Leszek Kalinowski

Dbanie o środowisko to prosta sprawa

Daria Landzwojczak-Sobiech Fot. Archiwum prywatne Daria Landzwojczak-Sobiech
Leszek Kalinowski

O ogólnopolskiej akcji edukacyjnej EkoWalentynki rozmawiamy z Darią Landzwojczak-Sobiech, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Przytoku.

Stowarzyszenie Miłośników Przytoku już po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję „Eko¬Walentynki – czyli kochamy recykling”. Na czym ona polega?
To akcja edukacyjna, polegająca na zebraniu zużytych baterii i drobnych ele¬ktrośmieci tj. ładowarek od telefonów, akumulatorków, płyt CD, telefonów, słuchawek, latarek itd. Co roku akcja inaugurowana jest w Dzień Świętego Walentego, dlatego też za przyniesione baterie rozdajemy w prezencie lizaki w kształcie serduszek.

Skąd pomysł na takie świętowanie dnia zakochanych?
Pomysłodawcą EkoWalentynek jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, a partnerami naszej akcji są: Remondis Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. - firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu baterii oraz elektroodpadów. Wymiana baterii na słodycze bardzo się podoba zarówno młodszym jak i starszym mieszkańcom naszej gminy, dlatego też do akcji włączamy się co roku.

Dlaczego segregacja baterii oraz zużytego elektrosprzętu jest tak ważna?
W 2016 roku w Polsce wg wstępnych danych sprzedano 600 mln sztuk baterii - czyli ok. 12.500 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 45 proc. baterii z rynku - czyli ok. 5625 ton. Akcje, takie jak nasza, przyczyniają się do realizacji tego celu, a przy okazji uczą szacunku do otaczającego nas świata już od najmłodszych lat.

Gdzie zatem można wymienić baterie na lizaki?
Do akcji włączyły się wybrane placówki handlowe i oświatowe z terenu gminy Zabór – m.in. sklep Sezam w Droszkowie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Przytoku, sklep Magdalenka w Zabo¬rze, przedszkole w Przytoku, szkoła w Droszkowie.

Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami?
Elektroodpady są źródłem cennych surowców, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając jednocześnie naturalne zasoby naszej Ziemi. Zużyty sprzęt może zawierać substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska takie jak: ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, czy freon. Dlatego też - sprawdź już dziś, czy nie masz w domu zbędnych akumulatorków i baterii! Dostarczając je do nas możesz mieć pewność, że zostaną poddane recyklingowi, a tym samym nie zaszkodzą środowisku naturalnemu.

Do kiedy trwa Wasza akcja?
Prowadzimy ją do Dnia Ziemi czyli do 22 kwietnia. Niezależnie od takich przedsięwzięć powinniśmy pamiętać, by o środowisko dbać na co dzień, bo każdy z nas dzięki właściwemu postępowaniu ze zużytymi bateriami i sprzętem elektronicznym może zapobiegać szkodliwym skutkom dla natury, dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zapraszamy do udziału w akcji „EkoWalentynki”!

Daria Landzwojczak-Sobiech
Archiwum prywatne Daria Landzwojczak-Sobiech
Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.