Kobiety z Czeszowa, czyli AleBabki

Czytaj dalej

Kobiety z Czeszowa, czyli AleBabki

Przystojne, życzliwe, sympatyczne, energiczne, gospodarne i zaradne kobiety z Czeszowa, czyli AleBabki. Tak tłumaczą nazwę swojego zespołu. Występują od jesieni 2009 roku. Założycielką grupy i kierownikiem jest pani Bożena Cieleń. Do zespołu należy 12 pań. Prezentują piosenki ludowe, patrio-tyczne, biesiadne i religijne. Występują na imprezach o różnej randze ok. 30 razy w roku. Śpiewały m. in. na Dożynkach Polonijnych w Wiedniu w 2013 r., podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie w 2014 r., w czasie Kresowej Pielgrzymki Podhajeckiej na Ukrainę w Podhajcach i w Białokrynicy oraz na VIII Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej w 2015 r. Dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich w 2015 r. nagrały płytę, a w 2016 wydały kalendarz „Słodki rok z AleBabkami”. W 2017 r. uczestniczyły w Potańcówce na Klepisku w Jerutkach. W 2018 r. nagrały płytę - z kolędami oraz teledysk do jednej z nich. Dwukrotnie wzięły udział w Ludowej Liście Przebojów Radia Wrocław.

We wszystkich przedsięwzięciach panie współpracują z innymi organizacjami pozarządowymi, jednostkami administracji publicznej i przedsiębiorcami. Zawsze w czasie swoich występów mówią o Czeszowie - cudownym miejscu, Zawoni - krainie lasów, pól i stawów, Trzebnicy i jej patronce Świętej Jadwidze. Te gawędy ilustrują odpowiednimi pieśniami.

Panie są organizatorkami Powiatowego Przeglądu Kolęd „Rozśpiewany Czeszów”, realizują projekty promujące Czeszów. AleBabki przygotowują repertuar pod kierunkiem pana Bogdana Syka ze Żmigrodu, którego pracę finansuje Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Zawoni.

Działalność AleBabek jest prowadzona przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Mieszkańców Czeszowa Pro Futuro, które dokumentuje ją na stronie www.czeszow.pl.

Grzybowa tarta

Składniki:

Opakowanie gotowego ciasta francuskiego, 30 dag świeżych grzybów, cebula, 3 jaja, 25 dag startego żółtego sera, pół szklanki 12% - śmietany, sól, przyprawa ziołowa do grilla, olej.

Sposób przygotowania:

Oczyszczone i umyte grzyby pokroić w plasterki, lekko obgotować w osolonej wodzie i odcedzić, obraną cebulę posiekać, podsmażyć na łyżce oleju, dodać grzyby, smażyć, ser wymieszać ze śmietaną, przyprawą i solą, ciasto rozwinąć na blaszce, wylepić nim boki, wyłożyć grzyby, zalać śmietaną, piec 30 minut w piekarniku podgrzanym do 200 stopni.

Kobiety z Czeszowa, czyli AleBabki

Grzybki w marynacie

Składniki:

1 kg grzybów, 2,5 szklanki wody, marchewka, łyżeczka soku z cytryny, b) zalewa: 2 szklanki wody, 0,5 szklanki 10% octu, gorczyca, ziarna pieprzu, ziele angielskie, liść laurowy, korzeń chrzanu, łyżeczka cukru, łyżeczka soli.

Sposób przygotowania:

Twarde (maślaki obrać i umyć) przekroić (małe pozostawić w całości), włożyć do garnka, zalać wodą, dodać sok z cytryny. W drugim garnku przygotować zalewę, gotować przez 15 minut. Obgotowane grzyby przepłukać zimną wodą, przełożyć do słoiczków, zalać gorącą marynatą, dodać pokrojoną marchewkę. Zakręcić i ustawić słoiki na ściereczce do góry dnem.

Kobiety z Czeszowa, czyli AleBabki

Bułki jagodzianki

Składniki:

1 kg mąki, czubata łyżka cukru, 10 dag drożdży, 6 jaj, 0,5 litra mleka, odrobina soli, roztopiona margaryna.

Sposób przygotowania:

Wsypać mąkę do miski, dodać sól, jaja, wyrośnięte drożdże, mleko. Wyrobić ciasto tak, żeby odchodziło od ręki. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę, rozciągnąć, wykrawać szklanką krążki. Nakładać jagody na krążki ciasta, zlepić brzegi, zaokrąglić i ułożyć na blaszce, posmarować bułki rozbełtanym jajkiem, piec do zrumienienia w piekarniku w temperaturze 180 stopni. Posypać cukrem pudrem.

Kobiety z Czeszowa, czyli AleBabki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.