Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Juncker żegna się z Europą. Orbán polaryzuje przed wyborami

Czytaj dalej
Fot. FREDERICK FLORIN/AFP/East News
Agaton Koziński

Juncker żegna się z Europą. Orbán polaryzuje przed wyborami

Agaton Koziński

Dzień, w którym Jean-Claude Juncker wygłaszał swoje ostatnie orędzie o stanie Unii, był jednocześnie dniem, w którym pojawiła się nowa ostra oś podziału politycznego w Europie. Będzie mocno widoczna w czasie eurowyborów.

Ostatnie orędzie Jean-Claude'a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej, o stanie UE, mogło być zepsute, zanim jeszcze się rozpoczęło. Wszystko z powodu wyborów w Szwecji. Sondaże sugerowały, że świetny wynik (wygraną?) może w nich osiągnąć antyimigrancka, eurosceptyczna partia Szwedzcy Demokraci. Ugrupowanie, o profilu zbliżonym do niemieckiego AfD, czy włoskiej Ligi Północnej, napędzał jeszcze fakt, że zwykle w badaniach opinii tego typu partie są niedoszacowane - i to sprawiało, że nad Europą zawisł cień. Gdyby ten scenariusz się ziścił, ten cień unosiłby się nad każdym słowem Junckera.

Ale w niedzielę nad Szwecją zawiał wiatr. Szwedzcy Demokraci skończyli wybory na trzecim miejscu, zdobywając 17,6 proc. głosów. Pierwsi byli Socjaldemokraci (28,4 proc.), a za nim centroprawicowa partia Moderates (19,8 proc.). Wprawdzie wynik wyborów wykazał słabnącą pozycję partii głównego nurtu i wzrost notowań ugrupowań spoza mainstreamu (wyraźnie podskoczyły notowania Partii Lewicy), ale jednak trzęsienia ziemi nie było.

To sprawiło, że Juncker swoje środowe orędzie mógł zacząć w niezłym humorze. Od początku przypominał, że zabiera głos w roli szefa KE po raz ostatni. Wprawdzie podkreślał, że przez kolejne 12 miesięcy jego Komisja będzie ostro pracować i zamykać kolejne tematy, ale siłą rzeczy nastrój podsumowania utrzymywał się od początku do samego końca.

Przewodniczący Komisji w wystąpieniu poruszał wiele kwestii szczegółowych, ale pilnował, aby całe przemówienie spinały dwie główne myśli. Pierwsza dotyczyła terminu „suwerenność europejska”, druga - nowa definicja patriotyzmu. „Geopolityka uczy nas, że przyszedł czas na europejską suwerenność, czas, aby Europa wzięła odpowiedzialność za swe losy, czas, aby Europa rozwinęła to, co nazwałem „Weltpolitikfähigkeit” - zdolność odgrywania roli jako Unia w kształtowaniu sytuacji na świecie. Europa powinna stać się niezależnym podmiotem stosunków międzynarodowych” - akcentował Juncker. „Europejska suwerenność wynika z niepodległości poszczególnych państw członkowskich. Nie zastępuje tego, co jest właściwe narodom. Dzielenie się suwerennością powinno wzmacniać każde państwo narodowe” - rozwijał tę myśl.

Na to nakładały się jego koncepcje patriotyzmu. „Powiedzmy „tak” patriotyzmowi, który nie jest skierowany przeciwko innym. Powiedzmy „nie” przecenianemu nacjonalizmowi, który odrzuca innych i ich nienawidzi” - zaznaczył na samym początku swojego wystąpienia.

Pod jego koniec tę myśl rozwinął, wprowadzając pod dyskusję nowy termin: patriotyzm oświecony. Co on oznacza? „Patriotyzm XXI w. ma podwójny wymiar: narodowy i europejski. Jeden nie wyklucza drugiego. Francuski filozof Blaise Pascal powiedział: lubię rzeczy, które z sobą współgrają. By stać twardo na ziemi, narody i Unia Europejska muszą kroczyć razem. Ci, którzy kochają Europę, muszą kochać narody, które ją tworzą; ci, którzy kochają swój naród, muszą kochać Europę. Patriotyzm jest cnotą, ciasny nacjonalizm jest przytłaczającym kłamstwem i szkodliwą trucizną” - przekonywał Juncker.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

prezes47

Do kiedy alkoholicy i geje będą rządzić Europą

prezes47

KIEDY KONIEC TYCH CO POLSKĘ PCHAJĄ W ODCHŁAŃ NIEBYTU TARGOWICZAN Z PO I KODU ? W TEJ LIBERTYNSKIEJ UNI NISZCZĄ POLSKĘ JAK TYLKO MOGĄ . NORMALNOŚĆ ICH BOLI I CHCĄ PANSTWA ZŁODZIEI I GEJÓW !

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.