grzegorz chmielowski

Dolny Śląsk. Rozliczają wiceministra i prokuratorkę

Dolny Śląsk. Rozliczają wiceministra i prokuratorkę
grzegorz chmielowski

Na porządku dnia były w tym tygodniu polityczne zapasy w sprawie budżetu unijnego i weta. W cieniu tych dysput niejako schowane zostały ważne decyzje dwóch naszych dolnośląskich prokuratur.

Otóż, właśnie wysłały one do sądów akty oskarżenia w bardzo głośnych w ostatnich latach w naszym kraju sprawach. Po pierwsze, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze przekazała Sądowi Okręgowemu w Warszawie sprawę z lat 2013-14 stołecznej, prywatnej kliniki okulistycznej. Cała Polska zna ją z tego, że w jej orbicie znalazł się ówczesny wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Prokuratura uważa, że przekroczył on swoje uprawnienia, doprowadzając do tego, iż klinika, która z powodu nieprawidłowości miała stracić kontrakt z NFZ, jednak ten kontrakt uzyskała. Sławomir Neumann w medialnych komentarzach podkreśla swoją niewinność, a jak będzie, ogłosi sąd. Wątek wiceministra jest bardzo medialny, ale równie ważne to, że prokuratura postawiła w tym akcie oskarżenia zarzuty zwykłego oszustwa szefom owej kliniki. Śledztwo dowiodło, że choć mieli dofinansowanie z NFZ, wyciągnęli jeszcze od 2 tys. pacjentów dodatkowe opłaty od 600 do 1500 zł za każdy zabieg usunięcia zaćmy.
Z kolei Prokuratura Okręgowa w Legnicy do Sądu Okręgowego w Gdańsku wysłała akt oskarżenia przeciwko pani prokurator Barbarze K., która prowadziła i nadzorowała postępowanie w sprawie słynnej spółki Amber Gold w latach 2009-2012. Działo się to po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego, że spółka ta ma zakaz robienia biznesów na złocie. Prokuratura zarzuca Barbarze K. niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Legniccy prokuratorzy stwierdzili, że w ciągu prawie trzech lat spółka zawarła około 50 tysięcy transakcji lokat w złoto o wartości ponad 800 mln zł, a w wyniku przestępczego procederu 19 tys. osób straciło oszczędności. Teraz piłka jest po stronie sądów.

grzegorz chmielowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.