Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kamerą na mundurze policjanci nie nagrają nikogo w domu

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Marcin Rybak

Kamerą na mundurze policjanci nie nagrają nikogo w domu

Marcin Rybak

Wrocławscy policjanci testują kamery na mundurach. Ma je m.in. drogówka. Niektóre interwencje nie mogą być nimi nagrywane. Prawo nie pozwala

Jako jedna z trzech jednostek w Polsce wrocławska policja dostała do testowania kamery. Zainstalowane na mundurach mają nagrywać interwencje podejmowane przez funkcjonariuszy. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo policjantów i ułatwić rozpatrywanie skarg na ich zachowanie. Policja liczy też, że skarg będzie mniej. Być może zmniejszy się poziom agresji wobec policjantów i poprawi zachowanie samych funkcjonariuszy. Każdy, choćby tylko legitymowany, musi być przez policjanta uprzedzony, że interwencja jest nagrywana.
Niestety, wprowadzając kamery, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapomniało o zmianie przepisów. W efekcie znaczna część policyjnych interwencji nie może być nagrywana, bo nie zezwala na to dzisiejsze prawo. Chodzi o interwencje w mieszkaniach, domach, na prywatnym terenie. A takich jest sporo.
Patrolujący miasto funkcjonariusze są wzywani bardzo często do domowych awantur i w przypadkach zakłócania ciszy nocnej. W takich sytuacjach kamera na mundurze będzie wyłączona. Ustawa daje policji prawo nagrywania obrazu i dźwięku, ale tylko w miejscach publicznych.
Wrocławska policja dostała 72 kamery. Czterdzieści z nich otrzymała miejska drogówka, która interweniuje tylko w miejscach publicznych.
Ponadto drogówka sukcesywnie otrzymuje nowe fotoradary, niewykrywalne przez kierowców. Przybędzie też kamer w komisariatach.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Rybak

Komentarze

22
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

mg

jeśli kamerę może wyłączyć sam milicjant to niczego to nie wyjaśni

sprawiedliwy

Patologia w tym portalu i tyle!!! Autorzy kłamią jak z nut dla zachęcenia czytelników, a jak ktoś prawdę pisze nie publikują komentarzy!!!!. Przed wejściem do obiektu monitorowanego MUSI być informacja o nagrywaniu. Nie chcesz być nagrywanym- nie wchodzisz! A co podczas kontroli?? nie chcesz być nagrywanym - unikasz mandatu????

jeszczepolak

Polepszy poziom interwencji i kulturę osobistą funkcjonariuszy

Intevie

a co jeśli POlicja nagra wykroczenie drogowe, ??? będą mogli wezwać do odpowiedzialności np. na podstawie nr rej.

rychu

To nie przejdzie. Drogówka musiałaby przestać wymuszać mandaty. kto będzie chciał pracować w policji jak nie będzie mógł oblizać kontrolowanym? Jak przepisy regulują , ile czasu nagranie policja musi archiwizować? Czy można zgłosić się po nagranie aby nie przepadło? Jeśli policjant odmówi podjęcia interwencji to takie nagranie byłoby dowodem przestępstwa zaniechania.Trzeba by wiele przepisów zmienić bo inaczej to będzie uderzać w policjantów.

to dno totalne

wazne, ze kase za kamery wzieli przyjaciele, w drodze przetargu, oczywiscie

TK

Na jakiej podstawie prawnej pies będzie nagrywał interwencję w miejscu publicznym? Obywatel może nie wyrazić zgody na jego nagrywanie. I co wtedy?

PW

A zwyrole w mundurach na Trzemeskiej i tak skatują was w toalecie, gdzie nie ma kamer!!!

Krzysiu

Monitoring selektywny, sprawny będzie wtedy gdy policjanci będą bici a jak policja katuje bezbronnego obywatela okaże się że monitoring nic nie nagrał!

podczas antyrządowych manifestacji. Rządzącym nie potrzeba nagrań z interwencji w domach i posesjach.

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.