Fundacja Zielona Akcja. Przekaż nam 1% podatku. KRS 0000125740

Czytaj dalej
Materiał informacyjny Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja"

Fundacja Zielona Akcja. Przekaż nam 1% podatku. KRS 0000125740

Materiał informacyjny Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja"

Klimat się zmienia, z tym faktem już nikt nie dyskutuje, a skutki zmian klimatu dotyczą nas wszystkich.

Ekstremalne zjawiska klimatyczne takie jak gwałtowne ulewne opady, porywiste wiatry, podtopienia, powodzie, czy długotrwałe okresy bez opadów połączone z wysokimi temperaturami i występującymi w ich efekcie suszami wpływają na stan środowiska przyrodniczego i coraz częściej bezpośrednio na nasze życie.

Co możemy zrobić?

Podejmować lokalne działania łagodzące skutki zmian klimatu realizowane we własnym domu, ogrodzie, w otoczeniu szkoły, czy na osiedlu.

Możemy zakładać ogrody deszczowe, retencjonować wodę, sadzić drzewa i krzewy, dbać o jakość naszego powietrza, korzystać z publicznego transportu, mniej zużywać i bardziej szanować nasze zasoby. Lista tych działań jest długa i każdy z nas może wybrać to co faktycznie jest w stanie zrobić!

Wiemy już, że nie odwrócimy tych zmian ale na pewno możemy się uczyć jak do nich się adaptować, podejmować oddolne inicjatywy, a przede wszystkim nie odkładać tych działań na później.

Wejdź na nasze strony, zapoznaj się z materiałami i podaj dalej

A jeśli chcesz pomóc środowisku, przyrodzie i klimatowi przekaż nam swój 1 %. Twoje środki zostaną przekazane na zielono-niebieskie inicjatywy dla klimatu realizowane przez lokalne społeczności i ochronę bioróżnorodności.


Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” za cel postawiła sobie podnoszenie świadomości na temat konsekwencji zmian klimatu oraz podejmowania działań adaptacyjnych i łagodzących skutki tych zmian na poziomie lokalnym.


Nasza Fundacja prowadzi szereg działań wspierających inicjatywy dla klimatu:

A przede wszystkim sadzimy, retencjonujemy wodę i dbamy o znikające w szybkim tempie wartościowe ekosystemy i zagrożone gatunki.


Na co dzień Fundacja realizuje szereg projektów dotyczących ochrony klimatu:

W projekcie pn. „Sieć wsparcia społecznych inicjatyw dla klimatu”, który właśnie się rozpoczyna również będziemy zachęcać i mobilizować społeczności lokalne do podjęcia aktywności na rzecz ochrony klimatu.


Projekt potrwa półtora roku, w trakcie którego zaplanowaliśmy działania wzmacniające aktywność obywatelską i inspirujące do podejmowania decyzji i działań związanych z adaptacją do zmian klimatu w skali lokalnej.

Często otrzymujemy informacje, że mieszkańcy chcieliby zaangażować się w planowanie i realizację działań adaptacyjnych w miejscach swojego zamieszkania, ale brakuje im wiedzy w kwestii oceny skutków zmian klimatu, nie znają metod i możliwości podejmowania działań, brakuje im także wsparcia organizacyjnego i finansowego.

Projekt ma wskazać na skutki zmian klimatu i konieczne działania, które mogą podejmować społeczności lokalne przy współpracy z np. z samorządami czy organizacjami, ma pokazać także, że niezbędne jest włączenie mieszkańców w planowanie działań adaptacyjnych.

W pierwszym etapie projektu przekażemy chętnym liderom wiedzę dotyczącą działań adaptacyjnych do zmian klimatu, przygotujemy ich do mobilizowania mieszkańców wokół zielono – niebieskich inicjatyw, współpracy z samorządem i tworzenia lokalnych partnerstw, pokażemy proste pomysły na inicjatywy, przykłady i rozwiązania łagodzenia skutków zmian klimatu.

Fundacja Zielona Akcja. Przekaż nam 1% podatku. KRS 0000125740

Liderzy gromadząc wokół siebie mieszkańców zrealizują 7 inicjatyw, które zostaną wsparte poprzez zakup materiałów na ich wdrożenie. Mogą to być np. modelowe ogrody deszczowe, zielone ściany, gromadzenie wód deszczowych, strefy retencyjne, zielone powierzchnie zakładane na terenach użytkowanych przez mieszkańców np. osiedlowe, wspólnotowe czy przyszkolne. Liderzy zorganizują także debaty z mieszkańcami upowszechniając w ich trakcie wiedzę na temat zmian klimatu.


W ramach projektu powstanie także sieć wsparcia dla klimatu, platforma współpracy liderów, organizacji, społeczników, miejsce inspiracji, dzielenia się wiedzą, dobrymi praktykami adaptacji do zmian klimatu realizowanych lokalnie.

Zachęcamy do udziały w projekcie! Zapraszamy osoby zainteresowane do odwiedzenia strony projektu i kontaktu z nami.

Projekt realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG


Materiał informacyjny Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.