Gmina Gryfów Śląski zaprasza. Smaki naszej młodości

Gmina Gryfów Śląski zaprasza. Smaki naszej młodości

Gospodarz gminy zaprasza

Na ziemię gryfowską po II wojnie światowej przyjechali osadnicy i przesiedleńcy, którzy zasiedlali te prastare piastowskie ziemie i przywracali je życiu.

I właśnie na terenie naszej Gminy osiedlali się żołnierze II Armii Wojska Polskiego, a także repatrianci z Kresów, tj. z byłych terenów Rzeczypospolitej, z Litwy, Ukrainy i Białorusi. To oni przywieźli ze sobą bogaty tygiel różnych potraw, różnych smaków, które od lat kultywują w swoich domach, w swoich rodzinach.

Wiem z autopsji, bowiem wraz z rodzicami, w wieku 4 lat, przyjechaliśmy do Polski z Białorusi z Nowiczek, powiat Miory, województwo Witebskie i osiedliliśmy się na terenie Krzewia Wielkiego w Gminie Gryfów Śląski.

Bardzo często w domu przygotowywane były potrawy przywiezione z tamtych stron.

Do dziś wspominam przygotowywane przez mamę bliny z maczanicą, cepeliny, czy też babkę ziemniaczaną zapiekaną w brytfance. Nie mówiąc już o bożonarodzeniowej kutii, czy też wielkanocnym korowaju. Te smaki maminej kuchni towarzyszą mi do dziś, bo były to smaki mojej młodości.

Wspomnienie smaków z dzieciństwa wzbudza w każdym z nas niezależnie od wieku silne pozytywne uczucia, szczególnie smakowe. I dlatego chcemy do tych smaków wracać.

I podobnie było i jest w wielu innych rodzinach naszej Gryfowskiej Gminy. Szczególnie uzewnętrznia się to w okresie świątecznym, gdzie w wielu domach odtworzony jest cały zestaw potraw, które przybliżały klimaty zapamiętane z przedwojennych miejsc pochodzenia.

Dlatego dziękuję tym wszystkim rodzinom, które odtwarzają przywiezione z sobą potrawy i przekazują następnym pokoleniom.

U nas w Gminie szczególne widoczne są potrawy kresowe serwowane podczas organizowanego corocznie Jarmarku Wielkanocnego (zawsze w Niedzielę Palmową) Jarmarku Bożonarodzeniowego, czy też podczas Święta Miasta - „Kwisonaliów”, gdzie sztandarową imprezą kulinarną są „Smaki Kwisy” związane z rybami żyjącymi w Kwisie i Jeziorze Złotnickim.

Wszystkim osobom kultywującym tradycyjne potrawy jeszcze raz dziękuję, a konsumującym je życzę niesamowitych doznań smakowych.

Gmina Gryfów Śląski zaprasza. Smaki naszej młodości

Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski
Olgierd Poniźnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.