Czarodziej gitary pochodzi z Włocławka [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. G.Lorenc
Renata Kudel

Czarodziej gitary pochodzi z Włocławka [zdjęcia, wideo]

Renata Kudel

Adam Palma promował swoją najnowszą płytę pt. "Palm-istry" w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Były bisy!

Ukazała się najnowsza płyta Adama Palmy - włocławianina z pochodzenia, wirtuoza gitary. Płytę "Palm-istry" artysta promował w sali koncertowej Polskiego Radia w Warszawie. Były bisy!

Adam Palma to gitarzysta, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Urodzony włocławianin, od kilku lat mieszka w Manchesterze. Współpracował z większością rodzimych wykonawców muzyki rozrywkowej Ewa Bem, Edyta Górniak, Ewelina Flinta, Kuba Badach oraz czołowymi muzykami na świecie takimi jak: Al Di Meola, Tommy Emmanuel, Bireli Lagrene, Martin Taylor, Joscho Stephan, Chris de Burgh, Sam Bailey (X-Factor), Hamish Stuart (the Average White Band, Paul McCartney), Robbie McIntosh (John Mayer, Paul McCartney), Francesco Buzzurro, Jack Pearson (The Allman Brothers) i inni.
Adam jest obecnie wykładowcą gitary na the University of Salford in Manchester.

W 2014 r Adam otrzymał tytuł Najlepszego Polskiego Gitarzysty Akustycznego podczas gali GUITAR AWARDS w Warszawie.

Od dekady jest jednym z najwybitniejszych gitarzystów solowych w Europie, który koncertował na najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą.

O Adamie powiedzieli:

Jennifer Batten, gitarzystka Michaela Jacksona: - Adam Palma jest dla mnie nowym, zabójczym odkryciem.
Tommy Emmanuel CGP: - Adam to mój dobry przyjaciel, oddany i pełny pasji muzyk, z wielkim sercem dla swojej publiczności.

Jestem pewien, że o Adamie jeszcze nie raz usłyszycie w przyszłości.

"Palm-istry" - najnowszy album polskiego wirtuoza gitary akustycznej Adama Palmy to mieszanka porywająco wykonanych kompozycji autorskich oraz aranżacji znanych hitów. Adam to jeden z nielicznych lub może nawet jedyny gitarzysta na świecie, który został zaproszony na scenę do wspólnych występów przez trzy największe żyjące legendy gitary akustycznej: Ala Di Meolę, Tommy’ ego Emmanuela i Birélego Lagr.Takie uznanie i przyjaźń ze strony wielkich mistrzów musiały zaowocować wspaniałą płytą solową. Adamowi udało się jednak coś więcej - zebrane doświadczenie przekształcił w swój własny język wypowiedzi artystycznej, który został zauważony przez magazyny gitarowe na całym świecie.

"Palm-istry" to po angielsku czytanie z dłoni i właśnie w taką zainspirowaną swoimi wpływami muzycznymi, tajemniczą podróż zabiera nas Adam. Mamy tutaj funky fingerstyle ("Rheged"), rockowe rytmy ("Zdrowy Optymizm", "Rock'n'Rules"), trybut dla Jimiego Hendrixa ("Hendrix Medley"), najnowsze fascynacje wynikające z przyjaźni z Alem Di Meolą ("Miłość i tęsknota", "Gondolier"), boom-chick jako konsekwencja lat współpracy z Tommym Emmanuelem ("Górnicy z Kentucky"), ukłon w stronę Django Reinhardta ("Nuages") oraz a może przede wszystkim dwa wspaniałe wykonania tematów z polskich seriali ("07 zgłoś się", "Stawka większa niż życie").

