Jesień w Breslau. Spektakle i targi

Czytaj dalej
Fot. labeo7, Fotopolska.eu
Kinga Czernichowska

Jesień w Breslau. Spektakle i targi

Kinga Czernichowska

Kolejny sezon teatralny i targi tekstylne - to niektóre spośród wydarzeń organizowanych jesienią w Breslau. „Breslauer Zeitung” pisała m.in. o Teatrze Lobego i targach w Hali Ludowej.

Początek jesieni to czas, kiedy warto sprawdzić, co dzieje się w mieście. We wrześniu rusza bowiem kolejny sezon wydarzeń kulturalnych, w tym spektakli teatralnych.

W 1920 roku wrocławianie z chęcią odwiedzali Teatr Lobego (niem. Lobe-Theater - przyp. red.). Teatr ten powstał w 1869 roku i przetrwał do roku 1945. Znajdował się przy ulicy Dobrzyńskiej 21/23 (wtedy Lessingstraße 8 - przyp. red.). Nieistniejący już budynek teatru zaprojektował Friedrich Barchewitz (1836-1901), odpowiedzialny również za rozbudowę zakładów Gottfrieda Linke (późniejszy Pafawag). Barchewitza uznaje się za reprezentanta neorenesansu w architekturze.

Budynek Teatru Lobego został zniszczony w czasie walk o Festung Breslau, dziś pozostał po nim jedynie pusty plac.

Nowy sezon w Teatrze Lobego to nie jedyne jesienne wydarzenie, o którym pisała „Breslauer Zeitung”. Wrocławian zapraszano również do udziału w jesiennych targach w Hali Ludowej. Według relacji prasowych miały to być największe targi tekstylne w całych Niemczech.

Dziennikarze wymieniali również nazwisko Carla Prausnitza (właśc. Carla Prausnitza-Gilesa - przyp. red.) - niemieckiego lekarza i immunologa. Prausnitz naukowo zajmował się między innymi higieną oraz tym, jak zapobiegać zachorowaniom na cholerę. Zobaczcie, o czym pisała „Breslauer Zeitung” latem 1920 roku.

Rusza nowy sezon we wrocławskim teatrze

Wrocławskie Stowarzyszenie Teatralne
Sezon od 1 września 1920 do 31 maja 1921

Kto chce skorzystać z okazji i wykupić tańszy abonament (połowa ceny biletów dostępnych w kasach), powinien zgłosić się do biura teatru Lobego i ustnie lub pisemnie zadeklarować chęć jego wykupienia - najlepiej jak najszybciej, by mieć gwarancję zajęcia dobrych miejsc. Wydawanie abonamentów na wrzesień, październik i listopad możliwe jest w kasie teatru Lobego od początku sierpnia (nie przewiduje się żadnego wzrostu cen).

Cena abonamentu (w markach):

Z miasta i prowincji

Breslau, 18 lipca 1920.
Wrocławskie jesienne targi.

Można już zgłaszać się na jesienne targi organizowane w Breslau w dniach 7 - 11 września. Liczba chętnych do wystawiania się na targach po raz kolejny może przekroczyć oczekiwania organizatorów. Produkty tekstylne i odzieżowe dostępne będą w tak dużej ilości, że te targi można zaliczyć do największych imprez tekstylnych w całych Niemczech. Zajęte zostaną nie tylko pomieszczenia i sale znajdujące się w Hali Ludowej (oryg. Jahrhunderthalle - przyp. red.), lecz także tereny na zewnątrz obiektu.

Kupcy znajdą tam wszystko, co niezbędne w przemyśle tekstylnym, włączając w to nawet gotowe produkty odzieżowe. Fabrykanci futer pokażą swoje najnowsze kolekcje i zapewne jak zwykle będą wywierać ogromne wrażenie na uczestnikach targów.

Warto przy tym dodać, że podczas wydarzenia swoje produkty prezentować będą nie tylko projektanci i marki ze Śląska, lecz także z całych Niemiec. Dopóki zaliczają się oni do grup związanych z przemysłem tekstylnym, mogą spotykać się na targach właśnie tutaj, w Breslau.

