Jesienią Miejski Zakład Komunikacji wzbogaci się o pierwsze autobusy o napędzie hybrydowym

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Szymon Spandowski

Jesienią Miejski Zakład Komunikacji wzbogaci się o pierwsze autobusy o napędzie hybrydowym

Szymon Spandowski

W poniedziałek została podpisana umowa na dostawę 14 nowych autobusów komunikacji miejskiej. To już drugi taki kontrakt zawarty w tym roku.

Wysłużone jelcze toruńskiej komunikacji miejskiej stopniowo odjeżdżają do lamusa. Co ciekawe, niemal połowę autobusowych weteranów wykorzystywanych wciąż przez MZK, zastąpią niebawem pojazdy wyprodukowane przez fabrykę w Starachowicach. Zakład należy do spółki MAN Truck&Bus Polska. Firma ta jako jedyna wystartowała w ogłoszonym jesienią ubiegłego roku przetargu na zakup 14 autobusów o napędzie hybrydowym oraz wozu pogotowia technicznego, składając ofertę wartą 24 miliony 802 tysiące złotych brutto. Te warunki zostały zaakceptowane, w poniedziałek podpisano umowę na dostawę nowych pojazdów.

- Autobusy hybrydowe są już używane w wielu miastach - mówi Piotr Stański, prezes MAN Truck&Bus Polska Sp. z o.o. - Jest to rodzaj kompromisu pomiędzy pojazdami w pełni elektrycznymi a tymi napędzanymi silnikami diesla. Wersje nowocześniejsze, czysto elektryczne, wymagają gigantycznych nakładów, aby zbudować infrastrukturę potrzebną do ich ładowania. Autobus hybrydowy jest pod tym względem samowystarczalny. Silnik diesla Euro 6, czyli w najwyższej normie spalinowej, która jest oferowana w Europie, napędza silnik elektryczny. To daje nam możliwość wykorzystywania napędu elektrycznego w tych miejscach, gdzie ekologia jest najistotniejsza, w centrum miasta, na przystankach. Na dłuższe przejazdy wykorzystywany jest silnik dieslowski, który doładowuje zapasy elektryczne całego pojazdu.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.