Adam o płycie i związkach z Włocławkiem:

"Palm- istry" to płyta, której przygotowanie zajęło mi około 3 lat, ponieważ chciałem nagrać album, który będzie trudny do zdefiniowania stylistycznie, ukaże całe spektrum moich możliwości i połączy wszystkie techniki grania na gitarze akustycznej, czyli grę kostką, thumbpickiem i opuszkami palców - mówi włocławianin. - Takie płyty to ogromna rzadkość, dlatego spotkałem się ze znakomitym odzewem i recenzjami od magazynów gitarowych na całym świecie. Okazało się również, że taki pomysł na płytę to bardzo dobry temat do napisania doktoratu, więc za takowy się zabieram już w te wakacje w Akademii Muzycznej w Gdańsku. - Oczywiście za dobór utworów i ich aranżacje jestem odpowiedzialny ja sam, nie mniej jednak na ostateczne brzmienie płyty wpływ mieli moi dwaj serdeczni koledzy: Piotr Matuszkiewicz, który dokonał całego nagrania i mixu oraz Jacek Gawłowski z JG Master Lab, który całość zmasterował, obaj są profesjonalistami z najwyższej półki. Mogę właściwie powiedzieć, że całość została wykonana przez kumpli z tego samego podwórka, ponieważ wszyscy chodziliśmy do tej samej szkoły muzycznej. Płyta została wydana pod patronatem Marka Wojtkowskiego, prezydenta miasta Włocławka, z czego się bardzo cieszę, bo to ukazuje, jaka potężna energia drzemie w mieście takim, jak Włocławek!

O koncercie powiedzieli:

Jagoda Sobolewska, Studio Nagrań Kowal: - Koncert Adama Palmy promujący płytę "Palm-istry" w Polskim Radiu w Sali Koncertowej im. Witolda Lutosławskiego był prawdziwą ucztą. Adam zagrał tak, że ... czapki z głów. Niekończące się gratulacje i zachwyty pod adresem mistrza gitary stanowią o sukcesie. Adaś zagrał rewelacyjnie. Precyzja, z jaką maluje na gitarze sprawia, że jego instrument żyje i śpiewa taka barwą, że w sali koncertowej drży całe powietrze. Podczas koncertu Adam opowiadał różne anegdoty. Był spontaniczny i dowcipny, czym także ujął publiczność. Dziękował wszystkim, którzy pracowali nad jego płytą. Warto wspomnieć, że głównymi jej sprawcami są trzej Panowie rodem z Włocławka: sam Mistrz - Adam, realizator nagrań i miks - Piotr Matuszkiewicz (Studio Nagrań Kowal), oraz mastering - Jacek Gawłowski (JG Master Lab). Piotr Matuszkiewicz, który był podczas koncertu realizatorem dźwięku, spotkał wielu ludzi z branży, którzy składali mu gratulacje. Płyta pt. "Palm-istry" jest nagrana rewelacyjnie, tak jak teraz nagrywa się na zachodzie. To opinia m.innymi Ala Di Meoli. Inżynier dźwięku Polskiego Radia gratulował Piotrowi i pytał o sprzęt, na jakim Piotr pracował podczas nagrań. Jerzy Grunwald pytał o szczegóły pracy i wielu innych, zachwyconych płytą muzyków. Po koncercie długo jeszcze w studiu trwały rozmowy. Adam składał autografy,a krążek zniknął w mgnieniu oka. Każdy wychodził z radia z płytą i z komórką pełną zdjęć z Adamem. Ja osobiście jestem bardzo dumna, że Adam Palma, włocławianin, osiągnął światowy poziom wirtuozerii, a sam Al Di Meola powiedział, że Adam to jego następca! Kolejnym powodem mojej dumy jest płyta "Palm-istry", którą sprawił swoim genialnym uchem Piotr Matuszkiewicz, na niekoniecznie najdroższym sprzęcie jakim dysponujemy w naszym Studiu Nagrań Kowal. Myślę, że sukces tej płyty zaowocuje wieloma trasami koncertowymi muzyka. Wiem, że jesienią taka trasa odbędzie sie w Polsce. Zapraszam wszystkich na koncerty Adama. Ja w ostatniej chwili przed koncertem będąc w Warszawie zadzwoniłam do przyjaciela, Pawła Lipnickiego - aktora, muzyka, który nie znał gry Adama wcześniej. Paweł złapał taksówkę. Zdążył na koncert. Był zachwycony jego grą, jak zresztą wszyscy tam obecni słuchacze.Jacek Gawłowski, włocławianin, mieszkający w Warszawie, JG Master Lab: - Z Adamem Palmą znamy się 28 lat.Graliśmy razem we włocławskich zespołach muzycznych.Potem ja wybrałem inną chociaż pokrewną drogę zawodową tj. realizacja dźwięku, a Adam kontynuował naukę gry na gitarze i kontrabasie. Nasze drogi się zeszły po latach gdyż Adam zwrócił się do mnie z prośbą o mastering swoich płyt. Tę najnowszą promował koncert w studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w którym miałem przyjemność uczestniczyć.

