Konkurs Kulinarny „Najlepsze w Powiecie Średzkim”

Czytaj dalej

Konkurs Kulinarny „Najlepsze w Powiecie Średzkim”

Kulinarne talenty pod patronatem starosty

„Najlepsze w Powiecie Średzkim” to konkurs kulinarny organizowany przez Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej. Pomysł na jego organizację narodził się podczas konkursu „Nasza wieś ma się czym pochwalić”. Wizytując wioski i biesiadując z ich mieszkańcami, włodarze powiatu zauważali, jak wielki potencjał kulinarny mają ich gospodarze i że warto talenty te promować.

Zgodnie z regulaminem w zabawie mogą brać udział: koła gospodyń wiejskich, organizacje, stowarzyszenia, szkoły z klasami o profilu gastronomicznym z terenu Powiatu Średzkiego oraz grupy nieformalne złożone z mieszkańców powiatu.

Sam konkurs podzielono na sześć niezależnych od siebie spotkań, z których każde ma inny temat przewodni. Premierowe gotowanie odbyło się 3 marca w jednej ze szkół prowadzonych przez powiat. Osiem drużyn: Kogutki Team, Klub Nowoczesnej Gospodyni, Stowarzyszenie „Mój Szczepanów”, Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalnej Adsum, Przedwiośnie, Smakosze, Razem, bo warto dla Wichrowa, Stowarzyszenie „Nasz Mieczków” zmierzyło się z wyzwaniem w postaci... pierogów. Za te najlepsze w powiecie komisja konkursowa uznała pierogi litewskie przygotowane przez Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalnej z Chomiąży.

Oceniając dania, komisja kieruje się trzema kryteriami: wygląd i smak potrawy, sposób podania oraz sposób pracy zespołu. Co niezwykle istotne, w komisji zasiada profesjonalny kucharz. To Radosław Błaszczyk, absolwent technikum gastronomicznego w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Środzie Śląskiej, aktualnie szef kuchni w hotelu Azyl w Kątach Wrocławskich.

Zwycięzca każdego etapu otrzymuje bon o wartości 1 tys. złotych oraz certyfikat potwierdzający, że jego danie jest najlepsze w Powiecie Średzkim.

Dotychczas zorganizowano cztery finały konkursu. Wyłoniono najlepszych w przygotowywaniu pierogów, żurku, szarlotki i dania z grilla. Zwycięskie drużyny i ich potrawy prezentujemy na kolejnych stronach. W tym roku odbędą się jeszcze dwa spotkania kulinarne, których uczestnicy będą przygotowywać dania z ziemniaka oraz naleśniki.

Pierogi Litewskie wg Stowarzyszenia Inicjatywy Lokalnej „ADSUM” z Chomiąży

I miejsce w kategorii pierogi

Składniki na ciasto:

1 kg mąki, 2 kostki masła, 250 g śmietany, 4 jajka, 4 żółtka, 10 dag drożdży, 3 łyżki cukru, 2 łyżki soli.

Składniki na farsz:

2 kg ziemniaków, 4 cebule, 1 margaryna, sól, pieprz.

Sposób przygotowania:

Składniki na ciasto zagniatamy na stolnicy (drożdże namaczamy chwilę wcześniej w śmietanie), nakrywamy lnianą ściereczką, czekamy do lekkiego wyrośnięcia, tj. ok. 20 minut. Ziemniaki gotujemy i ugniatamy. Dodajemy usmażoną, na kostce margaryny, cebulę. Doprawiamy solą i grubo mielonym pieprzem. Ciasto formujemy w walec, który kroimy na 3-cm plastry. Rozwałkowujemy je na okrągłe, wysokie na około 0,5 cm, placuszki. Na środek każdego kładziemy farsz, boki zwijamy do wewnątrz.

Pierogi układamy na blasze, smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pozostawiamy na ok. 10 minut do podrośnięcia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 °C, do zrumienienia, tj. około 20 minut.

Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Klub Nowoczesnej Gospodyni - Brzezinka Średzka, Kogutki Team - Środa Śląska.
Nagrody specjalne: Stowarzyszenie Mój Szczepanów, Smakosze - Środa Śląska

Konkurs Kulinarny „Najlepsze w Powiecie Średzkim”

Talerz Pyszności z Jastrzębiec

I miejsce w kategorii danie z grilla

Ziemniaki z boczkiem

Składniki:

4 duże ziemniaki, 1 cebula czerwona, 0,5 kg wędzonego boczku, sól, pieprz, olej.

