczenia lekarskie dla zdrowych dzieci

To na rodzicach spoczywa największy ciężar związany z odpowiedzialnością za zdrowie dziecka. W żłobkach jednak przyznają, że rodzice posyłają do żłobków Fot. fot. Paweł Relikowski To na rodzicach spoczywa największy ciężar związany z odpowiedzialnością za zdrowie dziecka. W żłobkach jednak przyznają, że rodzice posyłają do żłobków zakatarzone i przeziębione maluchy
Adriana Boruszewska

Lekarze rodzinni z Wrocławia i okolic zbuntowali się i apelują, by zrezygnować z wystawiania zaświadczeń, w których lekarz poświadcza, że dziecko po chorobie jest już zdrowe i może pójść do żłobka. Rzeczywiście w regulaminie miejskich żłobków we Wrocławiu istnieje zapis, w którym czytamy, że „po przebytej chorobie dziecko może uczęszczać do żłobka, po przedłożeniu przez Rodziców/ Opiekunów prawnych oświadczenia lub zaświadczenia lekarskiego o stanie jego zdrowia”.

- To błędne koło infekcji - tak kwituje obecną sytuację z wystawianiem zaświadczeń dla zdrowych dzieci Agata Sławin z Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych. Zdaniem lekarki, na wymogu żłobków i przedszkoli związanym z zaświadczaniem o dobrym stanie zdrowia dzieci tracą wszyscy.

- Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. Niestety, gdy ze zdrowym dzieckiem idziemy do przychodni, w której siedzi już kilkanaście chorych osób, to narażamy je na to, że na drugi dzień będzie chore. Poza tym co z tego, że lekarz dziś wystawi zaświadczenie, że dziecko jest zdrowe, skoro jutro może ono już obudzić się z gorączką - mówi lekarka i dodaje, że tracą nie tylko dzieci, ale także ci pacjenci, którzy naprawdę są chorzy. - Ta sytuacja nie pozostaje bez wpływu na kolejki. Niestety w chwili, gdy my przyjmujemy rodziców proszących o zaświadczenie, na korytarzu czekają chorzy, a kolejki się wydłużają - zauważa Agata Sławin.

Lekarze rodzinni podkreślają, że problem narasta i dotyczy zwłaszcza żłobków miejskich.

- W piątek przyszła do mnie mama z dzieckiem i poprosiła o wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia jej dziecka. Co ciekawe, to był jeden z warunków przyjęcia dziecka do żłobka. Dla mnie jest to absurd, gdyż nie ma listy chorób czy schorzeń, które kwalifikowałyby lub dyskwalifikowałyby dziecko do żłobka - oburza się lekarka.

We wrocławskich żłobkach słyszymy, że problem nie jest „na ostrzu nożna” i że zaświadczenia lekarskie nie są potrzebne zawsze, bo regulamin dopuszcza, by o stanie zdrowia zaświadczyć mógł lekarz lub rodzic. A że niektórzy lekarze nie chcą zaświadczeń wystawiać, to w żłobkach twierdzą, że można zamiast zaświadczenia od lekarza przynieść oświadczenie rodziców.

Nie zawsze jednak obserwacja rodziców wystarczy. W gminnym żłobku przy ul. Szkolnej w Długołęce dyrekcja chce się zabezpieczyć.

- Gdy dziecko po chorobie wraca do przedszkola, potrzebne nam jest oświadczenie rodzica. Jednak, gdy przyjmujemy dziecko pierwszy raz do żłobka, to rzeczywiście wymagamy zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe - przyznaje Ewelina Chmura, dyrektor żłobka, ale zaznacza jednak, że opcja zaświadczenia lekarskiego to bufor bezpieczeństwa, nie tylko dla żłobka, ale też dla innych dzieci w nim przebywających. - Chcemy wiedzieć, czy dziecko jest zdrowe, czy ostatnio nie przechodziło chorób zakaźnych. To ważne nie tylko dla nas, ale także dla pozostałych dzieci - podkreśla.

Okazuje się bowiem, że chore dzieci w żłobku czy przedszkolu to standard.

- Przyznaję, że jest to dla nas spory problem i nie bardzo wiemy, jak sobie z nim poradzić. Gdy dziecko notorycznie pojawia się z katarem, to prosimy rodziców o zabranie go do domu. Gdy rodzic odmawia, prosimy o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, że dziecko jest zdrowe. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że rodzice nie zawsze mają możliwość zostać z dzieckiem w domu, bo po prostu muszą iść do pracy... - mówi Ewelina Chmura. Dyrektorka dodaje na koniec, że żłobek zastanawia się nad zmianą statutu. Do tego jednak potrzebna jest zgoda rady gminy.

Adriana Boruszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.