Koło Gospodyń Wiejskich w Domasławiu

Czytaj dalej

Koło Gospodyń Wiejskich w Domasławiu

Koło Gospodyń Wiejskich w Domasławiu powstało we wrześniu 2011 roku. W kole działa szesnaście kobiet. Przewodniczącą jest Kazimiera Szałak. Zespół jeździ na Festiwal 4 Żywiołów, gdzie spotykają się cztery koła gospodyń wiejskich i każde z nich prezentuje swoje potrawy. Kazimiera Szałak dostała na jednej z takich imprez nagrodę za pasztet z soczewicy, a inna członkini - Krystyna Helim nagrodę za kaszę jaglaną zapiekaną z jabłkami. Zespół występuje na imprezach w Domasławiu. Organizuje m.in. Dzień Kobiet i wycieczki po Polsce. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Domasławiu robią też wieńce dożynkowe, a także ozdoby na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Koło organizowało występy z dziećmi na przykład z okazji Dnia Niepodległości.

Mielone z brokułami

Składniki:

1/2 kg mięsa mielonego, 1 jajko, 3 ząbki czosnku, 1 brokuł, 2 łyżki mąki pszennej, sól, pieprz, słodka papryka, lubczyk, majeranek, koperek, jarzynka.

Sposób przygotowania:

Mięso połączyć z jajkiem, kaszą manną, jarzynką, rozgniecionym czosnkiem i pozostałymi przyprawami. Wszystko wymieszać. Brokuły podzielić na różyczki. Na ręce rozłożyć porcję mięsa mielonego, na środek położyć porcję brokuła i go okleić, obtoczyć w mące i podsmażyć na patelni na rozgrzanym tłuszczu. Następnie 0,75 ml wody zagotować w garnku z 2 łyżeczkami jarzynki, włożyć do tego podsmażone kotlety z brokułami i gotować 8 minut. Kolejno włożyć do garnka trochę samych brokułów, posiekanego lubczyka, posiekanego koperku i gotować 5 minut. Wymieszać 2 łyżki mąki pszennej w 1/2 szklance wody i wlać do garnka. Gotować 10 min. Na koniec można doprawić do smaku solą i pieprzem. Można podawać z kluskami śląskimi lub prażokami i surówką z kapusty.

Koło Gospodyń Wiejskich w Domasławiu

Botwinka - zupa wiosenna

Składniki:

Bulion (warzywny/mięsny) ok. 750 ml, pęczek botwinki ok. 400-500 g, marchew, seler, por, cebula, liście laurowe, ziele angielskie, 100 ml śmietany 18%, mąka pszenna.

Sposób przygotowania:

Gotujemy wywar na kościach, potem wrzucamy warzywa: startą na wiórki marchewkę, seler, pora, przypieczoną cebulę oraz liście laurowe i ziele angielskie. Wszystko gotujemy na małym ogniu ok. 45 minut. Wywar przecedzamy i wrzucamy do niego pokrojoną botwinkę. Gotujemy 10 minut i doprawiamy solą, pieprzem, odrobiną cukru, octem. Gotujemy kilka minut i dodajemy po 2 łyżki śmietany i wody. Mieszamy i wsypujemy 2 łyżki mąki pszennej. Następnie wlewamy do zupy botwinki i gotujemy 2-3 minuty. Podajemy z ugotowanym jajkiem i posypujemy posiekanym koperkiem. Można też podać z młodymi ziemniakami.

Koło Gospodyń Wiejskich w Domasławiu

Ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką

Składniki na ciasto:

500 g mąki pszennej, 3/4 szklanki mleka, 5 żółtek, 1/2 szklanki cukru, 130 g masła, 50 g drożdży, sól.

Składniki na kruszonkę:

100 g mąki pszennej, 100 g zimnego masła, 50 g cukru pudru, 3 łyżeczki cynamonu.

Sposób przygotowania:

Przygotować rozczyn, drożdże rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłego mleka z łyżeczką cukru i mąki. Odstawić do wyrośnięcia. Roztopić masło i ostudzić. Do miski dodajemy przesianą mąkę, cukier, żółtka, sól, pozostałe mleko i wyrośnięty rozczyn. Następnie wyrobić ciasto, potem dodać roztopione masło i znów wyrobić i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, przykryć ściereczką. Wyrośnięte ciasto wkładamy do foremki wysmarowanej masłem i ręcznie rozciągamy i dopasowujemy je do formy. Potem robimy kruszonkę. Wszystkie składniki mieszamy ręcznie ze sobą i posypujemy na ciasto, potem odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy podrośnie, wkładamy do piekarnika, nastawiamy na 160 stopni i pieczemy. W połowie pieczenia zwiększamy do 180 stopni. Całość pieczemy 60 minut. Ostudzone ciasto można posypać cukrem pudrem.

Koło Gospodyń Wiejskich w Domasławiu

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.