Materiał informacyjny

Dolnośląskie Centrum Filmowe

Dolnośląskie Centrum Filmowe
Materiał informacyjny

W 2011 roku na miejscu dawnego kina Warszawa powstało Dolnośląskie Centrum Filmowe rozpoczynające nową erę w historii wrocławskich kin studyjnych. Od samego początku jego misją było łączenie tradycji z nowoczesnością. Z jednej strony nawiązanie się do czasów niemieckich, kiedy w tym samym miejscu mieściło się kino Palast-Theater, z drugiej strony spełnienie obecnych oczekiwań i wyobrażeń o kinie wygodnym i dostosowanym do technicznych wymogów naszych czasów.

Jednak najważniejszą misją Dolnośląskiego Centrum Filmowego (DCF) jest krzewienie kultury filmowej. Oprócz repertuaru, stanowiącego szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, opartego głównie na ambitnych propozycjach „kina środka”, DCF jest „żywym” miejscem spotkań ze sztuką filmową - dzięki pokazom specjalnym, w których udział biorą znani ludzie kina (Magiel Filmowy czy pokazy premierowe z twórcami) oraz cotygodniowym spotkaniom dla koneserów kina (Dyskusyjny Klub Filmowy „Centrum”, Filmowy Klub Seniorów). W ostatnim czasie widzowie mogli spotkać się m.in. z: Kingą Preis, Jagodą Szelc, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim, Anną Dereszowską, Jakubem Gierszałem, Olgierdem Łukasiewiczem, Joanną Brodzik, Anną Dymną, Joanną Szczepkowską, Bogusławem Lindą.

DCF wspiera również produkcję filmową i zajmuje się promowaniem filmowego potencjału Dolnego Śląska poprzez Dolnośląski Fundusz Filmowy i działalność Wroclaw Film Commission. Dzięki wsparciu instytucji w tym zakresie, w latach 2008-2017 na Dolnym Śląsku zrealizowano ponad 60 filmów, w tym m.in. „Pokot” Agnieszki Holland, „Najlepszego” Łukasza Palkowskiego czy „Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, a mieszkańcy naszego regionu mogli brać czynny udział w ich powstawaniu.

Wydarzenia, retrospektywy i przeglądy w Dolnośląskim Centrum Filmowym kierowane są zarówno do widza najmłodszego, jak i najstarszego; dzięki czemu to miejsce staje się przestrzenią integracji wszystkich pokoleń.

Festiwale i przeglądy:

marzec – Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik”
maj – Millennium Docs Against Gravity
lipiec – Brave Festival
lipiec / sierpień – MFF Nowe Horyzonty
październik – Festiwal Podróżników Natinal Geographic
październik – Festiwal Filmu Czeskiego
grudzień - MFF Watch Docs

Cykle:

Magiel filmowy – premierowe pokazy połączone ze spotkaniami z twórcami
Kino Ukraina – prezentacje najnowszych osiągnięć kinematografii ukraińskiej
City Docs – projekcie filmów dokumentalnych połączone z dyskusjami na temat współczesnych problemów
Książka na ekranie - wielkie adaptacje literatury
DKF „Centrum” – poniedziałkowe spotkania z Adamem Krukiem wokół pogrupowanych tematycznie filmów
Filmowy Klub Seniorów – wtorkowy cykl dla dojrzałych widzów prowadzony przez Jacka Szymańskiego

Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
50-020 Wrocław

www.dcf.wroclaw.pl

Dolnośląskie Centrum Filmowe
Materiał informacyjny

plus.gazetawroclawska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.