Sposób przygotowania:

Ziemniaki myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem. Każdego nacinamy w 0,5 - 1 cm paski, tak by dół ziemniaka pozostał nieprzekrojony. W każde nacięcie wkładamy plaster cebuli i boczku. Skropimy olejem, przyprawiamy, owijamy w folię. Pieczemy na grillu, aż ziemniaki będą miękkie.

Pstrąg

Składniki:

2 pstrągi, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, liście selera, nać pietruszki, koper, sól, pieprz, sok z cytryny.

Sposób przygotowania:

Rybę patroszymy, czyścimy z łusek, płuczemy, posypujemy solą i pieprzem. Do środka wkładamy liść selera, poszatkowany czosnek, cebulę pokrojoną w talarki oraz koper skropiony sokiem z cytryny i olejem. Odkładamy do lodówki, najlepiej na całą noc. Owijamy w folię i pieczemy na grillu około 30 minut.

Bakłażan z papryką

Składniki:

2 bakłażany, 1 papryka czerwona, 1 papryka żółta, 1 cebula, czosnek, koperek, oliwa, sól, pieprz.

Sposób przygotowania:

Bakłażany myjemy, przecinamy na pół i wydrążamy środek, solimy i odstawiamy na kilka minut. Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na oleju, Dodajemy czosnek, uważając, aby się nie przypalił. Dodajemy posiekany miąższ bakłażana i pokrojoną w kostkę paprykę. Doprawiamy solą i pieprzem. Dusimy. Bakłażany ponownie płuczemy i wycieramy ręcznikiem papierowym. Każdą połówkę skrapiamy olejem, oprószamy solą, napełniamy farszem i posypujemy koperkiem. Połówki bakłażana owijamy folią aluminiową i pieczemy na grillu aż będą miękkie, tj. około 30 minut.

Wyróżnienia: Stowarzyszenie Nasz Mieczków, Klub Nowoczesnej Gospodyni - Brzezinka Średzka.
Nagrody specjalne: Smakosze - Środa Śląska, Jastrzębianki + Jastrząb - Jastrzębce, Stowarzyszenie Nasz Mieczków.

Konkurs Kulinarny „Najlepsze w Powiecie Średzkim”

Żurek Smakoszy ze Środy Śląskiej

I miejsce w kategorii żurek

Składniki na żurek:

500 ml zakwasu, 2 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, por, 2 łodygi selera naciowego, 1 opalona na ogniu cebula, 1 cebula, 2-3 liście laurowe, 3-4 ziarenka ziela angielskiego, kilka ziaren pieprzu, 300 g boczku surowego wędzone-go, 4 pęta białej surowej kiełbasy, 2 łyżeczki chrzanu, 2 łyżki, śmietany 30%, 2-3 ząbki czosnku, 2 łyżki majeranku, sól, pieprz.

Składniki do dodatków:

Kilka plastrów boczku na chipsy, 10 jaj przepiórczych, 300 g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego, 1 cebula, ciasto francuskie, musztarda, 1 jajo kurze, 2 łyżki bułki tartej namoczonej w mleku, kilka kromek czerstwego chleba, sól i świeżo mielony pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Warzywa i przyprawy zalewamy zimną wodą i wstawiamy na mały ogień. Najlepiej, aby wywar dochodził 60-90 minut do wrzenia, wówczas będzie miał głębszy smak. Nie solimy. Boczek kroimy w kostkę, razem ze skórką, jeśli była delikatna. Wrzucamy na suchą, gorącą patelnię (nie dodajemy tłuszczu, wystarczy ten zawarty w boczku), podsmażamy, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, aby się zeszkliła. Gdy wywar warzywny zacznie wrzeć, dodajemy do niego zawartość patelni oraz białą kiełbasę. Gotujemy na małym ogniu przez 45 min. Wyciągamy warzywa i białą kiełbasę. Dodajemy chrzan, majeranek, 2-3 ząbki czosnku i zakwas. Na końcu hartujemy 2 łyżki śmietany i zabielamy zupę. Doprawiamy pieprzem oraz solą. Podajemy z nw. dodatkami.

Dodatki do żurku:

SZASZŁYK:

Białą kiełbasę z zupy kroimy na 1,5 cm kawałki. Każdy zawijamy w mały kwadracik ciasta francuskiego, tak aby na górze kiełbasa nie była przykryta. Kiełbaski nadziewamy na patyki do szaszłyków i zapiekamy w piekarniku - 15 min w 180 °C.

