Dorota Dejmek

Jak spędzić bezpiecznie upalne lato z małym dzieckiem

Letnie miesiące powinny minąć w zdrowiu i dobrym humorze Fot. Fot. 123RF Letnie miesiące powinny minąć w zdrowiu i dobrym humorze
Dorota Dejmek

Poradnik. Organizm małego dziecka nie potrafi poradzić sobie z wysoką temperaturą, gdyż jego system termoregulacji nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Rozwaga podczas gorącego lata ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w czasie upalnej aury.

Upalne lato może się okazać dla maluszka bardziej uciążliwe niż ostra zima. W takie dni należy zachować szczególną ostrożność i nie lekceważyć wysokich temperatur. Zabezpieczając odpowiednio dziecko troszczymy się nie tylko o jego komfort, ale także o zdrowie, bezpieczeństwo, a nawet życie.

Odpowiedni ubiór

Warto zwracać uwagę na materiały, z których wykonane są dziecięce ubranka. Należy wyeliminować tkaniny syntetyczne i te, które nie przepuszczają powietrza. Najlepiej sprawdzi się bawełna, która pozwala delikatnej skórze oddychać.

Niemowlę, które pomyślnie przeszło okres werandowania nie potrzebuje skarpetek ani czapeczki podczas upałów. Nie ma także konieczności okrywania go, gdy jest aktywne, jednak kiedy zaśnie, możemy przykryć malca tetrą lub ażurową tkaniną, gdyż podczas snu temperatura ciała niemowlęcia spada. Nie opatulajmy go jednak szczelnie, bo bardzo łatwo doprowadzimy do przegrzania, którego najczęstszym skutkiem są potówki.

Ciepło, cieplej, gorąco!

W dalszej części tekstu:

 • Co to są potówki?
 • Jak należy karmić niemowlaka podczas upałów?
 • Jak chronić dziecko przed upałem?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.