Dziś do Łagiewnik przyjeżdżają nawet ateiści. Tu znajdują dobry klimat, by zacząć życie od nowa

Czytaj dalej
Fot. Fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak

Dziś do Łagiewnik przyjeżdżają nawet ateiści. Tu znajdują dobry klimat, by zacząć życie od nowa

Grażyna Starzak

Bywali tutaj papieże, rabin z Jerozolimy i prawosławny duchowny z Bukaresztu. Bo tu, w Łagiewnikach, dzieją się rzeczy wielkie -mówią siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik. Ich zgromadzenie ma 150 lat.

To miejsce na rogatkach Krakowa, jeszcze trzydzieści lat temu było spokojne i ciche. Dzisiaj jest tu gwarno i tłoczno. Krakowskie Łagiewniki są znane ludziom z ponad 180 krajów świata, którzy je nawiedzili. Jeśli nie widzieli tego miejsca na własne oczy, to na pewno poznali je z przekazów telewizyjnych czy filmów, zamieszczanych w sieci. Do Łagiewnik pielgrzymowali trzej papieże. Bywali tutaj rabin z Jerozolimy i prawosławny pop z Bukaresztu.

- Przyjeżdżają nawet ateiści, bo ktoś im poradził, by tu przyszli, gdy coś w ich życiu się nie układa - mówi siostra Elżbieta Siepak z klasztoru w Łagiewnikach.

Modlitwy w tym miejscu mają chyba niezwykłą moc, bo na adres Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia każdego roku przychodzą tysiące podziękowań za różnego rodzaju cudowne - w opinii piszących - wydarzenia, których doświadczyli w Łagiewnikach. - Ile dokładnie? Trudno powiedzieć. W ubiegłym roku otrzymałyśmy ponad 44 tysiące podziękowań za różnego rodzaju łaski. Pełna statystyka znana jest tylko Panu Bogu. Jedno jest pewne - dzieją się tu wielkie rzeczy - podsumowuje siostra Siepak.

Sekretarka Jezusa

Łagiewniki stały się sławne dzięki jednej zakonnicy. „Sekretarka Jezusa” - tak mówi się o siostrze Faustynie - przekroczyła progi krakowskiego klasztoru w Łagiewnikach w styczniu 1926 roku. Dzisiaj jest najbardziej znaną polską świętą. A siostry z Łagiewnik, w charakterystycznych, czarnych habitach, są rozpoznawane na wszystkich kontynentach.

W dalszej części tekstu:

 • Jak wygląda codzienność sióstr z Łagiewnik?
 • Jak się ubierają?
 • Czym zajmują się siostry z Łagiewnik?
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.