Jeśli chodzi o przemysł i sprzedaż hurtową, wszyscy mają nadzieję, targi przyczynią się uwolnienia tej branży od obecnego paraliżu interesu. Dąży się do tego, by poprawić aktualną sytuację na rynku.

Niestety, jak wiedzą wszyscy zainteresowani w handlu detalicznym idzie jeszcze gorzej, niż w handlu hurtowym. Daje się wyraźnie odczuć przestój w prowadzeniu interesu. Ów przestój związany jest między innymi z niesłychanym obciążeniem, jakim są płace i ogólne tymczasowe koszty prowadzenia spółek.

Wielu spośród tegorocznych wystawców liczy na transakcje eksportowe aniżeli na handel na obszarze naszego kraju i w tej kwestii tegoroczna edycja wydarzenia również może okazać się punktem zwrotnym.

Przedstawiciele stanowisk eksportowych zorientowali się już, że w obecnej sytuacji pobieranie opłat od eksportu jest nieuzasadnione, stąd złożyli wniosek o zniesienie przepisów nakazujących nakładanie podatku od eksportu. Wniosek mają rozpatrzeć przedstawiciele rządu. Możemy mieć jedynie nadzieję i życzyć sobie, by ów wniosek miał jakieś skutki. Ceny wewnątrzkrajowe są już tak wysokie, że o sprzedaży niemieckich towarów za granicę nie warto nawet wspominać.

To wszystko ma jednak swoją wewnętrzną - nazwijmy to - przyczynę. Byłoby bowiem bezsensowne organizowanie targów, podczas których z państwowych pieniędzy byłyby wspierane towary eksportowe, gdy w tym samym czasie wywiezienie towarów za granicę jest utrudnione przez dodatkowe opłaty.

Przemysł i handel mogą zostać na nowo ożywione, jednak w tym celu konieczne jest prowadzenie interesów z przedstawicielami spółek zagranicznych. Wszystkie znaki przemawiają szczęśliwie za tym, że jesienne targi w Hali Ludowej spełnią to zadanie i będą pośredniczyć eksportowi towarów tekstylnych.

Hala na pewno wypełni się po brzegi, a w targach uczestniczyć będą licznie wrocławianie i nie tylko.

Odeszli

17 lipca 1920 roku w Bielawie (dawniej Oberlangenbielau - przyp. red.) zmarł Heinrich Rosenberger, radca handlowy.

Zmarły należał do Śląskiego Tekstylnego Związku Zawodowego oraz od czasu jego założenia do Związku Śląskich Przedstawicieli Przemysłu Tekstylnego.

Przez ostatnie dziesięć lat aktywnie uczestniczył w zebraniach tych organizacji, podczas których zajmował jedną z ważniejszych pozycji, z czasem zebrania odbywały się właśnie pod jego przewodnictwem.

Z jego jasnymi, przejrzystymi opiniami, obowiązkowością, sumiennością, rzetelnością oraz emanującą od niego życzliwością był zarówno ciałem ustawodawczym, jak również rozważnym doradcą i zaufanym protektorem.

Będziemy zawsze wspominać go z należną jemu wdzięcznością, szacunkiem i podziwem.

Breslau, 19 lipca 1920
Zarząd Śląskiego Tekstylnego Związku Zawodowego oraz Związku Śląskich Przedstawicieli Przemysłu Tekstylnego
Podpisani: Meissner, Websky

Z uniwersytetu

Prywatnemu docentowi na Uniwersytecie Breslau, Carlowi Prausnitzowi, przydzielono zlecenie prowadzenia zajęć z higieny społecznej (inaczej: profilaktyki zdrowotnej).

* Tłumaczenie fragmentów artykułów oraz nekrologów opublikowanych w lipcu 1920 roku w „Breslauer Zeitung”

Kinga Czernichowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.