Język kociego ciała - co nam mówi kot

Czytaj dalej
Fot. jacek smarz / polska press
Dorota Abramowicz

Język kociego ciała - co nam mówi kot

Dorota Abramowicz

Koty, wychowywane w domu, codziennie komunikują się ze swoimi opiekunami. I nie chodzi tu tylko o mruczenie (bo nie wszystkie koty często mruczą). Warto więc zwracać uwagę na ruchy uszu, wibrysów (wąsów), rozszerzające się lub zmniejszające źrenice.

Układanie ciała

Kot obracający się tyłem do opiekuna manifestuje w ten sposób niezadowolenie, pokazuje, że się „obraził”, bo opiekun zrobił coś, co kotu się nie podobało.

- Natomiast kot leżący na brzuchu (lub na boku) pokazuje, że jest odprężony, zadowolony, ma poczucie bezpieczeństwa - wyjaśnia weterynarz Ewelina Lisiecka. - Podobnie można interpretować jego nastrój, gdy leży na grzbiecie. Oznacza to zazwyczaj relaks, chęć do zabawy lub odpoczynku w towarzystwie ludzi i zwierząt, do których ma zaufanie.

Przysiadanie na czterech podkurczonych łapkach (kot wygląda, jakby leżał na brzuchu z łapkami pod ciałem) oznacza niepewność i gotowość do nagłej reakcji - koty leżą w ten sposób przy tych, z którymi nie są w bliskich relacjach.

Z kolei kot, który udaje większego niż jest, wygina grzbiet, ustawia się tak, by pokazać swoją wielkość, próbuje grozić. Mówi w ten sposób, że się boi lub coś mu się nie podoba i jeśli intruz zignoruje te sygnały, to może zaatakować. Jednak w sytuacji stresowej kot może także się chować. Udaje mniejszego niż jest, kładzie uszy wzdłuż głowy, powiększają mu się źrenice. Takie zachowanie oznacza, że zwierzę jest na granicy i w każdej chwili może za-atakować.

- Dlatego gdy kot przysiada w gotowości do skoku, wyraża tak złość i agresję i musimy przygotować się na ewentualny atak - przestrzega Ewelina Lisiecka. - Zwierzę może przy tym warczeć, ogon wtedy miewa podkulony lub blisko ciała.

Ogon wiele mówi

Warto zresztą zwracać większą uwagę na koci ogon, bo za jego pomocą zwierzę okazuje bardzo wiele emocji - zainteresowanie, przywitanie, pozytywne nastawienie, pewność siebie.

Poruszając pionowo ustawionym ogonem w kierunku grzbietu, oznacza powitanie i zadowolenie ze spotkania. Z kolei kot z lekko opuszczonym ogonem pokazuje, że jest zrelaksowany i zadowolony. Bowiem w stresującej sytuacji koci ogon jest wyraźnie nastroszony, ułożony zwykle dość nisko, czasem ustawiony ku górze. A już ogon sztywny, postawiony pionowo, jest oznaką agresji.

Oczy

- Podobnie jak ogon, warto też zwracać uwagę na kocie oczy - mówi Ewelina Lisiecka. - One też pokażą, w jakim zwierzę jest nastroju.

Oczy zrelaksowanego kota mają naturalny kształt, a wielkość źrenic zależy wyłącznie od ilości światła - tak jak u człowieka.

Natomiast mocno rozszerzone okrągłe źrenice - niezależnie od ilości światła - oznaczają strach. Oczy wydają się być wówczas całe czarne. Źrenice zwężone w postaci pionowych „kreseczek” mogą oznaczać złość i agresję, podobnie jak uporczywe wpatrywanie się kota w człowieka lub zwierzę. Tu jednak warto obserwować kota uważniej - bo takie wpatrywanie się może oznaczać też chęć zwrócenia na siebie uwagi osoby, która wydaje się zwierzęciu interesująca.

Dorota Abramowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.