Ile za śmieci na Dolnym Śląsku? Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Alina Gierak, CH

Ile za śmieci na Dolnym Śląsku? Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Alina Gierak, CH

Za wywóz śmieci segregowanych w Legnicy płacą 9,8 zł, w Jeleniej Górze 15 zł, a w Świdnicy 15,50 zł od osoby. Wrocław płaci inaczej. Czy więcej?

Ceny za odbiór śmieci zbieranych selektywnie i nieselektywnie każda gmina ustala sama. Musi się przy tym trzymać niewzruszonej zasady, że opłata za śmieci niesegregowane musi być wyższa od tych zbieranych oddzielnie. O ile ta zasada jest jasna, to emocje mogą wzbudzać konkretne kwoty ustalone za wywóz odpadów przez dolnośląskie samorządy miast prezydenckich. Najtaniej jest w Legnicy: odbiór posegregowanych śmieci kosztuje w tym mieście 9,8 zł od osoby.

Za tę kwotę wywożone są regularnie odpady z każdej nieruchomości, raz na miesiąc zabierają odpady wielkogabarytowe i raz na tydzień zmieszane. W sezonie wywożone są choinki oraz liście. Podobnie jest w Jeleniej Górze, ale tu opłata za śmieci segregowane wynosi aż 15 zł. Skąd taka różnica?

- Legnica ma własne wysypisko śmieci niemal w granicach miasta. My wozimy odpady do Kostrzycy, a z niektórych ulic to aż 30 km - wyjaśnia Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze. - Ponadto Legnica ma dwa razy mniejszą powierzchnię od Jeleniej Góry i jest w niej dwa razy mniej śnieżnych dni niż u nas - dodaje Rzońca.

- W cenach odbioru śmieci na Dolnym Śląsku można zauważyć znaczące różnice - przyznaje dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Jak tłumaczy, wynikają one często z obiektywnych powodów. - Najbogatsze i największe gminy produkują najwięcej odpadów. W rezultacie mieszkańcy muszą za nie więcej zapłacić - wyjaśnia ekspert. - Inną ważną i obiektywną przyczyną różnic w cenach wywozu jest częstotliwość odbioru oraz odległość od punktu utylizacji - dodaje.

W Świdnicy, gdzie za wywóz odpadów posegregowanych zapłacimy 15,50 zł, zdecydowali się wywozić odpady wielkobagarytowe z blokowisk raz w tygodniu i raz w miesiącu z domków jednorodzinnych. A w Legnicy podobna usługa wykonywana jest dla wszystkich co dwa miesiące.

- Biorąc pod uwagę charakter obiektywnych czynników nie należy zbytnio oczekiwać, że w najbliższych latach różnice pomiędzy cenami za wywóz odpadów wyrównają się pomiędzy gminami w województwie dolnośląskim - dodaje dr Kopyściański.

Wrocław działa na innych zasadach

W stolicy Dolnego Śląska obowiązuje inny system opłat niż w pozostałych miastach prezydenckich, gdzie płaci się za śmieci tylko od osoby. Wrocławianie płacą np. w blokach: od metrażu lokalu (gdy na osobę przypada do 27 mkw.). - 0,85 zł/mkw. segregowane i 1,27 zł/mkw. niesegregowane od mieszkańca (gdy na osobę przypada powyżej 27 mkw.) - 19 zł/os./segregowane i 28,50 zł/os./niesegregowane.

Czy we Wrocławiu np. gospodarstwo jednoosobowe płaci więcej niż w innym mieście? Jeżeli ktoś ma np. 45 mkw. to wychodzi 19 zł. Jeżeli mieszka na 27 mkw. - to... 22,95 zł.

Porównaliśmy opłaty 4-osobowych rodzin (64 mkw.) segregujących. Wrocław jest w „droższej” grupie miast, choć najdroższym nie jest, a na osobę opłata wynosi tylko 13,60 zł.

Dodajmy, że opłaty we Wrocławiu w domkach jednorodzinnych i budynkach do 4 lokali są wyższe niż w blokach.

Alina Gierak, CH

Komentarze

6
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ten cyrk już grano

w zeszłym roku.
I przegrano.
I teraz jeszcze raz powtórka z rozrywki, i też będzie przegrana.Wiadomości, informacje można znaleźć wszędzie i za darmo. I lepiej zredagowane, bez podstawowych błędów.

aaaaaa

U nas też za segregowane śmieci płacimy 15 zł za osobę !!!!!!!!!!!!!!!!! Skandal

awers

najbardziej złodziejska ekipa rządzi Wrocławiem.za segregowane -22 zł,niesegregowane-33 zł

...

Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby na każdym osiedlu i w każdej mniejszej miejscowości był obowiązek posiadania wysypiska dla swoich własnych odpadów wyprodukowanych przez mieszkańców tychże miejsc. Może wtedy każdy zastanowiłby się czy aby na pewno robiąc zakupy potrzebuje kolejnej foliówki i czy nie lepiej segregować śmieci i przekazywać do ponownego wykorzystania.
Dzisiejsze podejście większości ludzi jest: "śmieci są gminy, ja płacę opłatę, więc niech coś z tym zrobią", a to niestety nie jest tak, śmieci produkują ludzie w coraz bardziej niekontrolowany sposób i to są ich śmieci, którymi powinni się zająć bez dodatkowej szkody dla środowiska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.