Dolny Śląsk zmienia się za miliony z budżetów obywatelskich. Teraz wszystkie budżety znajdziesz w jednym miejscu

Czytaj dalej
Fot. Materiały urzędu miejskiego we Wrocławiu
JEW

Dolny Śląsk zmienia się za miliony z budżetów obywatelskich. Teraz wszystkie budżety znajdziesz w jednym miejscu

JEW

Zakończony właśnie nowy parking w centrum Wrocławia czy oddany kilka lat temu Słoneczny Park na Ołtaszynie, zagospodarowanie zalewu w Świdnicy czy nowy plac zabaw na wałbrzyskim osiedlu Biały Kamień. Wszystkie powstały dzięki budżetom obywatelskim, czyli pieniądzom, o których przeznaczeniu decydowali w głosowaniu mieszkańcy tych miast. Takich inwestycji jest i będzie coraz więcej. W naszym województwie już prawie 30 gmin prowadzi budżet obywatelski.

W całej Polsce budżet obywatelski prowadzi około 20 procent wszystkich gmin, w tym niemal wszystkie duże miasta. W prawie 400 miejscowościach to ich mieszkańcy i mieszkanki decydują o inwestycjach, które następnie finansuje i realizuje samorząd. Z roku na rok rośnie też kwota, jaką samorządy przeznaczają do budżetu obywatelskiego. W całym kraju rocznie jest to ponad 300 mln złotych rocznie. We Wrocławiu w tym roku jest to ponad 25 mln zł, w Jeleniej Górze 600 000 zł, a na przykład w mniejszym Bierutowie tylko 60 tysięcy.

Lepsza przestrzeń wokół nas

Jakie inwestycje są realizowane? Skwerki, parki i ławki, zajęcia kulturalne i dla seniorów, domki dla wolnożyjących zwierząt, oświetlenie ulic i monitoring, zajęcia sportowe dla najmłodszych, siłownie pod chmurką i parki linowe, bezpieczne przejścia dla pieszych i drogi rowerowe, a nawet wyposażenie biblioteki czy aplikacje turystyczne – w całym kraju tysiące świetnych pomysłów dla poprawy życia w mieście są rokrocznie zgłaszane i głosowane w gminach. Część z nich po zwycięstwie zostaje zrealizowana, zmieniając rzeczywistość żyjących wokół ludzi. Z budżetu obywatelskiego korzystają i stowarzyszenia artystyczne czy sportowe, i nieformalne grupy mieszkańców czy rodziców. Każda osoba i grupa ma równe szansę, aby jej pomysł został zrealizowany dzięki samorządowym funduszom.

W większości gmin każdy może zgłosić pomysł do realizacji. Potem wystarczy namówić okolicznych mieszkańców do głosowania – i cieszyć się z realizacji.

Jaka jest skala? W 2017 roku w całej Polsce zagłosowało blisko 2 miliony osób. To niemal 10% mieszkańców i mieszkanek tych miejscowości. Zgłoszonych zostało ponad 17 tysięcy pomysłów.

Budżet Alert

W każdej gminie zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy są inne - decyduje o tym sam samorząd. Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie BudzetAlert.pl, który opracowują m.in. dziennikarze i dziennikarki Gazety Wrocławskiej i innych tytułów Polska Press Grupy. Dysponując redakcjami w całym kraju będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować i umożliwić dyskusję i znalezienie sojuszników w społeczności lokalnej. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.

W serwisie

budzetalert.pl

możesz sprawdzić między innymi:
- czy Twoja miejscowość organizuje budżet obywatelski?
- jakie są zasady zgłaszania projektów i głosowania?
- jakie kwoty przeznacza samorząd na budżet obywatelski? Ile to jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca?
- ile dotychczas było edycji? Ile projektów już zrealizowano?

Działaj!

To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców i mieszkanek – udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

Jeśli nie masz swoich pomysłów, możesz przeglądać te dodane przez innych mieszkańców – lub sprawdzić sąsiednie gminy. Choć oficjalne głosowanie zawsze prowadzone jest przez samorządy, pomysły można popierać już w obrębie samego serwisu budzetalert.pl i dzięki temu sprawdzić, czy mają szansę w prawdziwym głosowaniu.

Nasi dziennikarze i dziennikarki za pomocą serwisu będą także przyjmować zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w gospodarowaniu samorządowymi pieniędzmi bądź przy realizacji projektów. Na stronie znajdziesz formularze kontaktowe.

Razem z nami możesz zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie. Sprawdź budzetalert.pl, znajdź swoją gminę i działaj!

JEW

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.