JAJKA PO SZKOCKU:

Jaja przepiórcze gotujemy na twardo, około 4-5 min, studzimy. Do mięsa mielonego dodajemy łyżeczkę musztardy i zeszkloną cebulę, jajo kurze, namoczoną w mleku bułkę tartą, sól i pieprz. Wyrabiamy, aż mięso nabierze jednolitej konsystencji. Obrane jaja przepiórcze obtaczamy mięsem mielonym, tak aby powstał mały pulpecik. Panierujemy w bułce tartej, smażymy na oleju.

CHIPS Z BOCZKU:

Boczek kroimy w plastry o grub. 4-5 mm i smażym aż będzie chrupki.

GRZANKI:

Chleb kroimy w drobną kostkę. Prażymy na rozgrzanej suchej patelni, aż się zarumieni i będzie chrupki.

Przepis na zakwas:

200 g mąki żytniej razowej najlepiej typ 2000, im wyższy typ, tym lepszy proces fermentacji, ok. 700 ml wody, 3 ząbki czosnku, 3 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego, 10 ziarenek pieprzu czarnego.

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wsypujemy do 1-litrowego słoika lub naczynia glinianego i zalewamy ciepłą, przegotowaną wodą. Wierzch przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce. Zakwas jest gotowy po 4-5 dniach. Jednak najlepszy będzie, kiedy postoi 7 dni w ciepłym miejscu, a kolejne 7 w lodówce.

Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Klub Nowoczesnej Gospodyni - Brzezinka Średzka, Kogutki Team - Środa Śląska.
Nagrody specjalne: Klub Nowoczesnej Gospodyni - Brzezinka Średzka.

Konkurs Kulinarny „Najlepsze w Powiecie Średzkim”

Szarlotka Smakoszy ze Środy Śląskiej

I miejsce w kategorii szarlotka

Składniki na ciasto:

350 g mąki pszennej, 200 g masła, 3 żółtka, 150 g cukru, szczypta soli, 2 łyżeczki cynamonu, łyżka śmietany 18%.

Składniki na nadzienie:

1 kg jabłek, 2 łyżki miodu, 3 łyżki masła, 60 ml whisky, 2 łyżeczki cynamonu, 6 goździków, 0,5 łyżeczki imbiru, sok z połowy cytryny, skórka pomarańczowa otarta ze świeżej pomarańczy, 4 cząstki pomarańczy (sam miąższ bez białej błonki). Składniki na krem angielski (sos waniliowy): 150 ml mleka 3,2%, 150 ml śmietany kremówki, 4 żółtka, 35 g cukru, laska wanilii.

Sposób przygotowania:

Zimne masło kroimy na małe cząstki i siekamy z mąką. Dodajemy resztę składników i zagniatamy ciasto, aż osiągnie jednolitą konsystencję. Jeśli będzie zbyt sztywne, można dodać więcej śmietany. Ciasto zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy do lodówki.

W międzyczasie przygotowujemy nadzienie. W moździerzu ucieramy goździki. Na patelni roztapiamy masło, dodajemy przyprawy, podsmażamy ok. 1 minutę. Dodajemy obrane i pokrojone w kostkę jabłka, smażymy do czasu, aż puszczą soki, a ich nadmiar wyparuje. Dodajemy pomarańcze, skórkę pomarańczową, miód i sok z cytryny (składniki należy dodawać stopniowo, wszystko zależy od smaku jabłek). Dolewamy whisky i podpalamy. Całość dusimy, aż nadmiar wody odparuje i zostaną jabłka otoczone sosem.

Schłodzone ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim metalowe foremki do babeczek. Napełniamy przestudzonymi jabłkami. Na wierzch układamy kratownicę z ciasta. Pieczemy w 180 °C, w zależności od wielkości foremek 30 - 40 minut.

Robimy krem angielski - żółtka ucieramy z cukrem do uzyskania jednolitej, białej konsystencji. Do rondla wlewamy mleko, śmietankę i dodajemy laskę wanilii. Po zagotowaniu wyjmujemy wanilię i dolewamy gorący płyn do żółtek. Płyn należy dodawać małymi partiami, cały czas energicznie mieszając żółtka, aby się nie ścięły. Całość wkładamy ponownie na gaz i podgrzewamy, aż krem lekko zgęstnieje. Schłodzoną szarlotkę polewamy schłodzonym kremem.

Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Kogutki Team - Środa Śląska, Sołectwo Chomiąża.
Nagrody specjalne: Smakosze - Środa Śląska, Stowarzyszenie Mój Szczepanów, Express Team - Rakoszyce, Cicha Woda - Udanin, Great Team Wincentego Witosa - Środa Śląska.

Konkurs Kulinarny „Najlepsze w Powiecie Średzkim”

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.