Gmina Zawonia. Piękne lasy, stare parki, stawy, kościoły i pałace

Czytaj dalej

Gmina Zawonia. Piękne lasy, stare parki, stawy, kościoły i pałace

Gospodarz gminy zaprasza

Szanowni Państwo!

Piękno naszej gminy wynika z położenia w dwóch krainach: na Wzgórzach Trzebnickich i w Kotlinie Żmigrodzkiej. Brak uciążliwego przemysłu, bogata przyroda i czyste powietrze sprawiają, że tereny te stanowią idealne miejsce do spędzania wolnego czasu i zamieszkania.

Mamy duże kompleksy leśne pełne grzybów i jagód. Posiadamy też zabytkowe parki wiejskie: w Czachowie, Złotowie, Skotnikach i Rzędziszowicach. Najczęściej były one przy pałacach i stanowiły park pałacowy, tak jest w przypadku Czachowa i Rzędziszowic oraz Skotnik. Napotkać można u nas także wiele innych urokliwych miejsc, takich jak stawy, w tym także komercyjne (w Czeszowie i Złotówku).

Gmina Zawonia ma bogatą historię. Na uwagę zasługują kościoły w Czeszowie i Zawoni, a szczególnie drewniany kościół w Złotowie. Pałace w Czachowie, Głuchowie Dolnym, Rzędziszowicach, Suchej Wielkiej i Skotnikach są żywą lekcją historii i atrakcją dla miłośników stylów architektonicznych. Spotkać można cmentarzyska kurhanowe z epoki brązu położone koło Niedar oraz w Ludgierzowicach.

Mocną stroną gminy jest rozwinięta sieć szlaków: rowerowych, konnych, jak i pieszych. Prowadzą przez najciekawsze miejsca i obiekty. Szlaki wraz ze słynną górą „Prababką” o 14-proc. nachyleniu stoku, są wyzwaniem nie tylko dla amatorów, ale również profesjonalnych kolarzy. Przez gminę przebiega też Międzynarodowy Szlak Rowerowy R9 Adriatyk - Bałtyk. Gmina Zawonia stawia na aktywizację społeczności lokalnych, zapewnienie dobrych warunków życia, wdrożenie nowoczesnej oferty turystyczno-kulturalnej oraz rozwój mieszkalnictwa jednorodzinnego. Serdecznie zapraszam.

Gmina Zawonia. Piękne lasy, stare parki, stawy, kościoły i pałace

Wójt Gminy Zawonia
Agnieszka Wersta

Gmina Zawonia. Piękne lasy, stare parki, stawy, kościoły i pałace

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.