Gmina Trzebnica - raj dla turystów i komfortowe życie wśród zieleni

Czytaj dalej

Gmina Trzebnica - raj dla turystów i komfortowe życie wśród zieleni

Gmina Trzebnica - raj dla turystów i komfortowe życie wśród zieleni

Szanowni Państwo.

Gmina Trzebnica, sąsiadująca od północy ze stolicą Dolnego Śląska, od dekady przeżywa swój prawdziwy renesans. Stała się najbardziej rozpoznawalną i najliczebniejszą pod względem mieszkańców, a w rezultacie intensywnego, zrównoważonego rozwoju, najlepiej rozwiniętą gminą Powiatu Trzebnickiego. Zaledwie 30 km od Wrocławia niewielka Gmina Trzebnica wyrasta pięknymi wzgórzami, przenosząc turystów w zupełnie odmienny krajobraz, tak różny od zurbanizowanej metropolii Wrocławia. Okoliczne owocowe gaje, z których Gmina słynie daleko poza granicami własnego powiatu, wiosną zakwitają tysiącami kwiatów drzew owocowych, a jesienią prezentowane są z nich zbiory podczas celebrowania największej lokalnej imprezy - słynnego Trzebnickiego Święta Sadów. Zarówno jesienne Trzebnickie Święto Sadów, jak i organizowane w sołectwach Dożynki gminne, przyciągają coraz większe rzesze sympatyków spragnionych lokalnego folkloru i oryginalnych doznań kulinarnych. A są one niebagatelne, gdyż wskutek przesiedleń i zawieruchy wojennej w Gminie Trzebnica przemieszały się wpływy kuchni kresowych: ukraińskiej czy litewskiej, z potrawami kuchni poznańskiej, współcześnie tworząc urozmaicony tygiel smaków. Potrawy serwowane w obrębie Gminy podbijają gusta nie tylko gości lokalnych imprez, ale także zdobywają uznanie w ramach konkursów o szerszym zasięgu, o czym mogą Państwo przekonać się, czytając o dokonaniach naszych lokalnych organizacji - Kole Gospodyń Wiejskich w Szczytkowicach oraz Zespole Ludowym „Brzykowianie”.

Gmina Trzebnica dzięki wielomilionowym nakładom w nową infrastrukturę i rewitalizację to idealne, bliskie natury miejsce do życia, bezpiecznego wychowywania dzieci oraz uprawiania rekreacji. Sieć wybudowanych i wyremontowanych dróg poprawiła natomiast komfort dojazdu do pracy i otworzyła Gminę na możliwość podróżowania po całym kraju. Szczególnie wielką szansę stworzyło wybranie, dzięki mojemu osobistemu zaangażowaniu, węzła zjazdowego drogi ekspresowej S-5 właśnie przy Trzebnicy, redukując czas dojazdu do Wrocławia do nieprawdopodobnie krótkiego kwadransa. Gmina Trzebnica nie tylko przyciąga coraz większą liczbę turystów, ale trwale podbija serca Dolnoślązaków, stając się miejscem docelowym przeprowadzek z innych gmin, a nawet wygrywając konkurencję z dużymi miastami. Liczba samych zameldowanych mieszkańców gminy wzrosła z 22 162 w 2008 roku do 23 285 w roku 2017, nie wspominając o rzeszach osób mieszkających bez przemeldowania. Gmina Trzebnica przyciąga niższymi kosztami utrzymania i poczuciem bezpieczeństwa oraz komfortem życia. Dzięki gruntownej modernizacji szkół, świetlic i nowoczesnych placów zabaw przeprowadzonych z myślą o rodzinach z dziećmi we wszystkich praktycznie miejscowościach Gminy Trzebnica, stała się ona idealnym miejscem do życia i wychowywania dzieci. Regularnie powiększana jest baza wypadowa ścieżek rowerowych, a w wielu miejscowościach wybudowane zostały nowe boiska wielofunkcyjne. Ten pozytywny trend wzrostowy może nasilić fakt, że Gmina Trzebnica jako jedna z dziewięciu gmin województwa dolnośląskiego i jedyna w Powiecie Trzebnickim przystąpiła do rządowego programu Mieszkanie Plus. W tym miejscu warto dodać, że w prestiżowym i niezależnym rankingu zamożności gmin prowadzonym przez czasopismo samorządowe „Wspólnota”, zajęliśmy 17. miejsce w kraju wśród miast powiatowych, a 3. na Dolnym Śląsku - po Polkowicach i Lubinie. Jest to dla mnie najlepszy wskaźnik rozwoju gminy na przestrzeni ostatnich 12 lat, gdyż jak obejmowałem stanowisko burmistrza w roku 2006, w tym samym rankingu zajmowaliśmy 236. miejsce w kraju.

A zatem - do zobaczenia w pięknej Gminie Trzebnica, do której jako jej Gospodarz, zapraszam Państwa zarówno turystycznie, jak i w kontekście wyboru jako miejsca zamieszkania.

Gmina Trzebnica - raj dla turystów i komfortowe życie wśród zieleni

Marek Długozima
Burmistrz Gminy Trzebnica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.