Czy te inwestycje odkorkują wreszcie zachód Wrocławia?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Weronika Skupin

Czy te inwestycje odkorkują wreszcie zachód Wrocławia?

Weronika Skupin

Przedzieranie się z takich osiedli jak Stabłowice, Leśnica czy Maślice do centrum to codzienne doświadczenie tysięcy wrocławian. Dlatego mieszkańcy zachodniej części miasta z niecierpliwością wypatrują zakończenia budowy obwodnicy Leśnicy, która połączy ul. Średzką z ul. Graniczną. Od jej uruchomienia dzieli nas rok. A co z tramwajem na Popowice? Na niego poczekamy trzy lata.

Wjechanie do centrum Wrocławia od zachodu to dziś droga przez mękę. Na ul. Kosmonautów tworzą się potężne zatory, bo tysiące samochodów wjeżdżają codziennie od strony Środy Śląskiej do Leśnicy, a następnie w okolice stadionu Miejskiego. Do tego strumienia dołączają wrocławianie mieszkający w okolicy Lotniczej i Legnickiej.

Sytuację pogarsza to, że jedyna nitka tramwajowego torowiska prowadzi z Leśnicy wzdłuż Legnickiej do pl. Jana Pawła II. Każdy wypadek z udziałem tramwaju natychmiast paraliżuje ten rejon miasta, a komunikacja zastępcza niewiele pomaga, bo autobusy również stoją w korkach.

Te wąskie gardło przestanie wkrótce istnieć, dzięki dwóm inwestycjom - na północy, patrząc od Lotniczej i Legnickiej, zostanie poprowadzona trasa tramwajowa na Kozanów. Torowisko zostanie położone wzdłuż ulic: Popowickiej, Starogroblowej i Długiej.

Trwają już prace przy projekcie, w obrębie wytyczonej trasy oznaczono drzewa, które mogą być przewidziane do wycinki.

Od południa Leśnicę odciąży jej obwodnica. Na nią jednak będziemy musieli poczekać dłużej, niż wcześniej zapowiadano. Droga wiodąca od ul. Średzkiej do ronda przy porcie lotniczym miała być gotowa do września.

Niestety, dokumenty dotyczące fragmentu trasy utknęły w ministerstwie infrastruktury. To powoduje, że termin oddania drogi do użytku trzeba przesunąć na 2018 r.

Obwodnica będzie później

Obwodnicę Leśnicy wybiorą stojący dziś w korkach na Średzkiej, którzy będą chcieli dojechać w rejon ul. Granicznej i lotniska. Stamtąd blisko jest na Nowy Dwór, można też „wskoczyć” na obwodnicę autostradową.

Ostatnio pojawiły się sygnały o komplikacjach na budowie obwodnicy. Wciąż nie ma zezwolenia na realizację jednego z fragmentów trasy, który musi być zbudowany z odstępstwem od norm budowlanych, a zgodę na to musi wydać ministerstwo infrastruktury. I na tę zgodę czeka wojewoda.

Wykonawca skupia się na budowie pozostałych odcinków drogi, jednak bez wspomnianego fragmentu cała trasa będzie bezużyteczna. Wygląda na to, że oddanie do użytku przesunie się na II kwartał przyszłego roku.

Dokładna data zakończenia prac zostanie zapisana w aneksie, który będzie sporządzony po uzyskaniu brakujących dokumentów.

Na Popowice tramwajem

Równolegle do torowiska na Legnickiej, powstanie nowe - wzdłuż Popowickiej, Starogro-blowej i Długiej. Pod koniec tego roku ma być gotowy projekt trasy.

W ramach inwentaryzacji oznaczono kolorowymi kropkami te drzewa wzdłuż planowanej trasy, które rosną w obszarze inwestycji. Jednak nie każde oznaczone w ten sposób drzewo musi zostać wycięte. Określi to dopiero projekt.

Prace budowlane ruszą w przyszłym roku i potrwają do 2020 roku. Budowa trasy o długości 3,5 km pochłonie ponad 100 mln zł.

Od skrzyżowania Popowickiej i Milenijnej tramwaj pojedzie wzdłuż Popowickiej i Starogro-blowej (po północnej stronie), aż do skrzyżowania z Gnieźnieńską.

W tym miejscu torowisko przejdzie na środek jezdni między pasy ruchu, a dalej poprowadzi Długą i mostem Dmowskiego - wciąż środkiem jezdni po wydzielonym pasie. W rejonie ul. Jagiełły połączy się z istniejącym fragmentem torów.

Wojanowska i Stabłowicka

Komunikację na zachodzie miasta poprawi także wydłużenie ul. Wojanowskiej do Fieldorfa. Poprawi to wyjazd z osiedla TBS. Powstanie dzięki temu alternatywny wyjazd ze szpitala wojewódzkiego. Ta droga ma być gotowa w czerwcu, a pojedziemy nią w lipcu.

Dodajmy, że po wykonaniu obwodnicy Leśnicy wybudowana zostanie aleja Stabłowicka, łącząca Fieldorfa z obwodnicą Leśnicy. To ważne, bo dzięki temu z nowego szpitala dostaniemy się wygodną trasą w rejon lotniska. Budowa alei rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku.

Weronika Skupin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.