Kilkaset osób zostało potencjalnymi dawcami szpiku i komórek macierzystych po to, by pomóc Antosiowi

Czytaj dalej
Fot. nadesłane Fundacja DKMS
Hanna Walenczykowska

Kilkaset osób zostało potencjalnymi dawcami szpiku i komórek macierzystych po to, by pomóc Antosiowi

Hanna Walenczykowska

W najbliższy weekend (23-24 lutego), w bydgoskich centrach handlowych rejestrowani będą kolejni, potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych.

Od kilku dni prowadzona jest akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Antosia i Innych”, która polega na rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych krwinek macierzystych.

Potrzebni wolontariusze

- Jest dużo dobrej energii – uważa Justyna Kołaczek, koordynatorka do spraw rekrutacji dawców Fundacji DKMS. - Chętni ciągle się do nas zgłaszają. Na razie zarejestrowaliśmy 629 osób i mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej.

W najbliższy weekend Fundacja DKMS rejestrować będzie dawców w największych, bydgoskich centrach handlowych.
- Szukamy wolontariuszy, którzy pomogliby nam w przeprowadzeniu rejestracji – dodaje Justyna Kołaczek. - Chętni mogą zgłaszać się do nas przez stronę internetową fundacji lub jej konto na Facebooku.

Przypominamy, kilkudniowa akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku prowadzona jest dla pięcioletniego Antosia i innych chorych na terenie: Bydgoszczy, Murowańca, Brzozy, Przyłęk, Osielska, Nowej Wsi Wielkiej i Białych Błot. Ostatnie punkty zlokalizowane zostaną w centrach handlowych, w sobotę i niedzielę (23-24 lutego), czyli w: Focus Mall (w godz. 9-21), Galerii Pomorskiej (sobota w godz. 9-21, niedziela 10-20), McFIT Zielone Arkady (w godz. 10-20), Castorama (sobota w godz. 9-20, niedziela w godz. 10-20).

Chłopiec czeka na pomoc

Antoś ma obecnie 5 lat, mieszka z rodzicami i braćmi w podbydgoskim Murowańcu. Chłopiec jest ciężko chory - zdiagnozowano u niego: opóźnienie psychoruchowe, wodogłowie, niedosłuch i ostrą białaczkę szpikową. W tej chwili otrzymuje morfinę i czeka na kolejną chemię. Uratować mu życie może przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja DKMS wraz z rodziną szukają dla Antosia niespokrewnionego z nim dawcy.

Fundację DKMS wspierają m.in. strażacy i funkcjonariusze policji z województwa kujawsko-pomorskiego.

Kto może być dawcą?

Należy wyjaśnić, że zarejestrować mogą się osoby, które ukończyły minimum 18 lat i nie przekroczyły 55 roku życia. Potencjalni dawcy muszą charakteryzować się dobrym stanem zdrowia, ważyć co najmniej 50 kilogramów, mieszkać na terenie Polski.

Dawcy muszą wyrazić zgodę na dwie metody pobrania komórek macierzystych. Pierwsza polega na pobraniu ich z krwi obwodowej (zabieg trwa ok. 4 godzin). Druga, to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym - pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku i krwi. Przez kolejne dwa tygodnie następuje regeneracja organizmu dawcy.

- Jestem dawcą, zaczęło się to dwa lata wcześniej. Zarejestrowałem się i znalazłem swojego genetycznego bliźniaka. Cieszę się, że mogłem mu pomóc. Pojechałem do Poznania, bo tylko tam mogłem oddać komórki macierzyste – mówił Mariusz Wilde, dawca rzeczywisty. - Nie należy się bać, zabieg jest bezbolesny. Trzeba pomagać innym, trzeba powiedzieć sobie jestem gotowy i iść.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.