Hala Stulecia – jak to się zaczęło, jaką rolę spełnia

Czytaj dalej

Hala Stulecia – jak to się zaczęło, jaką rolę spełnia

Hala jako miejsce przyjazne mieszkańcom.

W 1910 roku władze miasta Wrocław ogłosiły konkurs na zagospodarowanie przyszłych terenów wystawowych, które znajdować się miały przy ogrodzie zoologicznym. Maks Berg – autor Hali Stulecia oraz ówczesny główny architekt miejski – zaprezentował w 1911 roku swoją koncepcję na rozbudowę tego miejsca w połączeniu z ogrodem zoologicznym. Po kilkudniowej debacie dotyczącej obiektu hali wystawowej, pomimo wielu zastrzeżeń co do samej konstrukcji (m.in.: że rozpiętość kopuły jest zbyt duża i że może się zawalić) plan został zaakceptowany.

W 1912 roku przystąpiono do budowy Hali Stulecia oraz zagospodarowania Terenów Wystawowych. Po 13 i pół miesiąca obiekt został ukończony i w maju 1913 roku nastąpiło uroczyste otwarcie. Od samego początku wnętrze Hali było wykorzystywane do celów kulturalnych: widowiskowych (spektakle operowe, teatralne) oraz sportowych.

Budowla w momencie powstania miała największą kopułę na świecie o rozpiętości 65 metrów. Maks Berg opisywał obiekt jako funkcjonalny, mający służyć przede wszystkim mieszkańcom Wrocławia. Również współcześnie Hala Stulecia wykorzystywana jest jako obiekt sportowy oraz organizowane są wewnątrz różnego rodzaju koncerty, spektakle, targi. Wydarzenia te przyciągają nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale również gości i turystów odwiedzających miasto.

„Katedra demokracji” Maks Berga po dziś dzień pełni swoje pierwotne założenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.