Adam pokazał niezwykłe umiejętności techniczne oraz klasę i dojrzałość muzyczną. Kilkukrotne bisy pokazały, że publiczność przyszła tam tylko dla niego, doceniając artystę wielkimi brawami.

Piotr Matuszkiewicz, muzyk, realizator dźwięku: - Miałem przyjemność realizować dźwięk na tym koncercie. Koncert był sukcesem. Wiele osób, muzyków i realizatorów nagrań, gratulowało nam. Płyta "Palm-istry", która powstała w Studiu Nagrań Kowal wywarła ogromne zainteresowanie zarówno kunsztem gry Adama jak i jakością realizacji nagrania. Podchodzili do mnie ludzie pracujący wiele lat w branży (m.in. inżynier dźwięku z Polskiego Radia) i pytali o sprzęt, mikrofony itd na jakim zarejestrowałem płytę, o sposoby realizacji dźwięku. Jerzy Grunwald wyraził swój zachwyt płytą i pytał o szczegóły mojej pracy podczas nagrań utworów na płytę Adama. Publiczność na koncercie, to ludzie z branży muzycznej. Tym bardziej cieszą takie opinie. Jestem dumny z tej płyty nie tylko z powodu jakości brzmienia jakie udało nam się uzyskać. Ciesze się, że ta płyta będzie niewątpliwie wizytówką Studia Nagrań Kowal. Muszę wspomnieć o tym, że praca z Adamem była dla mnie przyjemnością. Gdybym miał w studiu takich muzyków częściej, praca nabrałaby innego wymiaru. A koncert był rzeczywiście rewelacyjny. Jerzy Grunwald zainteresował się instrumentem Adama i nie tylko on, ponieważ takie same gitary zamówili już Al Di Meola i Bireli Lagrene. Ale przecież instrument to tylko narzędzie pracy. Jeszcze trzeba mistrza, który wydobędzie z niego to, co najwspanialsze. Gitara Adama pod jego palcami brzmi faktycznie tak, że z największą przyjemnością siadam za stołem mikserskim żeby realizować dźwięk i czuwać nad nim podczas koncertu. Nawiasem mówiąc akustyka sali koncertowej w Polskim Radiu jest znakomita.

Paweł Łuczak, właściciel Agencji Reklamowej TOP, Włocławek: - Jestem pod wielkim wrażeniem. To, co Adam wydobywa z gitary brzmi.... jak trzy instrumenty, nie jeden. To powód do dumy, że włocławianin, mój kolega, jest jednym z najlepszych gitarzystów na świecie. Pamięta jednak o swoim rodzinnym mieście, ze sceny podziękował prezydentowi Włocławka. A płyta? Płyta jest po prostu audiofilska. Tego wieczoru w Warszawie Adam grał dla trzech pokoleń - wraz ze mną w sali koncertowej Polskiego Radia byłi mój teść Zbigniew Żmudziński i mój syn, Marcel Łuczak. Wszystkich nas Adam zauroczył swoją grą.Renata Kudel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.