Jesienią seks zadziała jak antydepresant. Powinniśmy go uprawiać cztery razy w tygodniu

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Agata Pustułka

Jesienią seks zadziała jak antydepresant. Powinniśmy go uprawiać cztery razy w tygodniu

Agata Pustułka

Uprawianie seksu co najmniej cztery razy w tygodniu wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie - wyjaśnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. - Polacy są coraz bardziej otwarci na seks, chętniej mówią o swoich doznaniach, przestał to dla nich być temat tabu. Chętnie też eksperymentują i potrafią sprawiać sobie nawzajem przyjemność.

Z badań wynika, że polscy mężczyźni czują większą satysfakcję z życia seksualnego niż Polki. Jakie są tego powody?
Podstawowym powodem są różnice, które możemy zaobserwować między kobietami i mężczyznami w zakresie reakcji seksualnej. U mężczyzn jest ona bardzo prosta. Dodatkowo mężczyźni mogą stosować szereg dostępnych bez recepty preparatów wspomagających. Wszak „konar płonie” w reklamach telewizyjnych non stop, a viagry dla kobiet do tej pory nie wynaleziono, choć od lat trwają badania nad takim medykamentem.

Jesteśmy bardziej wymagające?
Kobiety wymagają spokojniejszego podejścia do życia seksualnego. Mówiąc w skrócie, musimy mieć „wolną głowę”, żeby cieszyć się seksem. Czyli zdrowe dzieci, poczucie finansowej stabilizacji etc. Nie mówimy o zwierzęcym instynkcie pierwszej randki, ale o stabilnym seksie, który bardzo dobrze wpływa na organizm kobiety. Seksualność kobiety jest zjawiskiem złożonym. Mechanizmy fizjologicznych reakcji seksualnych kobiet i mężczyzn znacząco się od siebie różnią, jednak wiele zależy też od indywidualnych potrzeb seksualnych, które zależne są od temperamentu i charakteru danej osoby. Kobiety różnią się od siebie pod względem swoich seksualnych osobowości tak samo, jak w przypadku cech charakteru czy wyglądu. Aktualnie takie podejście w seksuologii zaczyna być normą, jednak w klasycznych ujęciach przyjmowano, że pożądanie po prostu jest. A to nieprawda. Prawdą jest natomiast to, że uprawianie seksu co najmniej cztery razy w tygodniu wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie.

Ale można więcej razy?
Można i więcej, można i mniej. Wszystko zależy od nas, od naszych potrzeb. Niektórzy uprawiają seks codziennie, inni raz na dwa tygodnie, a jeszcze inni raz na rok i są zadowoleni. Nie ma reguł. Jedno jest pewne - popęd seksualny jest głównym źródłem energii psychicznej, to „popęd życia”. Seks utrzymuje organizm w dobrej kondycji i psychicznej, i fizycznej, stabilizuje równowagę systemu nerwowego, aktywizuje układ mięśniowy, oddechowy, krążenia. Wzmacnia także układ odpornościowy. A przede wszystkim daje poczucie szczęścia, uwalnia też hormon długowieczności, czyli DHEA.

Nic, tylko nie wychodzić z sypialni...
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. O, na przykład teraz, jesienią, gdy za chwilę zrobi się szaro i ponuro, seks będzie działał jak antydepresant.

Ile zarabia prostytutka na Śląsku?

Polacy są dobrzy w sypialni, czy mają o sobie dobre zdanie?
Tak, chętnie też eksperymentują, wiedzą, jak nawzajem sprawić sobie przyjemność. 40 lat temu, gdy Michalina Wisłocka wydała „Sztukę kochania”, czytaliśmy ją z wypiekami na twarzy. Dziś wszystko jest na wyciągnięcie ręki i często z tego korzystamy. Polacy są coraz bardziej otwarci na seks, chętniej mówią o swoich doznaniach, przestał to być temat tabu. Problemem nadal pozostaje brak wychowania seksualnego wśród młodzieży, w szkołach. Młodzi ludzie edukują się w internecie, który nie zawsze jest źródłem właściwej wiedzy. Dla dzisiejszych nastolatek np. seks oralny czy analny nie jest prawdziwym seksem, bo nie wymaga stosowania antykoncepcji.

I stało się! Nie ma już na naszym ciele miejsca, którego nie dałoby się udoskonalić, upiększyć

Coraz częściej okazuje się również, że do szczęścia potrzeba nam nie tylko partnera, ale też estetycznego wyglądu miejsc intymnych.
Ginekologia estetyczna to obecnie szybko rozwijająca się specjalność ginekologii. Parę dni temu w Warszawie odbył się wielki kongres poświęcony wszelkim nowościom w tej dziedzinie. Zaprezentowano na nim bardzo długą listę zabiegów. Rewitalizacja pochwy, operacje plastyczne warg sromowych czy krocza są jednymi z najczęściej wykonywanych. Coś, co do niedawna było przeznaczone tylko dla twarzy i szyi, jak np. mezoterapia, aktualnie jest wykonywane w ramach ginekologii estetycznej.

 • Kto poddaje się operacjom z zakresu ginekologii pastycznej?
 • Dowiedz się czym są "bryczesy", a czym "pelikany"
 • Liczy się długość i jakość
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.