Katarzyna Kaczorowska

Kuraszków. Raj nie tylko dla zapalonych koniarzy...

Kuraszków Fot. Akademia Kuraszków Kuraszków
Katarzyna Kaczorowska

Z Wrocławia wystarczy trochę więcej niż pół godziny jazdy, by znaleźć się w świecie, w którym nie ma zgiełku, hałasu i pośpiechu. Jest za to cisza, przyroda na wyciągnięcie ręki, dobre jedzenie, a na tych, którzy cenią sobie aktywność czekają konie. Akademia Kuraszków.

Zakochają się w niej wytrawni koniarze, którzy przyjadą na weekend odpocząć w siodle. I ci początkujący, którzy konia znają z obrazka, ale chcieliby poznać lepiejuraszków. Wieś pod Obornikami Śląskimi. To tutaj powstała Akademia, która łączy w sobie ośrodek jeździecki, hotel butikowy i restaurację.

- To stadnina dała impuls do stworzenia Akademii Kuraszków - mówi Marta Falgowska, siedząc wygodnie w fotelu. Kilka metrów pod nami wre życie stajenne. Sprzątane są boksy koni, kilka z nich jest na padoku. - A dwie klacze nam się niedawno oźrebiły - dodaje z uśmiechem pani Marta i już jest jasne, że Kuraszków to idealne miejsce dla tych, którzy choć na chwilę chcą uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Pojeżdżą konno, wybiorą się na spacer do lasu, a wieczorem odpoczną w tężni solankowej. - Ale mogą też skorzystać z ogromnej biblioteki, bo mamy tu ponad 5000 książek, przypomnieć sobie postaci królów polskich, bo ich poczet wisi na ścianach hotelu, czy po prostu odpocząć w fotelu - zachęca pani Marta i trudno się nie zgodzić.

Akademia Kuraszków to bowiem nie tylko stajnie, padok, kort tenisowy, ale też komfortowe pokoje, dobrze zaopatrzona piwniczka z winami i fantastyczny pomysł architektoniczny - w całym budynku „pochowane” są miejsca, w których można przysiąść na godzinę z książką i filiżanką kawy czy kieliszkiem dobrego wina.

- Lokalizacja blisko dużego miasta, a jednocześnie na uboczu, otoczenie natury i świetna kuchnia, bo mamy bardzo dobrego kucharza i korzystamy z lokalnych produktów, sprawiają, że Akademia jest też idealnym miejscem na szkolenia biznesowe czy wyjazdy integracyjne - mówi menedżer Dorota Czaja i z dumą dodaje, że Akademia będzie gościć w czerwcu artystów występujących w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. - Zależało im, by odpocząć w spokoju, ale jednocześnie, by nie jechać daleko do miasta. Kuraszków ich zachwycił, a to dla nas najlepsza rekomendacja.

Taką rekomendacją będą też pochwały od gości, którym zostawia się kolację, która czeka na nich, jak dotrą do Akademii. - Po prostu dzwonimy do naszych gości, pytamy, czy coś im przygotować w kuchni. I zawsze budzi to autentyczne zdziwienie. Hotel, w którym gość jest witany jak domownik? Tak, u nas tak właśnie jest - uśmiechają się Dorota Czaja i Marta Falgowska.

Szef Kuchni Marcin Kurzawa zaprasza do restauracji, w której zgodnie z ideą Slow Food królują naturalne produkty, a współpraca z małymi, regionalnymi dostawcami i rzemieślnicze jest podstawą tworzenia potraw. W Kuraszkowie głodni dostaną pieczony na miejscu chleb, domowe konfitury i pasztety, a nawet lody! A najedzeni mogą skorzystać z kuraszkowych Akademii: edukacyjnych, podczas których można zostać mistrzem fotografii, astronomem, krawcem, ogrodnikiem czy wynalazcą. To, mówiąc wprost, warsztaty, podczas których każdy może odkryć w sobie nową pasje, lub rozwinąć tę, która już wypełnia mu czas. Warto też skorzystać z pomysłów na Akademie rekreacyjne - dzięki nim poznamy tajemnice okolicznych lasów czy nauczymy się... strzelać z łuku.

Akademia Kuraszków to miejsce z pomysłem i powstałe z pasji szukania nowego. To więcej niż po prostu stadnina i więcej niż po prostu hotel czy restauracja. A wracający tutaj goście są najlepszą rekomendacją dla tego wyjątkowego miejsca.

Katarzyna Kaczorowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.